Արցախի նախագահն այցելել է ԱՄՆ Կոնգրես
Նախագահը հանդիպում է ունեցել արտաքին հարցերով հանձնաժողովի մի խումբ անդամների հետ, քննարկել Արցախ-Միացյալ Նահանգներ հարաբերություններին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը եւ տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցեր: Այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Այնուհետեւ՝ Կոնգրեսում կազմակերպվել է ընդունելություն՝ նվիրված Արցախյան շարժման 30-րդ տարեդարձին:
Իր խոսքում Նախագահը կարեւորել է Միացյալ Նահանգների օրենսդիր բարձրագույն մարմնում կազմակերպված հանդիպումները, նշելով, որ դրանք նաեւ մեծացնում են մեր պատասխանատվության աստիճանը՝ համառ ու քրտնաջան աշխատանք իրականացնելու, երկկողմ հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու ու զարգացնելու գործում:
«Ես լավատես եմ՝ հենց այդպես էլ կլինի, քանի որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մենք դիտարկում ենք որպես բարեկամ երկիր, պետություն, որը միլիոնավոր հայերի համար դարձել է երկրորդ հայրենիք: Լավատես եմ, որովհետեւ մենք այստեղ ունենք հավատարիմ, ազնիվ եւ անշահախնդիր բարեկամներ, ովքեր արդեն երկար տարիներ մշտապես Արցախի հետ են, աջակցում են մեր ժողովրդին, աշխարհին ճշմարիտ տեղեկություններ ներկայացնում մեր երկրի մասին: Մենք բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամական կապերը՝ դրանք համարելով մեծ հարստություն»,- շեշտել է իր ելույթում Արցախի Հանրապետության Նախագահը:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ մեր հանրապետությունում կարեւորում են ամերիկացիների սատարումն Արցախին, եւ այստեղ իրենց ուրույն տեղն ունեն ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն ու Սենատը, մեր բարեկամ կոնգրեսականներն ու սենատորները:
Նախագահն արժեւորել է Վաշինգտոնի շոշափելի դերակատարությունը մեր տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ եւ արդարացի կարգավորման գործում:
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը եղել է, կա եւ կմնա մեր արտաքին քաղաքականության հիմնարար ուղղություններից մեկը»,- ընդգծել է Նախագահ Սահակյանը:
Նախագահն Արցախի Հանրապետության պետական պարգեւներ է հանձնել ԱՄՆ մի խումբ կոնգրեսականների եւ սենատորների՝ Արցախին սատարելու եւ Արցախ-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման գործում շոշափելի ներդրում ունենալու համար:

• 15-03-2018 10:10:10   | США  |  Пресс-релизы
Президент встретился с группой членов Комитета по иностранным делам для обсуждения отношений между Арцахом и США, урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и региональных процессов. Об этом сообщает Центральный информационный отдел канцелярии президента Республики Арцах.
Затем в Конгрессе был организован прием, посвященный 30-летию Арцахского движения.
В своем выступлении Президент подчеркнул, что наивысшие законодательные встречи тела Соединенных Штатов, отметив, что также повышает степень нашей ответственности, цепкий и упорный труд реализации двусторонних отношений для дальнейшего углубления и развития.
«Я настроен оптимистично, что это будет то же самое, что мы считаем Соединенные Штаты дружественной страной, страной, которая стала второй родиной для миллионов армян. Я настроен оптимистично, потому что у нас есть верные, честные и бескорыстные друзья, которые всегда были с Арцахом уже много лет и поддерживают наших людей и приносят миру истинную информацию о нашей стране. Мы высоко ценим наши дружеские отношения, считая их великим богатством », - подчеркнул в своей речи президент Республики Арцах.
Бако Саакян отметил, что в нашей стране американцы придают большое значение поддержке американцев в Арцахе, и здесь у них есть собственный конгресс-дом и сенат, наши конгрессмены и сенаторы.
Президент оценил ощутимую роль Вашингтона в поддержании мира и стабильности в нашем регионе, в мирном и справедливом урегулировании азербайджано-карабахского конфликта.
«Развитие и углубление отношений с Соединенными Штатами было, будет и останется одним из основных направлений нашей внешней политики», - подчеркнул президент Саакян.
Президент вручил государственные награды группе американских конгрессменов и сенаторов за поддержку Арцаха и внес значительный вклад в развитие отношений между Арцахом и США.