Սիրիայի հարցով հաջորդ գագաթնաժողովներն անցկացվելու են Ստամբուլում և Թեհրանում
Սիրիայի հարցով Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի մասնակցությամբ հաջորդ գագաթնաժողովներն անցկացվելու են Ստամբուլում և Թեհրանում:
Tass-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Աստանայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
Նշվում է, որ Սիրիայի հարցով Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի մասնակցությամբ գագաթնաժողովը նշանակվել է ապրիլի 4-ին և անցկացվելու է Ստամբուլում:
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականի նոյեմբերի 22-ին Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի նախագահները հանդիպում էին ունեցել Սոչիում, որի ընթացքում հայտարարել էին Սիրիայում ահաբեկչության դեմ մղված պայքարում համատեղ ձեռք բերված էական հաջողությունների, նաև այդ երկրում ճգնաժամի կարգավորման նոր որակյալ փուլի մեկնարկի մասին:

16-03-2018 13:47:08 | | Общество
Следующие саммиты России, Турции и Ирана по Сирии пройдут в Стамбуле и Тегеране. Об этом сообщил в пятницу на пресс-конференции в Астане министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, трансляцию выступления которого вел телеканал A Haber.
"В будущем саммиты стран - гарантов [перемирия] с участием президентом Турции, России и Ирана по сирийскому урегулированию пройдут в Стамбуле и Тегеране", - сказал он.
Саммит России, Турции и Ирана по Сирии за планирован на 4 апреля в Стамбуле.
22 ноября 2017 года президенты России, Ирана и Турции Владимир Путин, Хасан Роухани и Тайип Эрдоган провели в Сочи встречу, на которой заявили о существенных успехах в совместной борьбе с терроризмом в Сирии и начале качественно нового этапа в урегулировании кризиса в этой стране.