Հարութ Սասունյան. Դադարեցված հայ-թուրքական արձանագրությունները պետք է դաս լինեն Հայաստանի ղեկավարների համար
• 10-03-2018 19:34:14   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Հայաստանի նախագահն անցյալ շաբաթ վերջապես պաշտոնապես չեղյալ հայտարարեց տխրահռչակ հայ-թուրքական արձանագրությունները Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում: Նախագահ Սարգսյանը 2009 թվականից ի վեր մի շարք հայտարարություններ էր արել, նախազգուշացնելով, որ արձանագրությունները կհանի Ազգային ժողովի օրակարգից, եթե Թուրքիան կարճ ժամկետում դրանք չվավերացնի: Սերժ Սարգսյանը վերջին նման նախազգուշացումն արեց նախորդ տարվա սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում, իր ելույթի ժամանակ հայտարարելով, որ չեղյալ կհայտարարի արձանագրությունները մինչև 2018 թ. գարունը:
Արձանագրությունները ստորագրել էին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն 2009 թ. հոկտեմբերի 10-ին, Շվեյցարիայի Ցյուրիխ քաղաքում: Ստորագրման արարողությանը ներկա էին նաև Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի արտգործնախարարները, ԱՄՆ պետքարտուղարը և Եվրամիության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Արձանագրությունների ծավալուն տեքստում կոչ էր արվում բացել սահմանը Հայաստանի և Թուրքիայի միջև և երկու երկրների միջև հաստատել դիվանագիտական ​​հարաբերություններ: Արձանագրությունները ներառում էին նաև դրանց հետ առնչություն չունեցող բազմաթիվ այլ հարցեր, ինչպիսիք են գոյություն ունեցող հայ-թուրքական սահմանի ճանաչումը և պատմական հանձնաժողովի ստեղծումը՝ երկու երկրների միջև առկա խնդիրներն ուսումնասիրելու համար, նկատի ունենալով Հայոց ցեղասպանության հարցը:
Դրա հետևանքով, ամբողջ աշխարհում բողոքի մեծ ալիք բարձրացավ արձանագրությունների ընդունման դեմ, թե Հայաստանում, թե Սփյուռքի բազմաթիվ համայնքներում: 2009 թ. հոկտեմբերի 10-ին արձանագրությունների ստորագրումից կարճ ժամանակ անց, Սարգսյանը համաշխարհային շրջագայություն սկսեց դեպի Փարիզի, Նյու Յորքի, Լոս Անջելեսի, Բեյրութի և Դոնի Ռոստովի հայկական համայնքներ, իբր լսելու արձանագրությունների վերաբերյալ նրանց մտահոգությունները: Սակայն, այդ հանդիպումների ժամանակ նրա ելույթներից պարզ դարձավ, որ նա մտադիր էր ընթացք տալ արձանագրություններին, և շրջագայության նպատակն էր համոզել սփյուռքահայերին հրաժարվել իրենց առարկություններից: Արտերկիր կատարած իր այցելությունների ժամանակ Սարգսյանին դիմավորեցին կատաղի ցույցերով և առճակատումներով՝ ձախողելով նրա քարոզչական շրջագայությունը:
2009 թ. հոկտեմբերի 4-ին, Լոս Անջելես կատարած այցի ժամանակ նախագահը հանդիպեց 60 հայկական կազմակերպությունների ղեկավարների հետ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը քննադատում էր սպասվող արձանագրությունները, մինչ հազարավոր հայեր բողոքի ցույց էին անում հյուրանոցից դուրս, որտեղ տեղի էր ունենում հանդիպումը:
Այդ հանդիպման ժամանակ ես իմ ելույթում զգուշացրեցի Սերժ Սարգսյանին, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, առարկելով  արձանագրությունների դեմ, կարող է արգելափակել Թուրքիայի կողմից դրանց վավերացումը: Զավեշտալի է, որ նման արդյունքը կնշանակեր, որ ոչ թե Հայաստանի, այլ Ադրբեջանի նախագահն է ակամայից պաշտպանելու Հայաստանի շահերը:
Բազմաթիվ հայերի համար, թե Հայաստանում, թե Հայաստանից դուրս, պարզ էր, որ Թուրքիան բնավ մտադրություն չուներ բացելու ընդհանուր սահմանը: Արձանագրությունները թուրքական կողմի խորամանկ քայլն էր՝ ճնշելու Հայաստանի վրա, որպեսզի տարածքային զիջումներ անի Ադրբեջանին Արցախի հարցում:
Իրականում, 2009 թ. ստորագրման արարողությունը հետաձգվեց մի քանի ժամով, երբ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի արտգործնախարարն իր ելույթում պատրաստվում էր արձանագրությունների հետ կապել դրա հետ առնչություն չունեցող Ղարաբաղյան հակամարտության խնդիրը: Միայն վերջին պահին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի միջամտությամբ հաջողվեց ժամանակավորապես լուծել վեճը և երկու կողմերն անցան արձանագրությունների ստորագրմանը:
