Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման իրավական ասպեկտների վերաբերյալ քննարկումներ Բրյուսելում
• 01-03-2018 14:06:50   | Բելգիա  |  Քաղաքական
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ԱՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը փետրվարի 26-ին և 27-ին մասնակցել է Եվրոպական քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոնում (CEPS) կայացած փակ քննարկմանը, որը նվիրված էր ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման իրավական ասպեկտներին։ Քննարկմանը մասնակցում էին միջազգային իրավունքի առաջատար մասնագետներ, քաղաքական վերլուծաբաններ, դիվանագետներ։
Քննարկման արդյունքներն ամփոփվեցին փետրվարի   27-ին  Եվրոպական խորհրդարանում կազմակերպված կլոր սեղանին, որի ընթացքում  Արմինե Ալեքսանյանը ներկայացրեց Արցախի դիրքորոշումը՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ։ Միջոցառմանը մասնակցել էին Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ, ԵՄ այլ  կառույցների ներկայացուցիչներ, ՀՀ դիվանագետներ, գիտահետազոտական կենտրոնների փորձագետներ։
Միջոցառումներին ելույթով հանդես է եկել նաև Արցախի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հանրային խորհրդի ավագ վերլուծաբան Արտակ Բեգլարյանը։
Միջոցառումները կազմակերպվել էին Արդարադատության և մարդու իրավունքների հայկական կենտրոնի և Թուֆենկյան հիմնադրամի համատեղ ջանքերով՝ Եվրոպայի հայ դատի գրասենյակի աջակցությամբ։

• 01-03-2018 14:06:50   | Бельгия  |  Политика
Находящаяся с рабочим визитом в Брюсселе заместитель министра иностранных дел Республики Арцах Армине Алексанян 26-27 февраля приняла участие в состоявшихся в Центре европейских политических исследований закрытых обсуждениях, касающихся правовых аспектов урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. В обсуждениях приняли участие ведущие специалисты в области международного права, политические аналитики и дипломаты.
Итоги обсуждений были подведены 27 февраля во время организованного в Европейском парламенте круглого стола, в ходе которого Армине Алексанян представила арцахскую позицию по ряду вопросов относительно мирного урегулирования конфликта. В мероприятии участвовали депутаты Европейского парламента, представители других структур Евросоюза, дипломаты Республики Армения, эксперты из научно-исследовательских центров.
На мероприятиях выступил также старший аналитик Арцахского общественного совета по внешней политике и политике безопасности Артак Бегларян.
Мероприятия были организованы совместными усилиями Армянского юридического центра по вопросам правосудия и прав человека и фонда Туфенкян при содействии европейского офиса Ай Дата.