Հայաստանը և տրանսպորտային աշխարհաքաղաքականությունը ռեգիոնում
Հոկտեմբերի 30-ին պաշտոնապես գործարկված Կարս-Ախալքալաք-Բաքու երկաթուղու (հայտնի է նաև որպես Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղի, այսուհետ՝ ԲԹԿ) միջոցով Թուրքիայի հետ ցամաքային կապերն ամրապնդելուց հետո, Ադրբեջանը փորձում է զարգացնել տրանսպորտային հաղորդակցությունն ու առևտրատնտեսական համագործակցությունը հարևան երկրների հետ նաև այլ ձևաչափերում՝ միաժամանակ փորձելով ծառայեցնել բոլոր այս ծրագրերը Հայաստանի տնտեսական շրջափակումն ու մեկուսացումը տարածաշրջանում խորացնելու իր նպատակին:
Ընդհանրապես կան տրանսպորտային միջանցքների կառուցման և տնտեսական համագործակցության մի քանի կարևոր ռեգիոնալ և գլոբալ ծրագրեր, մասնավորապես ԲԹԿ-ն, Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի նախագիծը, Պարսից ծոց-Սև ծով տրանսպորտային միջանցքի նախագիծը (որի գլխավոր ջատագովը Իրանն է), Չինաստանի նախաձեռնած «մեկ ճանապարհ, մեկ գոտի» կամ «նոր մետաքսի ճանապարհ» տնտեսական խոշոր ծրագիրը: Այս ծրագրերն ու գաղափարները ոչ միայն սերտորեն փոխկապակցված են կամ առնվազն ինչ-որ չափով առնչվում են միմյանց, այլև ուղղակիորեն ազդում են Հայաստանի տնտեսության և անվտանգության միջավայրի վրա: Հետևաբար, ընդհանուր իրավիճակն ավելի լավ պատկերացնելու համար առանձին-առանձին կանդրադառնանք այս նախագծերից մի քանիսին:
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու բացման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել 2017թ. հոկտեմբերի 30-ին Բաքվում՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահների, Վրաստանի, Ղազախստանի և Ուզբեկստանի վարչապետերի մասնակցությամբ: 826 կմ երկարությամբ երկաթուղու կառուցման գաղափարն առաջին անգամ առաջ է քաշվել 1993թ., երբ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների վատթարացման ու սահմանի փակման պատճառով դադարեց գործել Կարս-Գյումրի-Թբիլիսի երկաթուղին: Գաղափարն այն էր, որ Թուրքիայի, Վրաստանի ու Ադրբեջանի միջև նոր երկաթուղին պիտի դառնա Կարս-Գյումրի-Թբիլիսի երկաթուղու այլընտրանքը: Ադրբեջանի, Վրաստանի ու Թուրքիայի նախագահները կրկին բարձրացրել են երկաթուղու կառուցման հարցը 2005թ. մայիսին՝ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի գործարկման պաշտոնական արարողության ժամանակ:
2007թ. նոյեմբերին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին և Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը Թբիլիսիում հայտարարել են նախագծի մեկնարկի մասին: Երկաթգծի շինարարությունը սկսվել է 2008թ. հուլիսին Կարս քաղաքից: Սկզբնապես նախագիծը գնահատվում էր 422 միլիոն ԱՄՆ դոլար, հետո այդ թիվը հասել է 600 միլիոնի: Այն հավասարապես ֆինանսավորել են Ադրբեջանը, որը վարկ է տրամադրել Վրաստանին, և Թուրքիան: Եվրոպական միությունը և Միացյալ Նահանգները հրաժարվել են ֆինանսավորել կամ որևէ կերպ աջակցել այս նախագծի իրականացմանը՝ հայտարարելով, որ այն ծրագրված է շրջանցելու Հայաստանը: Արևմուտքն աջակցում էր Կարս-Գյումրի-Թբիլիսի երկաթուղիների վերաբացմանը, որին էլ միտված էր հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման միջազգային նախաձեռնությունը 2008 թվականին:
ԲԹԿ-ի տնտեսական ներուժը
Պարզ է, որ այս նախագիծն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար ԲԹԿ-ի նախաձեռնողները պիտի ձգտեն այն դարձնել ավելի մեծ ծրագրի մի մաս: Թուրքիայի նախագահը երկաթուղու գործարկման օրը հայտարարել է, թե երկաթուղու բացումով իրենք հայտարարում են Լոնդոնից մինչև Չինաստան ուղիղ հաղորդակցություն ստեղծելու մասին: Էրդողանն ասել է, որ եթե Չինաստանից դեպի եվրոպական երկրներ բեռների տեղափոխումը Հյուսիսային և Հարավային միջանցքներով տևում է 45-62 օր, ապա Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի շահագործմամբ այդ թիվը կկրճատվի մինչև 12-15 օր:
