Հայաստանին կփոխանցվի 2019 թ-ի ՏՏ համաշխարհային համաժողովի էստաֆետան
ՏՏ ընկերությունների հայկական պատվիրակությունը մեկնում է Հնդկաստան մասնակցելու ՏՏ համաշխարհային համաժողովին (World Congress on Information Technology - WCIT), որը կանցկացվի Հնդկաստանի Հայդերաբադ քաղաքում` փետրվարի 19-21-ը:
WCIT-ը բիզնես հաղորդակցությունների և գործարքների միջազգային հարթակ է 2000-ից ավելի գործարարների, նորարարների, պետական ներկայացուցիչների, վերազգային կազմակերպությունների, ներդրողների և նշանավոր գիտնականների համար: Համաժողովի ներկայացուցիչները քննարկում են ոլորտի զարգացման ուղղություններն ու մարտահրավերները,  B2B հանդիպումներ անցկացնում:
WCIT 2018-ի շրջանակում Հայաստանին պաշտոնապես կփոխանցվի WCIT 2019-ի անցկացման էստաֆետան, որի անցկացման իրավունքը Հայաստանին է ընձեռնվել դեռևս 2014-ին՝ շնորհիվ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ):
Հայաստանը WCIT-ին մասնակցում է արդեն 9-րդ անգամ: Այս տարի Հայաստանը ներկայացնող պատվիրակության կազմում են ԻՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, փոխտնօրեն Լևոն Բաբայանը, ԻՏՁՄ անդամ-կազմակերպություններ՝ «Ինստիգեյթ Խորհրդատվական» ընկերության տնօրեն Աննա Գևորգյանը,  «Ինստիգեյթ Դիզայն» ընկերության տնօրեն Արման Պողոսյանը, «Ինստիգեյթ Դիզայն» ընկերության ինժեներության գծով փոխտնօրեն Աննա Շահինյանը, «Ինստիգեյթ Մոբայլ» ընկերության վարչական բաժնի ղեկավար Միքայել Գևորգյանը, «Ինստիգեյթ Մոբայլ» ընկերության որակի ապահովման առաջատար մասնագետ Կարլեն Օհանյանը, «Վեոն Արմենիա» ընկերության Պլանավորման և նախագծերի իրականացման վարչության ղեկավար Իգոր Գաբրիելյանը, «ՎՕԼՕ» ընկերության Բիզնես ռազմավարության զարգացման խորհրդատու Արմեն Այվազյանը, «ԱյՅու Նեթվորքս» ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Ռուբեն Սուքիասյանը և Վիվասել ՄՏՍ-ի Տեղեկատվական համակարգերի դեպարտամենտի ղեկավար Թոմաս Մազեջյանը: ՀՀ կառավարությունը կներկայացնի ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Արման Խաչատրյանը:
Հավելենք, որ WCIT-ը անցկացվում է 1978 թ-ից Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (World Information Technology and Services Alliance-WITSA) կողմից, որին ԻՏՁՄ-ն անդամակցում է 2004 թ-ից:

• 16-02-2018 16:41:00   | Armenia  |  Press release
The Armenian delegation of IT companies will leave for India to participate at the World Congress on Information Technology (WCIT) held in Hyderabad, India, on February 19-21.
WCIT is an international business communication and transaction platform where over 2k business people, innovators, government officials, supranational organizations, investors, and prominent scientists meet to introduce the trends and challenges of the sector by holding B2B meetings and discussions. The list of WCIT 2018 speakers is here.
The Estafeta to host WCIT 2019 will be handed to the Armenian delegation within the frames of WCIT 2018. To remind, the right to host WCIT 2019 has been awarded to Armenia in 2014 thanks to the Union of Information Technology Enterprises. Watch the inspirational video about WCIT 2019 here.
Armenia participates at WCIT for the 9th time. The Armenian delegation represents Mr. Aleksandr Yesayan, UITE President; Mr. Karen Vardanyan, UITE Executive Director;  Mr. Levon Babayan, UITE Deputy Director; the UITE members on behalf of Mrs. Anna Gevorgyan, CEO of “Instigate Consulting”; Mr. Arman Poghosyan, CEO of “Instigate Design”; Mrs. Anna Shahinyan,  VP of Engineering of “Instigate Mobile”; Mr. Mikayel Gevorgyan, Head of Administration of “Instigate Mobile”; Mr. Karlen Ohanyan, QA Lead of “Instigate Mobile”; Mr. Igor Gabrielyan, Head of Planning and Project Implementation Department of “Veon Armenia”; Mr. Armen Ayvazyan, Business Strategy Development Adviser of “VOLO”; Mr. Ruben Sukiasyan, Commercial Director of “IU Networks”; Mr. Thomas Mazejian, Head of Information Systems Department “VivaCell-MTS”. Mr. Arman Khachatryan, the Vice Minister of the Transport, Communication and Information Technologies of RA will represent the Government.
In addition, the World Congress on Information Technologies has been organized since 1978 by WITSA (World Information Technology and Services Alliance-WITSA). UITE has joined WITSA since 2004.