Սևանում մեկնարկած Ստարտափ Սամմիթը կանցկացվի նաև Գոայում
Արթուր Ջանիբեկյանի և Հակոբ Հակոբյանի կողմից հիմնադրված «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամի «Սևան Ստարտափ Սամմիթ» ամենամյա բիզնես ֆորումը արդեն զուտ հայկական ֆենոմեն չէ, այն «Սիսայդ Ստարտափ Սամմիթ» անվամբ  նախատեսվում է իրականացվել ԱՄԷ-ում, Հնդկաստանում, Իսպանիայում, Սինգապուրում և մի շարք այլ երկրներում: «Սիսայդ ստարտափ սամմիթ»-ի համաշխարհային պրոյեկտ դառնալու նպատակով «Գրանատուս վենչուրս» առաջին հայկական վենչուրային ընկերության հետ համատեղ հիմնադրվում է «Սիսայդ Ստարտափ Հոլդինգս» ընկերությունը։ Այս համագործակցությունը կարևոր հիմք է դնում ծրագրի հետագա զարգացման և տարածման համար։
-2016 թվականին առաջին «Սևան ստարտափ սամմիթ»-ից հետո ակնհայտ դարձավ, որ ստարտափ համայնքը ոչ ֆորմալ պայմաններում հաղորդակցվելու և նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու մեծ կարիք ունի: Այժմ մենք հասել ենք նրան, որ աշխարհի մի շարք երկրներից ներդրողներ առաջարկում են մեզ նույն ձևաչափով ստարտափ հավաքներ անցկացնել նաև իրենց երկրներում,-նշեց «Ստարտափ Արմենիա»-ի համահիմնադիր Տիրան Հակոբյանը։
-«Սևան ստարտափ սամմիթ»-ի միջազգայնացումը հնարավորություն կտա հայկական ստարտափ էկոհամակարգին ուղիղ կապ հաստատել միջազգային ներդրողների և ստարտափ համայնքների հետ:  Մենք նախատեսում ենք սիսայդ սամիթների լավագույն մասնակիցներին հնարավորություն տալ մասնակցելու «Սևան ստարտափ սամմիթ»-ին, որը լինելու է տարվա գլխավոր միջոցառումը։ Հայաստանն արդեն իսկ ունի արդի տեխնոլոգիական լուծումներով ստարտափների շարք, որոնց բարդ տեխնիկական լուծումները տեղական մասնագետների յուրահատուկ որակների վրա են հիմնված: Մենք նպատակ ունենք Հայաստանը դարձնել համաշխարհային ստարտափ էկոհամակարգի կարևոր հանգույցներից մեկը և այդ կերպ աշխարհի տարբեր երկրներից ներգրավել օտարերկրյա կապիտալ,-նշեց «Գրանատուս Վենչուրս»-ի կառավարող գործընկեր Մանուկ Հերգնյանը:
Ծրագրի գլոբալացման գաղափարը արդեն տվել է իր առաջին պտուղները։
Ֆորումի հեղինակները արդեն հայտարարել են 2018 թվականի փետրվարի 8-12-ը Արաբական Միացյալ Էմիրություններում «Սիսայդ ստարտափ սամմիթ» անցկացնելու մասին, որտեղ ներկայացված կլինեն ամբողջ Մերձավոր Արևելքի  հեռանկարային ստարտափները: Այսօր  հայտարարվեց նաև Հնդկաստանի Գոա քաղաքում մարտ ամսին «Սիսայդ ստարտափ սամմիթ» անցկացնելու մասին: Գոայում ներկայացված են լինելու հնդկական ստարտափ էկոհամակարգի հիմնական դերակատարները, ինչպես նաև մի շարք թիմեր Հեռավոր Արևելքի երկրներից:

• 28-12-2017 15:15:20   | Armenia  |  Press release
Sevan Startup Summit, the annual event organized by Startup Armenia Foundation, founded by Artur Janibekyan and Hakob Hakobyan is no more Armenian phenomena. Under the name of Seaside Startup Summit, the event will be organized in UAE, India, Spain, Singapore and many other countries. First Armenian venture company Granatus Ventures and Startup Armenia Foundation have launched the Seaside Startup Holdings which aims to make Seaside Startup Summit international. This cooperation will be fundamental for the expansion and improvement of the event.
- After the first Sevan Startup Summit in 2016 it becomes clear that startup eco-system needs a platform for non-formal interaction of the stakeholders. Now we’ve reached the point, where investors from different countries suggest us to held the event in their countries, - said Tiran Hakobyan, the co-founder of Startup Armenia Foundation.
- The globalization of Sevan Startup Summit will give an opportunity to Armenian startups to interact with international investors and startup communities. We are planning to give an opportunity to the best participants of the seaside summits to take part in Sevan Startup Summit, which will become the main event of the year. Armenia is now home to a thriving tech and impact start-up scene that capitalises on local talents specialised in complex engineering solutions. We have an aim to make Armenia one of the main locations for the development of the international startup ecosystem. By that, we want to attract foreign investments to Armenia, - said Manuk Hergnyan, the managing partner at Granatus Ventures.
The first steps of the internalization of the project are already visible.
The organizers have announced that from February 8th to 12th, 2018, the event will be organized in UAE, where the most promising startups of the MENA region will be presented. Today was announced that the event will be held in India, Goa, in the first part of March. Among the participants will be the main stakeholders of Indian and eastern startup eco-systems.