Լիբիայի ափերում փախստականներին տեղափոխող նավակի խորտակման արդյունքում զոհերի թիվը հասել է 64-ի
Լիբիայի ափերում շաբաթ օրը միգրանտներին տեղափոխող նավակի խորտակման արդյունքում զոհերի թիվը հասել է 64-ի:
РИА Новости-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Փախստականների հարցերով միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչ Ֆլավիո դի Ջակոմոն:
Ավելի վաղ, իտալական ծովափնյա անվտանգությունից հաղորդել են, որ վթարից հետո հայտնաբերվել են 8 մահացածների դիեր:
«64 փախստական զոհվել է շաբաթ օրը տեղի ունեցած նավի խորտակման ընթացքում: Համաձայն ողջ մնացածների վկայության` մինչև խորտակվելը ռետինե նավակի վրա գտնվել է 150 փախստական, որոնցից ողջ է մնացել միայն 86-ը»,- թվիթերյան իր էջում գրել է Ֆլավիո դի Ջակոմոն:
Նշվում է, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներից ի վեր` Եվրոպան ապրում է ամենալուրջ միգրացիոն ճգնաժամը, որը պայմանավորված է Աֆրիկայի երկրներում ու Մերձավոր Արևելքում առաջացած սուր տնտեսական խնդիրներով:

Число жертв крушения лодки с мигрантами у берегов Ливии выросло до 64
Число жертв произошедшего в субботу крушения судна с мигрантами у ливийского побережья достигло 64, заявил представитель Международной организации по миграции Флавио ди Джакомо.
Ранее итальянская береговая охрана сообщила, что после катастрофы были обнаружены тела восьми человек.
"Шестьдесят четыре мигранта потеряли жизни в субботнем кораблекрушении. Согласно свидетельствам выживших… на момент отплытия на борту резиновой шлюпки находились 150 мигрантов. Выжили 86", — написал ди Джакомо в Twitter.
Спасательная операция после первого в 2018 году кораблекрушения в Средиземном море началась после того, как патрульный самолёт военно-морской миссии Евросоюза Eunavfor обнаружил терпящую крушение лодку мигрантов в ливийских территориальных водах.
Европа переживает самый серьезный со времен Второй мировой войны миграционный кризис, вызванный в первую очередь рядом вооруженныхконфликтов и острыми экономическими проблемами в странах Африки и Ближнего Востока.