Նշենք, որ 2017թ. հոկտեմբերի 23-ին Ղազախստանի Կոկչետավ քաղաքից մեկնարկած առաջին բեռնատար գնացքը ԲԹԿ երթուղիով թուրքական Մերսին է հասել մոտ 10 օր անց՝ հաղթահարելով 5435 կմ տարածություն: Մասնակից երկրները հույս ունեն, որ այս երկաթուղով տարեկան կփոխադրվի 17 միլիոն տոննա բեռ և մինչև մեկ միլիոն ուղևոր և բացի այդ այն կդառնա Չինաստանից մինչև Եվրոպա ձգվող «նոր մետաքսի ճանապարհի» կարևոր բաղադրիչներից մեկը: ԲԹԿ-ի տնտեսական արդյունավետության և չինական «մետաքսի ճանապարհի» կարևոր օղակներից մեկը դառնալու հեռանկարները, սակայն այդքան էլ ակնհայտ չեն:
Իրանը և Հյուսիս-Հարավ ծրագիրը
Իրանի ճանապարհների և քաղաքային զարգացման նախարար Աբբաս Ահմադ Ախունդին ադրբեջանական «ԱՊԱ» գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է, թե Իրանն առաջարկում է ԲԹԿ երկաթուղին հասցնել մինչև Թավրիզ: Նա նշել է, որ այս հարցի կապակցությամբ քննարկումներ են եղել թուրքական կողմի հետ և ստորագրվել է համապատասխան հուշագիր: Այս հեռանկարը չափազանց ուշագրավ է մեզ համար մի պարզ պատճառով, որ Ադրբեջանն իր հակահայաստանյան քաղաքականության համատեքստում փորձում է իրանական կողմին ևս ներգրավել իր դաշնակից Թուրքիայի հետ նախաձեռնած ծրագրին՝ խորացնելով Հայաստանի մեկուսացումը տարածաշրջանի տնտեսական գործընթացներից:
Թեև Իրանն իր հերթին այլ կերպ է մոտենում հարցին: Իրանցի պաշտոնյաները, խոսելով Պարսից ծոցի Սև ծովի շրջանները տնտեսապես իրար կապելու գաղափարի իրականացման մասին, մշտապես շեշտել են, որ ծրագրին պետք է մասնակցեն և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը, և՛ Վրաստանը: Հոկտեմբեր ամսին Հայաստանի վարչապետի՝ Իրան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում Իսլամական Հանրապետության փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրին հայտարարել է, որ Պարսից ծոցից դեպի Սև ծով անցնող տրանսպորտային միջանցքներից մեկը կարող է լինել Հայաստանը: Հենց այս գաղափարի շրջանակներում էլ Հայաստանն իրականացնում է «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագիրը», որի կատարման ընթացքը, սակայն, մեղմ ասած՝ դանդաղում է: 556 կմ ընդհանուր երկարությամբ Մեղրի-Երևան-Բավրա ավտոճանապարհի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2019-ին, այնինչ աժմ կառուցված է դրա միայն մի շատ փոքր մասը:
Ղազվին-Ռեշդ-Աստարա
Իրանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային կապ հաստատելու հարցը քննարկվում է ոչ միայն ԲԹԿ-ին Իրանի հնարավոր մասնակցության, այլև Ռուսաստան-Ադրբեջան-Իրան համագործակցության համատեքստում: Թեհրանը և Բաքուն վաղուց են ծրագրում Ղազվին-Ռեշդ-Աստարա երկաթուղու կառուցման միջոցով Ադրբեջանի հարավը միացնել Իրանի հյուսիսին:
Այս երկաթգիծը ծրագրվում է իրագործել Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի կառուցման շրջանակներում: Ռուսաստանը, Իրանը և Ադրբեջանը համապատասխան համաձայնություն են ստորագրել դեռևս 2005թ.: Իսկ այս տարվա նոյեմբերի 1-ին Թեհրանում կայացել է այս երեք երկրների նախագահների հերթական հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկված հիմնական հարցերից մեկը եղել է հենց Բալթիկան Հնդկաստանի հետ կապող «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային ծրագրի իրագործումը: Եվ ըստ երևույթին, նախագահների հանդիպումը զգալիորեն ազդել է Իրան-Ադրբեջան երկաթուղու կառուցման մասին վերջին հայտարարությունների վրա:
