«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը տարածում է «Ավրորայի» գաղափարներն ու նախագծերն աշխարհով մեկ
«Իր գործունեության երրորդ տարում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը վերափոխում է հայկական փորձառությունը համաշխարհային շարժման, որը կոչված է մեզնից յուրաքանչյուրին ոգեշնչելու գործի՝ հանուն մարդկության եւ մարդկային կյանքի։ Ուրախալի է, երբ «Ավրորայի» հերոսներին հրավիրելով աշխարհի տարբեր հարթակներ՝ ականատես ենք դառնում, թե ինչ ազդեցություն են նրանք գործում ինչպես մարդասիրական համայնքի այլ անդամների, այնպես էլ ուսանողների, ուսուցիչների եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների վրա»,– նշեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը։
2018թ. մարտի 1-ին Նյու Յորքում տեղի կունենա հերթական Aurora Dialogues քննարկումը՝ Սեպտեմբերի 11-ի ազգային հուշահամալիր-թանգարանի հետ համագործակցությամբ։ Այն  հաջորդում է ընդամենը երեք ամիս առաջ մեծ հաջողությամբ կայացած Բեռլինի Aurora Dialogues քննարկումներին, որն իրականացվել էր «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի հետ գործընկերությամբ։ Նմանատիպ համագործակցությունների շնորհիվ է նաեւ, որ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապածների անունից՝ ի  երախտագիտություն նրանց փրկողներին, կյանքի է կոչում «Երախտագիտությունն` ի գործ» սկզբունքը։
«Հայերն այսօր, ինչպես եւ նրանք, ովքեր գալու են մեզնից հետո, հնարավորություն ունեն արտահայտելու իրենց երախտագիությունը՝ գործնական քայլերի դիմելով եւ փոփոխություն մտցնելով մարդկանց կյանքում։ Աշխարհին մեր պարտքը վերադարձնելու այսպիսի հնարավորությունից օգտվելու հնարավորությունը չպետք է բաց թողնել», – ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։
2017թ. դեկտեմբերին «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն եւ մրցանակի երեք այլ հավակնորդներ մասնակցեցին Բեռլինի Aurora Dialogues քննարկումներին։ 2018թ. մարտին «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր բժիշկ Թոմ Քաթինան մրցանակի երեք հավակնորդների եւ Մարգարիտ Բարանկիցների հետ միասին կմասնակցեն Նյու Յորքի քննարկումներին։ Նյու Յորքից հետո Aurora Dialogues քննարկումները կշարունակեն իրենց ուղին աշխարհով մեկ՝ ներառելով Մոսկվան, Լոնդոնը, Բուենոս Այրեսը, Լոս Անջելեսը, Բեյրութը եւ համաշխարհային այլ կենտրոններ։
«Առաջին երկու տարիներին մենք կենտրոնացած աշխատում էինք աշխարհն «Ավրորային» մոտեցնելու համար»,– ասել է Ռուբեն Վարդանյանը։ «Ամբողջ աշխարհից մենք հրավիրում էինք ականավոր անհատների եւ առաջնորդների՝ դառնալու «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, մասնակցելու հայկական ժառանգությունն ու համընդհանուր մարդկային արժեքները համատեղող մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությանը, մարդկության ապագայի համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հիմնախնդիրների շուրջ քննարկումներին»։ Այժմ՝ երրորդ տարում, «Ավրորայի» նախագծերն արդեն իսկ տարածվել են աշխարհի հինգ մայրցամաքներով, եւ այս տարվա մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությունը, որը տեղի է ունենալու չափազանց ինքնատիպ, մյուսներից տարբերվող եւ բացառիկ խորհրդանշական մի վայրում, արտացոլելու է համաշխարհային այդ ներկայությունը»։
«Ավրորայի» ամենամեծ ազդեցությունը կարելի է համարել մրցանակի դափնեկիրների կատարած աշխատանքը։ Յուրաքանչյուր դափնեկրի շնորհվել է 100,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ եւ հնարավորություն՝ շարունակելու բարեգործության շղթան՝ հավելյալ 1 միլիոն դոլարի դրամաշնորհը նվրաբերելով այն կազմակերպություններին, որոնք իրենց հերթին օժանդակել են դափնեկրի գործին ու առաքելությանը։ Վերջին երկու տարում աշխարհի 14 երկրներում գործող 6 կազմակերպություններ շարունակել են ծառայել հրատապ օգնության կարիք ունեցող կանանց, երեխաների եւ այլոց։ Բրազիլիայից մինչեւ Բուրունդի «Ավրորայի» թողած ազդեցությունը նկարագրելիս «Ավրորա» մրցանակի 2016թ. դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն ասում է. «Աֆրիկայում եւ Լատինական Ամերիկայում երեխաները գիտեն, որ հայությունն օգնում է նոր հույս տալ իրենց կյանքին»։
«Ավրորայի» տարածումը միջազգային ասպարեզում ակնհայտ է դառնում նաեւ «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ հետազոտության արդյունքներից, որոնց համաձայն՝ աշխարհի բազմաթիվ վայրերում շարունակաբար աճում է «Ավրորայի» անվան եւ առաքելության մասին իրազեկվածությունը։ Այն փաստը միայն, որ երեք տարվա ընթացքում «Ավրորա» մրցանակը 125 երկրից ստացել է մոտ 1500 առաջադրում, արդեն իսկ վկայում է շարժման համաշխարհային ընդգրկման մասին։ Մրցանակից բացի, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը  կրթաթոշակներ է տրամադրում «Միավորված աշխարհի քոլեջներ» (UWC) ցանցի դպրոցներում սովորող 24 երիտասարդի (9 երկրից) եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի 10 ուսանողի (4 երկրից)։
