Թուրքիան չի հարգում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում իր ստանձնած պարտավորությունները
Թուրքական դիվանագիտական կառույցները երկու շաբաթվա լռությունից հետո վերջապես մեկնաբանել են 2009 թվականին Հայաստանի և Թուրքիայի միջև Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրություններից հրաժարվելու վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի որոշումը։ «Նրանց գործն է: Միևնույնն է այս բոլոր տարիներին նրանք ցանկություն չեն դրսևորում կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Այդկերպ նրանք ևս մեկ անգամ ցուցադրում են իրենց դիրքորոշումը»,- ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությանն ասել է Թուրքիայի  փոխարտգործնախարար Ահմեթ Յըլդըզը։
Արձանագրությունները
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ է, որի մեջ բացի համանախագահ երկրներ Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից և ՌԴ-իցձփ ընդգրկված են նաև Բելառուսը, Գերմանիան, Իտալիան, Շվեդիան և Ֆինլանդիան։
Հիշեցնենք նաև, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների ձախողման հիմնապատճառը թուրքական կողմից պարտադրվող նախապայմաններն էին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար։ Թեև 2009թ․ հոկտեմբերին ստորագրված արձանագրությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ դրույթ չէին պարունակում, սակայն թուրքական խորհրդարանում արձանագրությունների քննարկման ժամանակ դրանց վավերացումը դրվեց հարցականի տակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև եղած տարակարծությունների պատճառով: Արդյունքում արձանագրությունների վավերացման գործընթացը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը դրվեցին մեկ հարթության վրա և դարձան փոխկապակցված։ Սա պարզ էր արդեն 2009թ․ աշնանը՝ թուրքական գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների կողմից արվող հայտարարություններից։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ
Թեև արձանագրությունների ձախողման մասին բազմիցս խոսվել է Թուրքիա-Հայաստան պատմական հակասությունների և Ցեղասպանության խնդրի տեսանկյունից, սակայն ներկայումս Հայաստանի համար առավել արդիական է Թուրքիայի քաղաքականությունը դիտարկել Միսնկի խմբում նրա անդամակցության տեսանկյունից։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիրքորոշումը հակամարտության խաղաղ կարգավորումն է՝ տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա, այսինքն՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի մոտեցումներից սինթեզված հակամարտության լուծման կոմպրոմիսային տարբերակ։ Հետևաբար Թուրքիայի կողմից հավելյալ ճնշումը միայն և միայն Հայաստանի վրա, հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մոտեցմանը։  Բացի այդ, որպես բանակցությունների միջնորդ՝ Թուրքիան իրավունք չունի բանակցող կողմերից մեկի վերաբերյալ հայտարարել, թե «միևնույնն է՝ այս բոլոր տարիներին նրանք ցանկություն չեն դրսևորում կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը»։ Հատկապես, եթե հաշվի առնենք, որ այս հայտարարությունը հակասում է և՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի պաշտոնական դիրքորոշմանը, և՛ միջազգային փորձագետների տեսակետներին։
Վերջում նշենք, որ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, որը պարտավորվել է աջակցել հակամարտության կարգավորմանը այդ խմբի ֆորմատով, Թուրքիան հարցը Մինսկի խմբի ֆորմատից հանելու և այլ քաղաքական հարթություն տանելու իրավասություն չունի։
Հավելենք նաև, որ Թուրքիան, լինելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջնորդ, զենք է մատակարարում Ադրբեջանին՝ խախտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամների միջև առկա ջենտլմենական համաձայնությունը, ըստ որի Մինսկի խմբի անդամները իրավունք չունեն հակամարտող կողմերին զենք մատակարարել։ Այս համաձայնությունը կանոնավոր կերպով  խախտում են Մինսկի խմբի անդամներից միայն Թուրքիան, Բելառուսը և Ռուսաստանը։

• 21-03-2018 18:53:40   | Армения  |  Пресс-релизы
После двух недель молчания турецкие дипломатические ведомства, наконец, прокомментировали решение Сержа Саргсяна об отказе от протоколов, подписанных между Арменией и Турцией в Цюрихе в 2009 году. «Это их дело. Все равно они все эти годы не выражают желания урегулировать нагорно-карабахский конфликт. Таким образом  они еще раз демонстрируют свою позицию», - сказал заместитель министра иностранных дел Турции Ахмет Йылдыз в беседе с азербайджанским агентством АПА.
Протоколы
Напомним, что Турция является членом Минской группы ОБСЕ, в состав которой, кроме стран-сопредседателей – Франции, США и РФ, - входят и Беларусь, Германия, Италия, Швеция и Финляндия.
Напомним также, что основной причиной провала армяно-турецких протоколов стали предварительные условия, навязываемые турецкой стороной для налаживания армяно-турецких отношений. Хотя в протоколах, подписанных в октябре 2009 года, не было пункта об урегулировании нагорно-карабахского конфликта, при рассмотрении этих протоколов в парламенте Турции их ратификация была поставлена под вопрос из-за разногласий между Арменией и Турцией в вопросе урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе. В результате процесс ратификации протоколов и урегулирование нагорно-карабахского конфликта оказались в одной плоскости и стали взаимосвязанными. Это было ясно уже осенью 2009 года – об этом свидетельствовали заявления исполнительной и законодательной властей Турции.
Член Минской группы ОБСЕ
Хотя о провале протоколов не раз говорилось с точки зрения исторических противоречий между Турцией и Арменией и проблемы Геноцида, в настоящее время для Армении наиболее актуально рассматривать политику Турции в аспекте членства последней в Минской группе ОБСЕ. Позиция Минской группы ОБСЕ – мирное урегулирование конфликта на основе принципов территориальной целостности и права народов на самоопределение. То есть у Минской группы ОБСЕ есть компромиссный вариант разрешения конфликта – в синтезе подходов Армении и Азербайджана. Следовательно, дополнительное давление со стороны Турции только и исключительно на Армению противоречит подходу Минской группы ОБСЕ. Кроме того, Турция как посредник в переговорах не вправе заявлять об одной из сторон переговоров, что «все равно они все эти годы не выражают желания урегулировать нагорно-карабахский конфликт». Тем более если учесть, что это заявление противоречит как официальной позиции Минской группы ОБСЕ, так и мнениям международных экспертов.
В заключение отметим, что Турция как член Минской группы ОБСЕ, взявший на себя обязательство содействовать урегулированию конфликта в формате этой группы, не компетентна выносить вопрос из формата Минской группы и переносить его в другую политическую плоскость.
Добавим, что Турция, будучи посредником в нагорно-карабахском конфликте,  поставляет оружие Азербайджану, нарушая джентльменское соглашение между членами Минской группы ОБСЕ, согласно которому, члены МГ не вправе поставлять оружие конфликтующим сторонам. Из членов группы это соглашение регулярно нарушают Турция, Беларусь и Россия.