Հարութ Սասունյան.Human Rights Watch-ի զեկույցները՝ Հայաստանում, Ադրբեջանում և Թուրքիայում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ
• 25-01-2018 11:27:34   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Human Rights Watch հեղինակավոր և հանրաճանաչ հասարակական կազմակերպությունն անցյալ շաբաթ հրապարակեց իր տարեկան զեկույցը, որն արձանագրել է մարդու իրավունքների խախտումները 2017 թվականի ընթացքում ավելի քան 90 երկրներում, ներառյալ Հայաստանում, Ադրբեջանում և Թուրքիայում:
ՀԱՅԱՍՏԱՆ
Ստորև համառոտ ներկայացված է Human Rights Watch-ի զեկույցից՝ Հայաստանում 2017 թ. ընթացքում տեղի ունեցած խախտումների մասին.
«Խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք առաջինն էին 2015 թ. սահմանադրական փոփոխություններից հետո, որով նախագահականից անցում կատարվեց կառավարման խորհրդարանական համակարգի, չկարողացան բարելավել հանրության վստահությունը ընտրական համակարգի նկատմամբ: Իշխող Հանրապետական կուսակցությունը հավաքեց ձայների մեծամասնություն՝ խախտումների մասին զեկույցների ֆոնին։ Իշխանությունները չկարողացան պատասխանատվության ենթարկել ցուցարարների և լրագրողների նկատմամբ բռնություն կիրառած պաշտոնյաներին, այդ թվում`2016 թ. հուլիսին Երևանում տեղի ունեցած խաղաղ ցույցերի ժամանակ: Դատավարությունը 32 անձանց նկատմամբ, որոնք մեղադրվում էին Երևանում ոստիկանական բաժանմունքի բռնի ուժով գրավման մեջ, զեկույցը գրելու պահին դեռ շարունակվում էր: Չորս ամբաստանյալներ հայտնել էին ազատազրկման վայրում իրենց նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մասին»:
ԱԴՐԲԵՋԱՆ
Ստորև համառոտ ներկայացված է Human Rights Watch-ի զեկույցից՝ Ադրբեջանում 2017 թ. ընթացքում տեղի ունեցած խախտումների մասին.
«2017 թ. կառավարությունն ավելի է ուժեղացրել պայքարը  քննադատողների դեմ: Դատարաններն առնվազն 25 լրագրողների, քաղաքական և երիտասարդ ակտիվիստների դատապարտել են երկարատև ազատազրկման քաղաքական դրդապատճառներով, անարդար դատավարություններով: Տասնյակներով մարդիկ ձերբակալվել կամ քրեական հետապնդման են ենթարկվել, ինչպես նաև ենթարկվում են հետապնդումների և ճամփորդական արգելքների, կամ փախել են երկրից: Անմարդկային օրենքներն ու կանոնակարգերը խոչընդոտում են անկախ խմբերի աշխատանքին և ֆինանսավորման ապահովմանը: Խոշտանգումներն ու վատ վերաբերմունքը բանտերում շարունակվում են: Բռնության արշավում տասնյակ գեյ տղամարդիկ և տրանսգենդեր կանայք են ձերբակալվել և վատ վերաբերմունքի արժանացել ոստիկանության կողմից: «Արդյունահանող ընկերությունների թափանցիկության նախաձեռնություն» (EITI) միջազգային կոալիցիան, որը ռեսուրսներով հարուստ երկրներում խթանում է ավելի լավ կառավարումը, երկար տարիների ստուգումներից և մի քանի նախազգուշացումներից հետո, կախակայեց Ադրբեջանին՝ քաղաքացիական հասարակության խմբերի սահմանափակումները չվերացնելու համար:
Human Rights Watch-ը նաև ներկայացրել է հետևյալ մանրամասները Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ.
-- «18 ակտիվիստներ բանտարկված են կամ սպասում են դատավարության՝ քրեական պատասխանատվության քաղաքական դրդապատճառներով»:
-- «7 լրագրողներ և բլոգերներ բանտարկված են կամ սպասում են դատավարության՝ քրեական պատասխանատվության քաղաքական դրդապատճառներով»:
-- «11 անգամ Եվրոպայի խորհուրդը կոչ է արել Ադրբեջանին ազատ արձակել ընդդիմության առաջնորդ Իլգար Մամեդովին»:
-- «5 խոշոր լրատվամիջոցներ Ադրբեջանի կողմից մշտապես արգելափակված են «ազգային անվտանգության» պատրվակով»:
-- ««Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը 180 երկրների թվում Ադրբեջանը դասակարգել է 162-րդը՝ մամուլի ազատության համար»:
--«11 ակտիվիստների, այդ թվում՝ լրագրողների և հասարակական կազմակերպությունների առաջնորդների, արգելված է հեռանալ Ադրբեջանից»:
ԹՈՒՐՔԻԱ
Ստորև համառոտ ներկայացված է Human Rights Watch-ի զեկույցից՝ Թուրքիայում 2017 թ. ընթացքում տեղի ունեցած խախտումների մասին.
