Հայկ Մելիքյանի վիրտուոզ նվագը հնչեց Խաչատրյանի փառատոնի շրջանակներում
Նոյեմբերի 20-ին Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում դաշնամուրային երաժշտության երեկո էր։ Իր վիրտուոզ մենանվագով հանդես եկավ ՀՀ վաստակավոր արտիստ, բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնեկիր, աշխարհում մեծ համբավ ունեցող դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը։ Դաշնակահար, որ առանձնանում է վառ անհատականությամբ, ով բարձր է պահում հայ կատարողական արվեստը՝ այն լավագույնս ներկայացնելով աշխարհում։
Համերգային ծրագրում հնչեցին Ֆրեդերիկ Շոպենի վալսերից, մազուրկաներից, պոլոնեզներից և էտյուդներից, Ալեքսանդր Սկրյաբինի մանրանվագներից և Իգոր Ստրավինսկու «Պետրուշկա» սյուիտը։ Վերջին գործը, ի դեպ, Հայկ Մելիքյանը հաճախ է ներառում իր համերգային երկացանկում։ Հայկը նշում է, որ 17 տարեկանից կատարում է «Պետրուշկա» սյուիտը, որը Ստրավինսկին 1921 թվականին է փոխադրել դաշնամուրի համար՝ նվիրելով այն Արթուր Ռուբինշտեյնին։ Հայկ Մելիքյանը խոստովանում է, որ ուրախ է այդ բարդագույն ստեղծագործությունն ունենալ իր մատների մեջ։
Հայկը նկատում է, որ մենահամերգի ընթացքում երաժիշտն ինքն իր հետ է, իր մտքերի, ասելիքի հետ։ Մենահամերգն արտիստի յուրահատուկ հաշվետվությունն է իր և ունկնդրի համար։ Իսկ այդ հաշվետվությունը Հայկը հանձնեց կատարյալ. նրա նվագը ունկնդրին տեղափոխել էր հոգևոր մի աշխարհ, որտեղ երաժշտությունը տարբեր կերպ ընկալող հանդիսատեսը վայելում էր դաշնակահարի մատներից հորդող էներգիան։ Ներկաները զգում էին դաշնակահարի անկեղծ նվիրումը բարձր արվեստին, սերը դեպի երաժշտությունը։
20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտությունը Հայկ Մելիքյանի տարերքն է։ Սիրում է նոր ստեղծագործությունների բացահայտումներ։ Սակայն այդուհանդերձ դաշնակահարն ասում է, որ դասական կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները միշտ իր հետ են, ուղեկցում են համերգների ընթացքում. դասականներից առավելապես սիրում է կատարել բարոկ և ռոմանտիկ դարաշրջանների կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։ Մշտապես ներկայացնում է նաև հայ հեղինակների գործեր։
Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի ընթացքում պատահական չեն ընդգրկված դաշնամուրային մենահամերգները։ Արամ Խաչատրյանի ներաշխարհում դաշնամուրային մտածողությունը բնական և ներդաշնակ էր։ Նա իր դաշնամուրային գործերի մասին խոսելիս ասում էր` երբ գրում եմ դրանք, ինքս նվագում եմ ու նաև զգում, որ իմ մատների մեջ կան դաշնակահարի հատկանիշներ, որոնց, սակայն, ժամանակին ուշադրություն չեն դարձրել, և չեմ կարողացել զարգացնել։
Հիշեցնենք, որ այս օրերին անցկացվող Խաչատրյանի միջազգային փառատոնը կյանքի է կոչվել ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամների աջակցությամբ։

• 21-11-2017 14:39:01   | Армения  |  Культура
20 ноября в рамках 5-го Международного фестиваля Хачатуряна состоялся вечер фортепианной музыки. Заслуженный артист Республики Армения, лауреат международных конкурсов, всемирно известный пианист Айк Меликян выступил с виртуозным концертом. Меликян - пианист, отличающийся блестящей личностью, он наилучшим образом представляет армянское исполнительское искусство во всем мире.
Концертная программа состояла из вальсов, мазурок, полонезов и этюдов Фредерика Шопена, миниатюр Александра Скрябина, а также из сюиты «Петрушка» Игоря Стравинского. Последнее произведение -  неотъемлемая часть программы Айка Меликяна. Он отмечает, что исполняет сюиту «Петрушка» с 17 лет. В 1921 году Стравинский сделал переложение произведения для фортепиано, подарив его Артуру Рубинштейну. Меликян рад, что это сложное произведение в его репертуаре.
Айк отмечает, что во время сольного концерта музыкант один со своими мыслями. Концерт – уникальный отчет для артиста и его аудитории. Вчерашний отчет Айка был прекрасным! Его выступление перевело аудиторию в духовный мир, где зрители, которые воспринимали музыку по-своему, наслаждались энергией пианиста. Аудитория чувствовала искреннюю преданность пианиста высокому искусству, его любовь к музыке.
Музыка 20-го века и современная музыка – страсть Айка Меликяна. Ему нравится открывать новые произведения! Пианист отмечает, что во время концертов он всегда исполняет произведения классических композиторов. Особенно ему нравится исполнять произведения композиторов периода барокко и периода романтизма. И он всегда представляет произведения армянских композиторов!
Не случайно, что 5-й Международный фестиваль Хачатуряна включает в себя фортепианные концерты. Символическое мышление- существенная характеристика Арама Хачатуряна: врожденное и гармоничное. Про свои фортепианные произведения Хачатурян говорил: «Когда я пишу их, я играю и чувствую, что у меня есть качества пианиста, но я не обращал на них внимания и не развивал эти качества».