Հայաստանը համաշխարհային երկխոսության մեջ ընդգրկելու գործում ստանձնած ակտիվ դերակատարումն արդեն իսկ տվել է իր արդյունքները։ «Ավրորայի» գաղափարների տարածումն աշխարհով մեկ ոգեշնչման մեծ աղբյուր է եւ հաջողության չափման լավագույն միջոց։

• 22-02-2018 13:35:09   | Армения  |  Пресс-релизы
«Созданная три года назад Гуманитарная инициатива «Аврора» опирается на накопленный армянами опыт, создавая глобальное движение, цель которого – вдохновить каждого из нас защищать человечество и спасать жизни. Мы с большим удовлетворением наблюдаем за тем, как героев «Авроры» принимают по всему миру. Их влияние на гуманитарное сообщество, а также на учащихся, студентов и представителей СМИ очевидно», – отметил соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» Нубар Афеян накануне проведения вторых Диалогов «Аврора» за пределами Армении.
Диалоги «Аврора», организованные совместно с Национальным мемориалом и музеем 11 сентября, пройдут в Нью-Йорке 1 марта, всего спустя три месяца после завершения успешной программы Диалогов «Аврора» в Берлине (тогда партнером выступил Фонд имени Роберта Боша). Это сотрудничество в очередной раз демонстрирует, как Гуманитарная инициатива «Аврора», созданная от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, воплощает свое видение благодарности в действии.
Рубен Варданян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора», пояснил: «У нынешнего поколения армян и у тех, кто придет после нас, есть возможность на деле выразить свою признательность, меняя жизни людей к лучшему. Не воспользоваться этим шансом отплатить добром за добро значило бы проявить чудовищную неблагодарность».
В декабре 2017 года лауреат первой премии «Аврора» Маргерит Баранкитс и трое финалистов премии приняли участие в Диалогах «Аврора» в Берлине. Госпожа Баранкитс, лауреат премии «Аврора» – 2017 доктор Том Катена и трое финалистов премии заявлены также среди спикеров мартовской программы в Нью-Йорке. После этого Диалоги «Аврора» продолжат шествие по миру: мероприятия пройдут в Москве, Лондоне, Буэнос-Айресе, Лос-Анжелесе, Бейруте и других городах международного значения.
“«В течение первых двух лет мы всячески старались вывести деятельность «Авроры» на мировой уровень“, – заявил господин Варданян. – «Мы привлекали лидеров и выдающихся деятелей со всего мира в Отборочную комиссию премии «Аврора», мы приглашали их на церемонии вручения премии, соединившие в себе важнейшие общечеловеческие ценности и армянское наследие, мы предлагали им принять участие в обсуждении насущных проблем, от решения которых зависит будущее всего человечества. Сейчас, на третьем году существования инициативы, программы «Авроры» охватывают почти все континенты, а церемония вручения премии пройдет в совершенно особом, полном символизма месте, и будет в полной мере отражать это глобальное присутствие».
«Аврора» меняет мир в первую очередь благодаря деятельности обладателей премии «Аврора». Каждый лауреат получает 100 000 и возможность продолжить благотворительную эстафету, разделив награду в размере 1 млн долларов между организациями, чьи цели ему близки. За последние два года 6 организаций в 14 странах поддержали тысячи людей в тяжелой ситуации, в том числе женщин и детей. Вот что сказала лауреат премии «Аврора» – 2016 Маргерит Баранкитс о том, как премия «Аврора» помогает нуждающимся от Бразилии до Бурунди: «Дети в Латинской Америке и Африке знают, что армяне дарят им надежду на новую жизнь».
Международный охват инициативы подтверждается и Гуманитарным индексом «Аврора», результаты которого демонстрируют, что все больше людей в десятках городов по всей планете узнают об «Авроре» и ее миссии. За последние три года на премию «Аврора» было номинировано более 1500 кандидатов. Заявки присылали из 125 стран, что также дает представление о глобальном масштабе проекта.
Помимо награды премии «Аврора», Гуманитарная инициатива «Аврора» выделяет стипендии на получение образования в United World Colleges 24 студентам из девяти стран и на обучение в Американском университете в Армении 10 студентам из четырех стран. Эти молодые люди будут верны ценностям «Авроры» всю жизнь.
Неустанная деятельность по превращению Армении в активного участника глобального диалога приносит свои плоды. Распространение послания «Авроры» по всему миру внушает удовлетворенность полученными результатами и одновременно служит показателем успеха.