Ucom-ի աջակցությամբ գործարկվեց ինտերակտիվ մեթոդների և հեռավար ուսուցման stem.am առցանց հարթակը
Օրերս Ucom ընկերության, «ՍՏԵՄ ծրագրերի կենտրոն»  և  «Ինտերնետ հանրություն» կազմակերպությունների աջակցությամբ Վանաձորի Գևորգ Չաուշի անվան թիվ 24 միջնակարգ դպրոցում գործարկվեց ինտերակտիվ մեթոդների և հեռավար ուսուցման stem.am առցանց հարթակը: Պորտալը արտադպրոցական կրթական միջավայրում STEM կարողությունների (Science, Technology, Engineering, Mathematics`գիտություն, տեխնոլոգիա, ճարտարագիտություն,  մաթեմատիկա) զարգացման  ծրագրի  հիմնական ուղղություններից է: Ծրագրի նպատակը STEM կարողությունների զարգացման նոր մոդելի ստեղծումն է կրթության, գիտության և բիզնեսի արդյունավետ համագործակցության ու հնարավորությունների համատեղման միջոցով:
«Այն խնդիրը, որի հետ հաճախ ենք առնչվել ու ցանկանում ենք լուծել այս կայքի միջոցով, ինտերնետի առկայության պարագայում որոշակի չափով լուծում ենք: Շատ հաճախ, երբ մարզերում ու հեռավոր գյուղերում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ ենք այցելում, նկատում ենք դպրոցներում ուսուցչական կազմի խիստ պակաս: Այս կայքն ստեղծված է հենց այսպիսի բնակավայրերում ապրող երեխաների մոտ գիտելիքի պակասը լրացնելու և հմտությունները զարգացնելու համար», - ասաց Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«STEM ծրագրի առավելություններից մեկն այն է, որ երեխաները համակարգչից կօգտվեն ոչ միայն խաղալու, այլև կարևոր գիտելիքներ ստանալու համար: Այն, ինչ չեմ հասցրել սովորել, հասկանալ կամ ընկալել ֆիզիկայի կամ մաթեմատիկայի դասի ընթացքում, կարող եմ տանը այդ կայքում գտնել, մի քանի անգամ դիտել, հասկանալ», - նշեց Վանաձորի Գ. Չաուշի անվան թիվ 24 դպրոցի աշակերտուհի Միլենա Խոյաթյանը:
«Կայքի հետ ծանոթացա ու կարող եմ առանձնացնել բնագիտական հոսքի առարկաների վերաբերյալ նյութերի առկայությունը: Կարևոր է, որ աշակերտները հնարավորություն ունենան թերի մնացած գիտելիքը լրացնել ինքնուրույն, ընդ որում՝ հայալեզու տեսանյութերի ու բացատրական հոդվածների միջոցով: Ռոբոտաշինության, ծրագրավորման վերաբերյալ նյութերի կողքին զետեղված է նաև աստղագիտությանը վերաբերող տեղեկատվություն, որը՝ որպես առարկա, ցավոք, դուրս է մնացել դպրոցական ծրագրից», - մանրամասնեց Վանաձորի Գ. Չաուշի անվան թիվ 24 դպրոցի ինֆորմատիկայի ուսուցչուհի Արմինե Չատինյանը:
«Ծրագրի շրջանակներում գործելու են ծրագրավորման, տիեզերագիտության, մաթեմատիկայի, թռիչքային ապարատների նախագծման կիրակնօրյա ակումբներ: Դրանց արդյունքում ձևավորված կիրակնօրյա դպրոցի դասընթացները կհեռարձակվեն STEM ալիքով և հասանելի կլինեն Հայաստանի բոլոր դպրոցականների համար», - հավելեց STEM ծրագրերի կենտրոնի ղեկավար Հայկազ Բաղյանը:

• 08-12-2017 19:34:11   | Армения  |  Пресс-релизы
На днях при поддержке компании Ucom, а также организаций “Центр программ STEM” и “Интернет-сообщество” в ванадзорской средней школе N24 им. Геворка Чауша была запущена онлайн-платформа интерактивных методов и дистанционного обучения stem.am. Портал является одним из основных направлений по развитию навыков STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics: наука, техника, инженерное дело, математика) во внеклассной образовательной среде. Целью проекта является создание новой модели развития навыков STEM путем эффективного сотрудничества между представителями образовательной, научной и бизнес сфер.
“Проблема, с которой мы часто сталкивались и которую хотим решить посредством данного ресурса, частично решается при наличии интернета. Зачастую, когда мы посещаем инженерные лаборатории “Армат” в регионах и отдаленных населенных пунктах страны, то замечаем острый недостаток в преподавательском составе в школах. Данный сайт предназначен для восполнения пробела в знаниях, а также развития навыков у детей, проживающих именно в таких поселениях”, - сказал генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
“Одним из преимуществ программы STEM является то, что дети будут использовать компьютер не только для игры, но и для получения крайне важных знаний. То, что я не успела выучить, понять или воспринять во время урока физики или математики, могу найти на этом сайте дома, просмотреть несколько раз, осмыслить”, - отметила ученица ванадзорской школы N24 ум. Г. Чауша Милена Хоятян.
“Я ознакомилась с сайтом и могу выделить наличие материалов по естественным наукам. Важно, чтобы ученики имели возможность самостоятельно восполнить некие пробелы в знаниях, причем посредством армяноязычных видеороликов и пояснительных статей. Наряду с материалами по робототехнике и программированию можно найти и материалы по астрономии, которая к сожалению была исключена из школьной программы”, - пояснила Армине Чатинян, учитель информатики в ванадзорской школе N24 им. Г. Чауша.
“В рамках проекта будут действовать воскресные клубы по программированию, космологии, математике и проектированию летательных аппаратов. Уроки в воскресной школе, которые будут созданы на основе таких клубов, будут транслироваться по каналу STEM и будут доступны всем школьникам в Армении”, - добавил Айказ Багян, руководитель Центра программ STEM.