Այնուամենայնիվ, ստորագրման արարողությանը հաջորդող տարիներին թուրք ղեկավարներն անընդհատ հանդես էին գալիս հայտարարություններով, որ իրենք մտադրություն չունեին վավերացնել արձանագրությունները, եթե Հայաստանը զիջումների չգնար Ղարաբաղի հարցում: Իրոք, Ադրբեջանը վճռականորեն բողոքել էր արձանագրությունների ստորագրման դեմ և զգուշացրել Թուրքիային չվավերացնել դրանք: Ադրբեջանը մտադիր էր ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ տարածքային զիջումների գնալու Ղարաբաղում՝ փակ պահելով Թուրքիայի հետ Հայաստանի սահմանը:
Հայաստանի ղեկավարները թույլ տվեցին օտարերկրյա խոշոր տերություններին ճնշում գործադրել իրենց վրա՝ կայացնելու մի որոշում, որը հակասում էր հայ ժողովրդի շահերին: Հասկանալի է, որ Հայաստանը որպես փոքր պետություն, չի կարող գործել իր ավելի մեծ ու հզոր թուրք հարևանի նման, որը բազմիցս անտեսում է միջազգային հանրության ցանկությունները: Այնուամենայնիվ, Հայաստանի ղեկավարները կարող էին առնվազն ջանքեր գործադրել օտարերկրյա միջամտությունը նվազագույնի հասցնելու համար:
Մեկ այլ դաս, որը Հայաստանի ղեկավարները պետք է քաղեն արձանագրությունների խայտառակ ջախջախումից, այն է, որ նախքան նախաձեռնություններ սկսելը, որոնք ազդում են համայն հայության շահերի վրա, նրանք պետք է լուրջ խորհրդակցություններ անցկացնեն, որպեսզի համոզվեն, որ Հայաստանի և Սփյուռքի հայերի մեծամասնությունը համակարծիք է նրանց որոշումներին: Բնականաբար, Հայաստանի սահմաններում ապրողներին վերաբերող ներքին խնդիրներն իրենց որոշումներն են, այնուամենայնիվ, բոլոր այն հարցերը, որոնք վերաբերում են բոլոր հայերին, ինչպիսիք են Հայոց ցեղասպանությունը, Հայաստանի տարածքային պահանջները Թուրքիայից և Արցախյան հիմնահարցի վերջնական կարգավորումը, լուրջ հիմնախնդիրներ են համայն հայության համար: Մինչ այս ուղղությամբ որևէ փաստաթուղթ ստորագրելը, Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է համոզված լինի, որ հայ ժողովրդի մեծ մասը համաձայն է նրանց հետ: Այլապես, մենք ականատես կլինենք տգեղ առճակատման կրկնության Հայաստանի իշխանությունների հետ Հայաստանում և Սփյուռքում:
Ես այս մտահոգությունները բարձրացրեցի ի պատասխան Սարգսյանի վերջին շաբաթվա երկու հայտարարությունների.
1) «Երբ սկսեցինք բանակցային գործընթացը, մենք բնականաբար կանխատեսում էինք երկու արդյունք՝ դրական կամ բացասական»:
2) «Եթե վաղը կամ հաջորդ օրը առաջարկներ ստանանք, մենք պատրաստ կլինենք քննարկել դրանք»:
Նախագահ Սարգսյանի հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի ղեկավարները չեն ընդունում իրենց սխալ մոտեցումը հայ-թուրքական հարցերում: Ճիշտ չէ, որ Հայաստանը ոչինչ չի կորցրել: Թուրքիան հմտորեն օգտագործեց արձանագրությունները՝ ապահովելու համար, որ օտարերկրյա պետությունները չմիջամտեն Հայոց ցեղասպանության հարցին: Իրականում, նախագահ Օբաման ևս շահարկեց արձանագրությունները՝ խուսափելով Հայոց ցեղասպանություն եզրույթն օգտագործելուց իր՝ 2009 թ. ապրիլքսանչորսյան հայտարարության մեջ և հաջորդ յոթ տարիների ընթացքում:
Ավելին, Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ Հայաստանը հակված է կրկնելու նույն սխալը: Տարիներ շարունակ նա հայտարարում էր, որ Հայաստանը պատրաստ է վավերացնել արձանագրությունները նույն օրը, որ Թուրքիան վավերացնի դրանք: Բարեբախտաբար, Թուրքիան երբեք չվավերացրեց արձանագրությունները՝ թույլ չտալով Հայաստանին գործել հակառակ իր սեփական ազգային շահերի...

• 10-03-2018 19:34:14   | USA  |  Articles and Analyses
Finally, the Armenian President officially declared null and void the infamous Armenia-Turkey Protocols during a meeting of the National Security Council last week. Pres. Sargsyan had made several announcements since 2009, warning that he would remove the Protocols from the Parliament’s agenda unless Turkey ratified them shortly. Pres. Sargsyan’s most recent such warning was made last September during his remarks at the United Nations General Assembly, stating that he would declare the Protocols null and void before the Spring of 2018.