Սակայն խնդիրն այն է, որ չնայած այս հայտարարություններին՝ ակտիվ գործնական քայլեր առայժմ չեն նկատվում: Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին դեռ նախորդ տարվա փետրվարին Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել էր, որ մինչ տարեվերջ նշանակալի առաջընթաց կլինի այս ուղղությամբ: Այս տարվա մայիսին նախագահի պաշտոնում վերընտրվելուց հետո, Ռոհանին ասել է, որ Ադրբեջանի հետ երկաթուղային նախագիծը կյանքի կկոչվի Իրանի 12-րդ կառավարության աշխատանքի ընթացքում՝ հավելելով, որ շարունակվում է երկաթուղու շինարարությունը Ադրբեջանի հարավային Աստարայից մինչև Իրանի սահմանամերձ Գիլանի շրջանի Աստարա քաղաքը, իսկ ինչ վերաբերում է երկաթգիծը մինչև Ռեշդ հասցնելուն, ապա այս նախագծի առնչությամբ նախատեսվում է ստորագրել պայմանագիր, որից հետո Ադրբեջանը կմասնակցի նախագծի զարգացմանը:
Իրան-Հայաստան երկաթուղու չկայացած նախագիծը
Հայաստանը ևս ցանկություն ուներ երկաթուղային կապ հաստատել հարևան Իրանի հետ, սակայն Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման գործը շուրջ 9 տարվա ընթացքում խոսակցությունների մակարդակից առաջ չի գնացել: Իսկ Նախիջևանի տարածքով անցնող երկաթուղին հասկանալի պատճառներով առայժմ հնարավոր չէ գործարկել: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2008թ. հոկտեմբերին հայտարարել էր, որ «առաջիկա ամիսներին սկսվելու է Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցումը»։ Հարցին անդրադարձել է Հայաստանում Իրանի դեսպանը՝ ասելով, որ Իրանից Հայաստան են գալու մասնագետներ ծրագիրն ուսումնասիրելու նպատակով: Տեսական մակարդակում քննարկվել է նաև այն հարցը, որ Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարությունը կարող է ֆինանսավորել Չինաստանը: Հայաստանում Չինաստանի դեսպանը հայտարարեց, թե չինական ընկերություններն ուսումնասիրում են Իրան-Հայաստան երկաթգծի ֆինանսավորման հնարավորությունը:
Բայց որևէ առաջընթաց ծրագրի կենսագործման ուղղությամբ առայժմ չկա: Ավելին, ՀՀ կառավարությունը 2017թ. հունվարին որոշում է ընդունել լուծարել հայ-իրանական երկաթուղու կառուցման նպատակով 2009թ. հիմնված «Երկաթուղու շինարարության տնօրինություն» ընկերությունը: Ավելին, Իրան-Ադրբեջան երկաթուղու կառուցումը իմաստազրկում է Իրան-Հայաստան երկաթգիծը, քանի որ առաջինն արդեն կապահովի Իրանի կապը ոչ միայն Վրաստանի ու Սև ծովի, այլև Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Բալթիկ ծովի հետ:
Պաշտոնական Երևանը, սակայն, չի հրաժարվում դեպի Իրան երկաթուղի կառուցելու գաղափարից: 2017թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը տարածել է հայտարարություն՝ տեղեկացնելով, որ երկաթուղու կառուցման կոնցեսիոն կառավարիչ «Ռասիա ՖԶԵ» ընկերությունը խախտել է պայմանավորվածությունները, ժամկետները, ուստի Հայաստանը պատրաստվում է կառուցել երկաթուղին՝ անկախ այդ ընկերությունից:

Армения и транспортная геополитика в регионе
Наладив сухопутную связь с Турцией через железную дорогу Карс-Ахалкалаки-Баку, официально запущенную 30-го октября (известную также как железная дорога Баку-Тбилиси-Карс, далее – БТК), Азербайджан пытается развивать транспортное сообщение и торгово-экономическое сотрудничество с соседними странами и в других форматах, в то же время, стараясь использовать все эти программы для своей цели – углубить экономическую блокаду и изоляцию Армении в регионе.