«2017 թ. ապրիլի հանրաքվեն, որն ընտրողների կողմից հավանության արժանացավ չնչին առավելությամբ, սահմանադրական փոփոխություններ մտցրեց, որով Թուրքիան անցում կատարեց կառավարման նախագահական համակարգի, որը տասնամյակների ընթացքում նրա քաղաքական հաստատությունների համար ամենակարևոր փոփոխությունն էր։ Հանրաքվեն տեղի ունեցավ արտակարգ իրավիճակում, որը հաստատվել էր 2016 թ. հուլիսի 15-ի պետական հեղաշրջման փորձից հետո, և լրատվամիջոցների խիստ գրաքննության պայմաններում, երբ բազմաթիվ լրագրողներ և քրդամետ ընդդիմությունից խորհրդարանականներ բանտում էին։ Նոր նախագահական համակարգը, որն ամրապնդում է գործող նախագահի իշխանությունը, հետընթաց է մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության համար։ Այն բավարար ստուգումներ և հակակշիռներ չունի գործադիր իշխանության չարաշահումների դեմ, մեծապես նվազեցնում է խորհրդարանի լիազորությունները և ամրապնդում նախագահական վերահսկողությունը դատական ​​նշանակումների մեծ մասի վրա։ Նախագահական համակարգը ամբողջովին ուժի մեջ կմտնի 2019 թ. ընտրություններից հետո»։
Ստորև կարճ հատվածներ  են բերված  Human Rights Watch-ի զեկույցից, որոնք մանրամասն տեղեկություններ են տալիս Թուրքիայում տեղի ունեցած խախտումների վերաբերյալ.
«Պետական ​​պաշտոնյաները շարունակում են ազատվել կամ նրանց գործունեությունը դադարեցվում է հրամանագրով, առանց պատշաճ դատաքննության, 2016 թ. հուլիսից ավելի քան 110 հազար պաշտոնազրկվածներ կան։ 2017-ին հարյուրավոր լրատվամիջոցներ, ասոցիացիաներ, հիմնադրամներ, մասնավոր հիվանդանոցներ և կրթական հաստատություններ փակվեցին կառավարության հրամանով, նրանց ունեցվածքները բռնագրավվեցին առանց փոխհատուցման.... Տուժածները իրավունք չունեն աշխատել պետական ծառայությունում, նրանց բանկային հաշիվները սառեցված են, անձնագրերը առգրավված»։
Բացի այդ, «մարդկանց շարունակում են ձերբակալել, դատապարտել և դատից առաջ կալանքի տակ պահել ահաբեկչության մեղադրանքով. առնվազն 50 հազար մարդ նախքան դատը կալանքի տակ է, իսկ շատերը հետապնդվում են հեղաշրջման փորձից հետո։ Հետապնդվածների թվում են լրագրողներ, քաղաքացիական ծառայողներ, ուսուցիչներ, քաղաքական գործիչներ, ինչպես նաև զինվորականներ…. Թուրքիայում արտակարգ դրության պայմաններում 500 փաստաբաններ բանտարկվել են դատից առաջ, իսկ ավելի քան հազարը հետապնդվում են»։
Զեկույցում նաև նշվում է, որ «Թուրքիան համաշխարհային առաջատար է լրագրողների և լրատվամիջոցների աշխատակիցների բանտարկությամբ, քանի որ նրանք քրեական հետապնդումների և դատավարությունների առջև են կանգնած, ընդ որում գրեթե 150-ը ճաղերի հետևում էր զեկույցը գրելու պահին: Թերթերի և հեռուստաալիքների մեծ մասը անկախություն չունի և աջակցում է կառավարության քաղաքական գծին»:
Ադրբեջանի և Թուրքիայի համեմատությամբ, Հայաստանն ուներ նվազագույն թվով մարդու իրավունքների խախտումներ: Աշխարհում մարդու իրավունքների ամենախոշոր ոտնահարողներից մեկը Թուրքիան է, Ադրբեջանը զբաղեցնում է երկրորդ տեղը։ Այնուամենայնիվ, հայերի մեծ մասը նախընտրում է, որ իրենց հայրենիքը որքան հնարավոր է լինի ժողովրդավարական երկիր, անկախ նրանից, թե որքան ոչ ժողովրդավարական են նրա հարևան երկրները։

Harut Sassounian.Human Rights Watch Reports on Violations In Armenia, Azerbaijan and Turkey
“Parliamentary elections, the first since the 2015 constitutional amendments moving the country from a presidential to a parliamentary system, failed to improve public confidence in the electoral system. The ruling Republican Party dominated the polls amid reports of irregularities. Authorities failed to bring to justice officials responsible for excessive use of force against protesters and journalists, including during largely peaceful protests in Yerevan in July 2016. The trials of 32 men accused of crimes committed during the violent takeover of a police station in Yerevan, which prompted the protests, were ongoing at time of writing. Four defendants have reported ill-treatment in detention.”