The Protocols were signed by Armenia’s Foreign Minister Eduard Nalbandian and Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu on October 10, 2009, in Zurich, Switzerland. Also present at the signing ceremony were the Foreign Ministers of Russia, France, Switzerland, U.S. Secretary of State, and high-ranking officials of the European Union.
The lengthy text of the Protocols called for the opening of the borders between Armenia and Turkey, and establishment of diplomatic relations between the two countries. The Protocols also included many other unrelated matters, such as recognizing the existing Armenian-Turkish border, and the establishment of a historic commission to examine problems between the two countries, meaning the Armenian Genocide.
As a result, there was a worldwide outcry against adoption of the Protocols with protests both in Armenia and many Diasporan communities. Shortly before the signing of the Protocols on October 10, 2009, Pres. Sargsyan embarked on a worldwide tour of major Armenian communities in Paris, New York, Los Angeles,
Beirut, and Rostov-on-Don (Russia) ostensibly to listen to their concerns regarding the Protocols. However, it was clear from his remarks at these meetings that he had made up his mind to go ahead with the Protocols, and the intent of the tour was to persuade Diaspora Armenians to give up their objections. During his visits overseas, Pres. Sargsyan was greeted with angry protests and confrontations making his propaganda tour a failure.
During Pres. Sargsyan’s stop in Los Angeles on October 4, 2009, he met with leaders of 60 Armenian organizations with the overwhelming majority criticizing the pending Protocols, while thousands of Armenians demonstrated outside the hotel where the meeting was taking place.
In my remarks at that meeting, I cautioned Pres. Sargsyan that Ilham Aliyev, Azerbaijan’s President, by objecting to the Protocols would block their eventual ratification by Turkey. Ironically, such an outcome would mean that Azerbaijan’s President, not Armenian’s President, would be inadvertently defending Armenia’s interests.
It was clear to many Armenians, both inside and outside of Armenia, that Turkey had no intention of opening its mutual border. The Protocols were a Turkish ploy to pressure Armenia to make territorial concessions to Azerbaijan on Karabagh (Artsakh).
In fact, the signing ceremony in 2009 was delayed by several hours when it became known that Turkey’s Foreign Minister, in his remarks, would link the unrelated subject of the Karabagh conflict to the Protocols. Only the last-minute intervention by Secretary of State Hillary Clinton temporarily resolved the dispute and the two sides proceeded to sign the Protocols.
However, in the years following the signing ceremony, the Turkish leaders made repeated statements that they had no intention to ratify the Protocols unless Armenia made concessions on Karabagh. Indeed, Azerbaijan had vigorously protested the signing of the Protocols and warned Turkey not to proceed with ratification. Azerbaijan intended to pressure Armenia to make territorial concessions on Karabagh by keeping Armenia’s borders with Turkey closed.
Armenia’s leaders had allowed major foreign powers to pressure them into making a decision that was contrary to the Armenian people’s interests. As a small state, it is understandable that Armenia could not act like its larger and more powerful Turkish neighbor which repeatedly flaunts the wishes of the international community. Nevertheless, Armenia’s leaders could at least make an effort to keep foreign intervention to a minimum.
Another lesson Armenia’s leaders should learn from the Protocols’ debacle is that before they embark on initiatives that affect Armenian interests worldwide, they should hold serious consultations to make sure that the majority of Armenians in Armenia and the Diaspora are on board with their decisions. Naturally, internal matters affecting those living within Armenia’s borders are their prerogative, however, issues that affect all Armenians, such as the Armenian Genocide, Armenian territorial demands from Turkey, and the final settlement of the Artsakh conflict are major concerns to all Armenians. Long before signing any documents on these subjects, Armenia’s leadership should ensure that most Armenians agree with them. Otherwise, we shall see the repetition of ugly confrontations in Armenia and the Diaspora with Armenian authorities.
I raise these concerns in response to Pres. Sargsyan’s two statements last week:
1)    “When we started the negotiation process, we naturally predicted two outcomes -- positive or negative.”
2)    “If we get proposals tomorrow, or the next day, we will be ready to discuss them.”
Pres. Sargsyan’s statements indicate that Armenia’s leaders have not recognized their mistaken approach to Armenian-Turkish issues. It is not true that Armenia did not lose anything. Turkey manipulated the Protocols to ensure that no foreign country meddled in the Armenian Genocide issue. In fact, Pres. Obama also exploited the Protocols to refrain from using the term Armenian Genocide in his April 24 statement of 2009 and in the subsequent seven years.
Furthermore, Pres. Sargsyan’s statements indicate that Armenia is apt to make the same mistake again. For years, he had been declaring that Armenia is ready to ratify the Protocols the same day that Turkey ratifies them. Fortunately, Turkey never ratified the Protocols, preventing Armenia from taking an action contrary to its own national interests!