В целом существует несколько важных региональных и глобальных программ строительства транспортных коридоров и экономического сотрудничества, в частности, БТК, проект транспортного коридора Север-Юг, проект транспортного коридора Персидский залив - Черное море (главным поборником которого является Иран), крупная экономическая программа «один пояс, один путь», или «новый шелковый путь», инициатива которой принадлежит Китаю. Эти программы и идеи не только тесно взаимосвязаны или, по крайней мере, в какой-то мере связаны друг с другом, но и напрямую влияют на экономику и среду безопасности Армении. Итак, чтобы лучше представить ситуацию, остановимся на нескольких из этих проектов по отдельности.
Баку-Тбилиси-Карс
Официальная церемония открытия железной дороги Баку-Тбилиси-Карс состоялась 30-го сентября 2017 года в Баку, с участием президентов Азербайджана и Турции, премьер-министров Грузии, Казахстана и Узбекистана. Впервые идея строительства железной дороги длиной 826 километров была предложена в 1993 году, когда вследствие ухудшения отношений между Арменией и Турцией и закрытия границы перестала действовать железная дорога Карс-Гюмри-Тбилиси. Задумка была в том, что новая железная дорога между Турцией, Грузией и Азербайджаном станет альтернативой железной дороге Карс-Гюмри-Тбилиси. Президенты Азербайджана, Грузии и Турции снова подняли вопрос о строительстве дороги в мае 2005 года, на официальной церемонии запуска нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан.
В ноябре 2007 года в Тбилиси президент Азербайджана Ильхам Алиев, президент Грузии Михеил Саакашвили и президент Турции Абдулла Гюль объявили о старте проекта. Строительство началось в июле 2008 года с города Карса. Изначально проект оценивался в 422 миллиона долларов США, потом эта цифра достигла 600 миллионов. Проект в равной степени финансировался Азербайджаном, предоставившим кредит Грузии, и Турцией. Европейский союз и Соединенные Штаты отказались от финансирования или какой-либо иной поддержки этого проекта, заявив, что он запланирован в целях обхода Армении. Запад поддерживал восстановление железной дороги Карс-Гюмри-Тбилиси, на что и была направлена международная инициатива урегулирования армяно-турецких отношений в 2008 году.
Экономический потенциал БТК
Понятно, что для большей эффективности этого проекта инициаторы БТК должны стремиться сделать его частью другой, большей программы. Президент Турции в день запуска железной дороги заявил, что открытием железной дороги они объявляют о создании прямого сообщения от Лондона и до Китая. Эрдоган сказал, что если перевозка грузов из Китая в европейские страны по Северному и Южному коридорам длится 45-62 дня, то с эксплуатацией железной дороги Баку-Тбилиси-Карс этот срок сократится до 12-15 дней.
Отметим, что первый грузовой поезд, выехавший из казахстанского города Кокчетав по железной дороге БТК 23-го октября 2017 года, доехал до турецкого Мерсина через 10 дней, преодолев расстояние в 5435 км. Страны-участницы рассчитывают на то, что по этой железной дороге ежегодно будет перевозиться до 17 миллионов тонн грузов и до миллиона пассажиров и, кроме того, она станет одним из важных компонентов «нового шелкового пути», простирающегося от Китая до Европы. Однако перспективы экономической эффективности БТК и того, что она станет одним из важных звеньев китайского «шелкового пути», не так уж очевидны.
Иран и программа Север-Юг
Министр дорог и городского развития Ирана Аббас Ахмад Ахунди в интервью азербайджанскому агентству «АПА» сказал, что Иран предлагает довести железную дорогу БТК до Табриза. Он отметил, что с турецкой стороной проводились переговоры по этому вопросу и подписана соответствующая декларация. Эта перспектива имеет для нас чрезвычайно важное значение по той простой причине, что Азербайджан в контексте своей антиармянской политики пытается привлечь к программе, предпринятой вместе с его союзником Турцией, и иранскую сторону, углубляя изоляцию Армении от экономических процессов в регионе.
