Փոխըմբռնման հուշագիր՝ «Այբ» կրթական հիմնադրամի և Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի միջեւ
Այսօր «Այբ» կրթական հիմնադրամը և Հայաստանի մանուկներ  հիմնադրամը (COAF) իրենց կողմից իրականացվող ծրագրերի շրջանակում ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր։
Կողմերը կհամագործակցեն «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Արարատյան բակալավրիատ» (ԱԲ) հայալեզու և միջազգայնորեն ճանաչված ծրագրի և շահառու համայնքներում Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի կողմից իրականացվող կրթական ծրագրերի շրջանակում։
Հուշագիրը, մասնավորապես, ուղղված է գործող ծրագրերի և նախաձեռնությունների շրջանակում երկու հիմնադրամների միջև փորձի փոխանակմանը, համատեղ մեթոդական ուղեցույցների, կրթական և վերապատրաստման գործիքների մշակմանն ու կիրառմանը, փորձագիտական և մասնագիտական ներուժի և առկա այլ ռեսուրսների օգտագործման հնարավորության դիտարկմանը, Լոռու մարզի Դեբետ համայնքում կառուցվող ՍՄԱՐԹ կենտրոնում, իսկ հետագայում՝ նաև այլ մարզերի ՍՄԱՐԹ կենտրոններում համատեղ միջոցառումների իրականացմանը, ինչպես նաև Արարատյան բակալավրիատի թեկնածու դպրոցներում, այդ թվում` Արմավիրի, Լոռու, Շիրակի, Տավուշի և Արագածոտնի մարզերում դպրոցների զարգացման գործընթացներին աջակցություն ցուցաբերելուն։
«Այբ» կրթական հիմնադրամի անունից հուշագիրը ստորագրեց գործադիր տնօրեն Սոնա Կոշեցյանը, իսկ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի անունից՝ գործադիր տնօրենի  պաշտոնակատար Իննեսա Գրիգորյանը։
««Այբ» կրթական հիմնադրամի և Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի տարաբնույթ կրթական ծրագրերի նպատակն է՝ նպաստել առավել մրցունակ և պատասխանատու սերնդի ձևավորմանը և այդպիսով մեր ներդրումն ունենալ մեր երկրի զարգացման գործում։ Լիահույս եմ, որ մեր ներդրած համատեղ ջանքերը մոտ ապագայում տեսանելի արդյունքներ կարձանագրեն»,- նշեց «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սոնա Կոշեցյանը։
«Ըստ չինական հայտնի ասացվածքի՝ եթե պլաններ ես կազմում մեկ տարվա համար, ապա բրինձ ցանիր, եթե պլաններ ես կազմում տասնամյակի համար, ծառեր տնկիր, իսկ եթե պլանավորում ես կյանքիդ ողջ ժամանակահատվածը, ապա կրթիր մարդկանց, ներդրում կատարիր կրթության մեջ։ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամն ու «Այբ» կրթական հիմնադրամը միավորված են հենց այս գաղափարախոսության շուրջ, հավատում են դրան և սույն հուշագրի ստորագրմամբ ևս մեկ կարևոր քայլ են կատարում՝ ուղղված մեր երկրի կրթական բարեփոխումներին»,- ասաց Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի գործադիր տնօրենի  պաշտոնակատար Իննեսա Գրիգորյանը։
Հուշագրի ստորագրմանը ներկա էին Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի տնօրեն Տ. Մեսրոպ քհն. Արամյանը, Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի հիմնադիր և խորհրդի ատենապետ, դոկտոր Գարո Արմենը և երկու հիմնադրամների ներկայացուցիչները։

• 23-11-2017 14:43:39   | Армения  |  Пресс-релизы
Сегодня Образовательный фонд «Айб» и фонд «Дети Армении» (COAF) подписали меморандум о взаимопонимании в рамках реализуемых ими проектов.
Сотрудничество между сторонами будет осуществляться в контексте воплощенной в жизнь Образовательным фондом «Айб» армяноязычной программы «Араратский бакалавриат», получившей международное признание, равно как и в контексте образовательных программ, реализуемых фондом «Дети Армении» в общинах-бенефициарах.
Меморандум, в частности, направлен на взаимный обмен опытом в рамках действующих проектов и инициатив обоих фондов, совместную разработку и использование методических пособий, образовательного и обучающего инструментария, а также анализ возможностей для использования экспертного и профессионального потенциала и иных имеющихся в наличии ресурсов. Стороны также намерены проводить совместные мероприятия в центре СМАРТ, строящемся в сельской общине Дебет Лорийского региона, а впоследствии и в центрах СМАРТдругих регионов и школах-кандидатах АБ. Планируется также оказание содействия процессам развития в школах Армавирского, Лорийского, Ширакского, Тавушского и Арагацотнского регионов.
Со стороны Образовательного фонда «Айб» меморандум подписала Сона Кошецян –исполнительный директор фонда, а со стороны фонда «Дети Армении» – и.о. исполнительного директора Инесса Григорян.
«Способствовать процессу формирования более конкурентоспособного и ответственного поколения и таким образом внести свой вклад в дело развития нашей страны является целью разнообразных образовательных проектов, осуществляемых Образовательным фондом «Айб» и фондом «Дети Армении»,– отметила исполнительный директор Образовательного фонда «Айб».
«Согласно известной китайской пословице, если строишь планы на год – посей рис, если строишь планы на десятилетия – посади дерево, ну, а если планируешь всю свою жизнь, то воспитывай людей, вноси вклад в образование. Фонд «Дети Армении» и Образовательный фонд «Айб» объединились именно вокруг этой идеологии, верят в нее и, подписывая данный меморандум, делают еще один важный шаг, направленный на совершенствование сферы образования в нашей стране»,– сказала и.о. исполнительного директора фонда «Дети Армении» Инесса Григирян.
На церемонии подписания меморандума присутствовали директор Национальной программы отличия в образовании о. Месроп Арамян, учредитель и председатель Правления фонда «Дети Армении», доктор Гаро Армен, а также другие представители обоих фондов.