AZERBAIJAN
Below is the summary of what Human Rights Watch reported on violations in Azerbaijan during 2017:
“The government intensified its crackdown against critics in 2017. Courts sentenced at least 25 journalists and political and youth activists to long prison terms in politically motivated, unfair trials. Dozens more were detained or are under criminal investigation, face harassment and travel bans, or have fled. Draconian laws and regulations impede independent groups’ work and ability to secure funding. Torture and ill-treatment in custody persist. In a violent campaign, police arrested and ill-treated dozens of gay men and transgender women. Following years of scrutiny and several warnings, the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI), an international coalition promoting better governance in resource-rich countries, suspended Azerbaijan for failing to ease restrictions on civil society groups.”
Human Rights Watch also provided the following details of human rights violations in Azerbaijan:
-- “18 activists are imprisoned or awaiting trial on politically motivated criminal charges.”
-- “7 journalists and bloggers are imprisoned or awaiting trial on politically motivated criminal charges.”
-- “11 times the Council of Europe called on Azerbaijan to release opposition leader Ilgar Mammadov.”
-- “5 major media outlets are permanently blocked by Azerbaijan under the pretext of ‘national security.”
-- “162 out of 180 countries is where Reporters without Borders ranks Azerbaijan for press freedom.”
-- “11 activists, including journalists and NGO leaders, are banned from leaving Azerbaijan.”
TURKEY
Below is the summary of what Human Rights Watch reported on violations in Turkey during 2017:
“An April 2017 referendum, which voters approved by a slim margin, introduced constitutional amendments switching Turkey to a presidential system of governance, the most significant change to its political institutions in decades. The referendum took place under a state of emergency imposed after the July 15, 2016 attempted military coup, and in an environment of heavy media censorship, with many journalists and parliamentarians from the pro-Kurdish opposition in jail. The new presidential system, which consolidates the incumbent’s hold on power, is a setback for human rights and the rule of law. It lacks sufficient checks and balances against abuse of executive power, greatly diminishing the powers of parliament, and consolidating presidential control over most judicial appointments. The presidential system will come fully into force following elections in 2019.”
Below are brief excerpts from the Human Rights Watch report which provides lengthy details about violations in Turkey:
“Public officials continued to be dismissed or suspended by decree without due process, with more than 110,000 dismissed since July 2016. Hundreds of media outlets, associations, foundations, private hospitals, and educational establishments that the government shut down by decree remained closed in 2017, their assets confiscated without compensation. …Those affected have no right to work in public service, their bank accounts are frozen, and passports confiscated.”
Furthermore, “people continued to be arrested and remanded to pretrial custody on terrorism charges, with at least 50,000 remanded to pretrial detention and many more prosecuted since the failed coup. Those prosecuted include journalists, civil servants, teachers and politicians as well as police officers and military personnel…. Under the state of emergency in Turkey over 500 lawyers have been jailed pending trial, and over 1,000 prosecuted”
The report also stated that “Turkey is the world leader in jailing journalists and media workers as they face criminal investigations and trials, with around 150 behind bars at time of writing. Most newspapers and television channels lack independence and promote the government’s political line.”
Compared to Azerbaijan and Turkey, Armenia had the least number of human rights violations. Turkey is one of the biggest violators of human rights in the world with Azerbaijan a close second. However, most Armenians prefer that their homeland be as democratic as possible regardless of how undemocratic the neighboring countries are.