«Ազգ-բանակ» քարոզչությունը գաղտնի ֆինանսավորմամբ և օրենքի խախտմամբ
Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության «Ազգ-բանակ» չգրված հայեցակարգի քարոզչության շրջանակներում երևանյան փողոցներում հայտնվել են «Կոչված և զորակոչված մեկ նպատակի» վահանակները, որոնք հազիվ թե վրիպած լինեն երևանցիների աչքերից: «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» իրականացրած ուսումնասիրությունը բացահայտեց, որ այդ քարոզչության աղբյուրները գաղտնի են, իսկ տեղադրումը ուղեկցվել է ապօրինություններով:
Անհայտ ֆինանսավորող
Օգտվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 51-րդ հոդվածի և «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի ընձեռած դրույթներից` փորձեցինք պաշտպանության նախարարությունից և Երևանի քաղաքապետարանից պարզել, թե ով է վահանակների պատվիրատուն և ով է ֆինանսավորել դրանց տեղադրումը:
Արդյունքում պարզվեց, որ ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 25-րդ տարեդարձին ընդառաջ «Կոչված և զորակոչված մեկ նպատակի» վահանակների տեղադրման նպատակով Երևանի քաղաքապետարանին էր դիմել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը: Ըստ ՊՆ-ի՝ վահանակների պատրաստումը և տեղադրումն իրականացվել է ոչ պետական բյուջետային միջոցների հաշվին՝ անհատ բարերարների միջոցներով և ֆինանսավորմամբ:
Սակայն այդպես էլ պարզ չեղավ, թե իրականում ովքեր են այն անձինք, ովքեր միլիոնավոր դրամներ են ծախսել վահանակների վրա:
Օրենքների խախտմամբ
Երևանի քաղաքապետարանը հայտնեց նաև, որ «Կոչված և զորակոչված մեկ նպատակի» վահանակների գովազդը դիտարկել է որպես սոցիալական գովազդ 2016թ դեկտեմբեր ամսին:
Պարզելու, թե մասնավորապես Երևանի քաղաքապետարանի ո՞ր բաժինն է օժտված եղել գովազդները որպես սոցիալական դիտարկելու իրավասությամբ և կոնկրետ ե՞րբ են գովազդները դիտարկվել սոցիալական` Երևանի քաղաքապետարան ուղարկեցինք ևս մի քանի գրություն:
Ի պատասխան ուղարկված գրությունների` Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության պետը տրամադրեց պահանջված տեղեկատվությունը՝ մասամբ չհայտնելով, թե 2016թ.-ի դեկտեմբեր ամսվա կոնկրետ ո՞ր օրն է իր ղեկավարած բաժինը գովազդները դիտարկել որպես սոցիալական և արդյո՞ք նրա կողմից կայացվել է համապատասխան գրավոր որոշում թե՞ ոչ:
Արդյունքում «Իրազեկ քաղաքացիներ միավորումը» գրանցեց օրենքի երկու խախտում.
ԱՌԱՋԻՆԸ․ խախտվել է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 51-րդ հոդվածը և «Տեղեկատվության ազատության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը, քանի որ չեն տրամադրել պահանջված տեղեկությունը ամբողջությամբ, մասնավորապես` չեն հայտնել, թե 2016թ.-ի դեկտեմբեր ամսվա ո՞ր ամսաթվին է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից գովազդներ դիտարկվել սոցիալական և չեն հայտնել, թե արդյոք կայացվել է այդ մասին գրավոր որոշում: Արդյունքում խախտվել է մեր տեղեկատվության ազատության իրավունքը, որի վերականգնման համար արդեն դիմել ենք Վարչական դատարան:
ԵՐԿՐՈՐԴԸ․ խախտվել է Գովազդի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 13-րդ հոդվածը և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից 24.11.2016թ.-ին ընդունված և 15.12.2016թ.-ին ուժի մեջ մտած թիվ 1244-Ն որոշման պահանջները, որով կարգավորվում է գովազդը որպես սոցիալական գովազդ ճանաչելու կարգը: Մեր նախկին գրություններին ի պատասխան` Երևանի քաղաքապետարանից պատասխանել էին, որ նշված գովազդները սոցիալական դիտարկելու նպատակով հատուկ հանձնաժողով չի կազմվել, իրենց այդ հարցով դիմել է ՀՀ Պաշտպանության Նախարարությունը, իսկ գովազդները որպես սոցիալական դիտարկվել են Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության կողմից՝ 2016թ.-ի դեկտեմբերին: Այնինչ, «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի գովազդը կարող է ճանաչվել սոցիալական միայն այդ նպատակով ստեղծված Երևանի քաղաքապետարանի հանձնաժողովի կողմից: Քաղաքապետարանի վարչությունը կամ վարչության պետը նման լիազորություն չունեն: Այսինքն, տեղի է ունեցել «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի և ՀՀ Կառավարության 24.11.2016թ.-ի թիվ 1244-Ն որոշման պահանջների խախտում:

• 19-02-2018 18:19:05   | Armenia  |  Articles and Analyses
Within the framework of propaganda under the unwritten “Nation-Army” concept of the RA Ministry of Defense, billboards with the message “Called and conscripted for one purpose” have appeared in the streets of Yerevan. The study conducted by “Union of Informed Citizens” NGO has revealed that the sources of that propaganda are secret, and the installation of the billboards has been accompanied with illegalities.
Unknown source of funding
Based on the provisions of Article 51 of the Constitution of the Republic of Armenia and the Law on Freedom of Information, the “Union of Informed Citizens” tried to find out from the Ministry of Defense and Yerevan Municipality who the billboard client was and who funded their installation.
As a result, it was revealed that the RA Ministry of Defense had turned to Yerevan Municipality to install the “Called and conscripted for one purpose” billboards on the eve of the 25th anniversary of the formation of the RA Armed Forces. According to the Ministry of Defense, the billboards were prepared and installed at the expense of non-state budgetary funds, with the help of individual donors’ funds.
However, it was not possible to reveal who were the people who spent millions of AMD on the billboards.
With violation of law
Yerevan Municipality also informed that they considered the “Called and conscripted for one purpose” advertisement as a social ad in December 2016.
In order to find out which department of the Yerevan Municipality was authorized to consider the ads as social, and when specifically they were regarded as social ads, the “Union of Informed Citizens” sent further inquiries to the Yerevan Municipality.
In response to the inquiries sent, Head of External Design and Advertising Department of Yerevan Municipality provided the requested information in part, failing to inform when exactly their department considered the ads as social, and whether he made a relevant written decision.
As a result, “Union of Informed Citizens” NGO registered two instances of violation of law:
FIRST, Article 51 of the RA Constitution and RA Law on Freedom of Information has been violated as the required information has not been provided in full. As a result, our right to freedom of information has been violated, and “Union of Informed Citizens has already filed a lawsuit in the Administrative Court to recover that right.
SECOND, Article 13 of the RA Law on Advertising and requirements of Government Decree N 1244-N adopted on 24.11.2016 and enacted on 15.12.2016 have been violated. The latter regulates the order of recognizing an advertisement as a social ad. In response to our previous inquiries, Yerevan Municipality had responded that no special committee was formed to consider the status of the aforementioned ads. The Ministry of Defense turned to them, and the External Design and Advertising Department of Yerevan Municipality regarded them as social ads in December 2016. However, Article 13 of the RA Law on Advertising stipulates that the ad can be regarded as social only by the Yerevan Municipality committee formed for that specific purpose. Thus, the department of the municipality or its head does not have such authority. This means that violations of Article 13 of the RA Law on Advertising and requirements of RA Government Decree N 1244-N have taken place.