WCIT 2018-ում ստորագրվել է հուշագիր «Արմաթ» լաբորատորիաներն արտահանելու շուրջ
Փետրվարի 19-ին Հնդկաստանի Հայդերաբադ քաղաքում պաշտոնապես մեկնարկել է ՏՏ համաշխարհային համաժողովը (WCIT): Հնդկաստանի վարչապետ Ներենդրա Մոդին ողջունել և տեսաուղերձ է հղել աշխարհի տարբեր ծայրերից  Հնդկաստան ժամանած պատվիրակներին: Հնդկաստանի վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ համաժողովն արդյունավետ կլինի մասնակից բոլոր կողմերի համար: WCIT-ի խոսնակների և մասնակիցների ամբողջական ցանկն՝ այստեղ:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) պատվիրակությունը, որը մասնակցում է WCIT 2018-ին եւ մի քանի օրից կվերցնի էստաֆետը՝ 2019 թ-ին այն Հայաստանում անցկացնելու համար, ուրախությամբ կիսվում է իր նորություններով ու գործարար հաջողություններով:
Նախ ԻՏՁՄ ղեկավարները եւ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Արման Խաչատրյանը մասնակցել են WCIT 2018-ի պաշտոնական ճաշին, որի ընթացքում Ա. Խաչատրյանը ողջունել է ներկաներին եւ հրավիրել Հայաստան WCIT 2019-ին մասնակցելու նպատակով:
ԻՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը WCIT-ի կազմակերպիչ՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (World Information Technology and Services Alliance-WITSA) կողմից ընտրվել է որպես WITSA  Տնօրենների Խորհրդի անդամ: Ա. Եսայանը ներկայացրել է Հայաստանում անցկացվելիք WCIT 2019-ի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը:
ԻՏՁՄ-ի կողմից արդեն իսկ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ 2019-ին Մալայզիայից Հայաստան է ժամանելու մեծ պատվիրակություն, որպեսզի պատվով վերցնեն WCIT 2020-ի էստաֆետը Հայաստանից:
Համագործակցության եզրեր են ձեւավորվել նաեւ ASOCIO-ի (The Asian-Oceanian Computing Industry Organization) հետ, որը Ճապոնիայում հիմնադրված կազմակերպություն է և ներառում է ՏՀՏ ու բիզնես ոլորտի 24 երկրների կազմակերպություններ: 2019-ին վերջիններս նույնպես կժամանեն Հայաստան:
Եվս մեկ հաղթական լուր: ԻՏՁՄ-ի՝ ի դեմս գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի եւ Հնդկաստանի Lexicon PR Management Service-ի՝ ի դեմս գործադիր տնօրեն Ռամա Լութրայի միջեւ կնքվել է համագործակցության հուշագիր, ըստ որի հայկական «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների փորձնական ծրագիրը կներդրվի նաև Հնդկաստանի դպրոցներում։
Հիշեցնենք, որ WCIT-ը բիզնես հաղորդակցությունների և գործարքների միջազգային հարթակ է 2000-ից ավելի գործարարների, նորարարների, պետական ներկայացուցիչների, վերազգային կազմակերպությունների, ներդրողների և նշանավոր գիտնականների համար: Համաժողովի ներկայացուցիչները քննարկում են ոլորտի զարգացման ուղղություններն ու մարտահրավերները, B2B հանդիպումներ անցկացնում:

• 19-02-2018 17:57:24   |   |  Press release
The World Congress on Information Technology 2018 (WCIT) has officially launched in Hyderabad, India, on February 19. Prime Minister of India Mr. Narendra Modi welcomed the guests and delegates from all over the world in his official video message. The Indian Prime Minister has expressed his conviction that the conference would be effective for all involved parties. Here you can find the list of WCIT 2018 speakers and attendees.
The delegation of the Union of Information Technology Enterprises (UITE) which is taking part in WCIT 2018 and will be granted the Estafeta of the coming WCIT 2019 being organized in Armenia, is happily sharing its news and business success.
First, the UITE officials and the Deputy Minister of the Transport, Communication and Information Technologies of the Republic of Armenia, Mr. Arman Khachatryan took part at the WCIT 2018 official dinner during which Mr. A. Khachatryan welcomed the guests and invited them to Armenia to participate at WCIT 2019.
The UITE President Mr. Alexander Yesayan has been elected as WITSA Board of Directors Member by the World Information Technology and Services Alliance (WITSA), the organizer of WCIT.
Mr. A. Yesayan has presented the ongoing preparatory works on WCIT 2019 being held in Armenia.
The UITE has already reached an agreement that a big Malaysian delegation will arrive in Armenia in 2019 to take the Estafeta of WCIT 2020 with great honor.
The terms of cooperation have also been formed with ASOCIO (The Asian-Oceanian Computing Industry Organization), an organization established in Japan which incorporates ICT and business organizations from 24 countries. They will also visit Armenia to participate at WCIT 2019.
Another victorious news. A memorandum of cooperation has been signed between the UITE on behalf of the Executive Director Mr. Karen Vardanyan, and Lexicon PR Management Service of India on behalf of the Managing Director Mrs. Rama Lutra, according to which the pilot project of the Armenian “Armath” engineering laboratories will be implemented in Indian schools.
WCIT is an international business communication and transaction platform where over 2k business people, innovators, government officials, supranational organizations, investors, and prominent scientists meet to introduce the trends and challenges of the sector by holding B2B meetings and discussions.