Хотя Иран, в свою очередь, подходит к вопросу иначе. Иранские чиновники, говоря о реализации идеи связать друг с другом, с экономической точки зрения, районы Персидского залива и Черного моря, всегда подчеркивали, что в программе должны участвовать и Азербайджан, и Армения, и Грузия. В ходе официального визита премьер-министра Армении в Иран в октябре этого года вице-президент Исламской Республики Эсхак Джахангири заявил, что одним из транспортных коридоров от Персидского залива к Черному морю может стать Армения. Именно в рамках этой программы Армения и реализует «Инвестиционную программу дорожного коридора Север-Юг», ход выполнения которой, однако, мягко говоря, замедляется. Строительство автодороги Мегри-Ереван-Бавра общей протяженностью 556 км предусмотрено завершить в 2019 году, но до сих под построена лишь очень небольшая часть этой дороги.
Казвин-Решт-Астара
Вопрос о налаживании железнодорожной связи между Ираном и Азербайджаном обсуждается не только в контексте возможного участия Ирана в БТК, но и сотрудничества Россия-Азербайджан-Иран. Баку и Тегеран давно уже планируют соединить юг Азербайджана с севером Ирана путем строительства железной дороги Казвин-Решт-Астара.
Эту железную дорогу планируется реализовать в рамках строительства транспортного коридора Север-Юг. Соответствующее соглашение Россия, Иран и Азербайджан подписали еще в 2005 году. А 1-го ноября этого года в Тегеране состоялась очередная встреча президентов этих трех стран, и одним из основных вопросов, обсужденных на этой встрече, стала как раз реализация транспортной программы «Север-Юг», связывающей Балтику с Индией. И, по-видимому, встреча президентов оказала существенное влияние на последние заявления о строительстве железной дороги Иран-Азербайджан.
Но дело в том, что, несмотря на эти заявления, активных практических шагов пока не наблюдается. Еще в феврале прошлого года, на встрече с президентом Азербайджана, президент Ирана Хасан Рохани заявил, что до конца года по этому вопросу ожидается значительный сдвиг. Переизбравшись на пост президента в мае этого года, Рохани заявил, что железнодорожный проект с Азербайджаном будет реализован в ходе работ 12-го правительства Ирана, добавив, что продолжается строительство железной дороги от части Астары, расположенной на юге Азербайджана, до иранской части Астары в приграничной провинции Гилян, а что касается доведения железной дороги до Решта, то по этому проекту предусмотрено подписание договора, после чего Азербайджан примет участие в развитии проекта.
Несостоявшийся проект Иран-Армения
Армения также намеревалась наладить железнодорожную связь с соседним Ираном, однако строительство железной дороги Иран-Армения за 9 лет дальше разговоров так и не пошло. А железную дорогу, проходящую по территории Нахичевана, по понятным причинам использовать пока невозможно. Президент Армении Серж Саргсян в октябре 2008 года заявил, что «в ближайшие месяцы начнется строительство железной дороги Армения-Иран». К теме обратился посол Ирана в Армении, сказав, что из Ирана в Армению приедут специалисты, чтобы изучить программу. Теоретически обсуждался и вопрос о том, что строительство железной дороги Иран-Армения может финансировать Китай. Посол Китая в Армении заявил, что китайские компании изучают возможность финансирования железной дороги Иран-Армения.
Однако никакого прогресса в реализации программы пока нет. Более того, правительство РА в январе 2017 года приняло решение о ликвидации компании «Управление строительством железной дороги», основанной в 2009 году в целях строительства армяно-иранской железной дороги. Более того, строительство железной дороги Иран-Азербайджан лишает строительство железной дороги Иран-Армения всякого смысла, поскольку первая уже обеспечит связь Ирана не только с Грузией и Черным морем, но и с Азербайджаном, Россией и Балтийским морем.
Официальный Ереван, однако, не отказывается от идеи построить железную дорогу в Иран. 9-го ноября 2017 года министерство транспорта, связи и информационных технологий Армении опубликовало заявление о том, что компания «Rasia FZE», являющаяся концессионным управляющим строительством железной дороги, нарушила договоренности, сроки, поэтому Армения намерена строить железную дорогу независимо от этой компании.