Միջուկային աղետի սպառնալիքի վերաբերյալ քաղաքագետների կանխատեսումը հաստատվում է
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան 2018 թ. մարտի 24-ին Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում կայացած իր համաժողովում, մտահոգված լինելով ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև առճակատման խորացմամբ, ընդունել է «Միջուկային աղետի սպառնալիքի վերաբերյալ քաղաքագետների կանխատեսումը հաստատվում է» վերնագրով դիմում՝ ուղղված Ռուսաստանի Դաշնության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Նախագահներին՝ Նորին գերազանցություն պարոն Վլադիմիր Պուտինին և Նորին գերազանցություն պարոն Դոնալդ Թրամպին, կոչ անելով ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ քայլերը «վերաբեռնման» քաղաքականությանը վերադառնալու համար: Դիմումի տեքստը փոխանցվել է Հայաստանում ՌԴ և ԱՄՆ-ի դեսպանություններին:
Դիմումը հրապարակել է Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի նախագահ, ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի հիմնադիր-պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Համաժողովի ընթացքում նա ներկայացրել է նաև Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության վերանայման նորամուծական ուղենիշները՝ նշելով, որ վերանայման գործում ՊԱՀՀ-ը կիրառել է ԱՄՆ-ի, ՌԴ և Իսրայելի ուղեղային կենտրոններում ձեռք բերված և անընդհատ նորացվող մեթոդաբանական գիտելիքները:
Ստորև հրապարակվում է Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի Դիմումի լրիվ տեքստը՝
Դիմում ՌԴ և ԱՄՆ-ի Նախագահներին՝ Նորին գերազանցություն պարոն Վլադիմիր Պուտինին և Նորին գերազանցություն պարոն Դոնալդ Թրամպին
Ռուսաստանի Դաշնության մեծարգո Նախագահ Վլադիմիր Պուտին,
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների  մեծարգո Նախագահ Դոնալդ Թրամպ
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան 2014 թ. հոկտեմբերի 7-ի իր դիմումում արտահայտել է ծայրաստիճան մտահոգություն՝ կապված երկու միջուկային գերտերությունների՝ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև հարաբերություններում ավելի ու ավելի խորացող լարվածությամբ, որն սպառնում է վերաճելու առճակատման: Այսօր՝ Սիրիայում շարունակվող պատերազմի, քրդական հարցի սրման, հետխորհրդային ռազմաքաղաքական հակամարտությունների չլուծվածության, ՈՒկրաինայի արևելքում տիրող անկայունության պայմաններում, Ձեր գլխավորած պետությունների և ռազմաքաղաքական կազմակերպություններում դաշնակիցների միջև լարվածության աճումը կարող է հանգեցնել ամբողջ աշխարհում ապակայունացմանը, ինչը հղի է համամարդկային մասշտաբի աղետով:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան իր նախորդ դիմումում հույս էր հայտնում, որ աշխարհի երկու առաջատար պետությունների միջև տարաձայնությունների խորացումը չի հանգեցնի նրանց դիմակայության: Փորձագետ-գիտնականները արդեն վաղուց են զգուշացնում, որ Ձեր երկու պետությունների միջուկային զինանոցը միանգամայն բավարար է, որպեսզի մի քանի անգամ ոչնչացվի մեր ընդհանուր տունը՝ Երկիր մոլորակը: Մենք վստահություն էինք հայտնում, որ Ռուսաստանի Դաշնության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ղեկավարները թույլ չեն տա, որպեսզի սույն մտահայեցողական եզրակացությունը դառնա իրականություն: Մինչդեռ այսօր ՆԱՏՕ-ի և ՀԱՊԿ-ի անդամ-պետությունների քաղաքական գործիչներից ու քաղաքագետներից շատերը ավելի ու ավելի հաճախ են խոսում իրավիճակի նման զարգացման իրատեսական լինելու մասին, ինչը Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան կանխատեսել էր դեռ 2014 թվականին: Մեր մասնագիտական պարտքն ենք համարում նշել, որ հակամարտության հետագա խորացումը, որն ուղեկցվում է դիվանագիտական ավանդույթների շրջանակներից դուրս եկող փոխադարձ սուր արտահայտություններով ու գործողություններով, կարող է նպաստել մարդկության մերձեցմանը չվերադարձի շեմին, որից այն կողմ արդեն համաշխարհային աղետն է:
20-րդ դարում իրադրության նման զարգացման փորձը ցույց է տալիս, որ հակամարտության մասնակից պետություններում միջուկային ներուժի առկայությունը զսպող գործոն է, որն ի վերջո ԱՄՆ-ին ու ԽՍՀՄ-ին հետ պահեց Կարիբյան ճգնաժամը ամբողջ մարդկության համար մահացու ելքով 3-րդ Համաշխարհային պատերազմի վերածելուց: Այն ժամանակ ամերիկյան ու խորհրդային առաջնորդների դիվանագիտական ջանքերը նպատակաուղղված էին, մասնավորապես, երկու գերտերությունների միջև անմիջական և արդյունավետ հաղորդակցման հաստատմանը, մինչդեռ այսօր հակառակը՝ նման շփումների և երկխոսության հնարավորությունները նպատակասլաց կերպով նվազեցվում են: 21-րդ դարի քաղաքական առաջնորդներին, որոնք գործում են ցանցային հարաբերությունների ժամանակակից համընդհանուր համակարգում, վստահված է պատասխանատու առաքելություն՝ մտածելու և գործելու ոչ միայն ի շահ իրենց քաղաքացիների ու հասարակությունների, այլև ի բարօրություն կամ ի վնաս ամբողջ մարդկության: Բազմադարյան քաղաքակրթությունների ճակատագիրը, դրանց կուտակած նյութական ու հոգևոր ռեսուրսները, բնահամակարգերը տնօրինելու այս իրավունքը ժամանակակից առաջնորդներին հրամայաբար պարտավորեցնում է պահպանել ու պաշտպանել այն ամենը, ինչ փոխանցվել էր ներկայիս սերնդին:
Մեծարգո՛ պարոնայք:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան պատիվ ունի խնդրելու Ձեզ՝ որպես ղեկավարների, որոնց ժողովուրդները վստահել են սերունդների ճակատագրի համար պատասխանատվությունը, ձեռնարկել «վերաբեռնման» քաղաքականությանը վերադառնալու համար անհրաժեշտ բոլոր քայլերը: Մենք առաջնորդվում ենք այն նկատառումով, որ արդի պայմաններում Դուք և Ձեր գլխավորած պետությունները կոչված են, ղեկավարվելով համընդհանուր անվտանգության շահերով, հանդես գալու որպես Ձեր մեծարգո ժողովուրդների ու պետությունների, ինչպես նաև համաշխարհային քաղաքական զարգացումների այլ մասնակիցների միջև երկխոսության և խաղաղության հուսալի երաշխավորներ:

Прогноз политологов по угрозе ядерной катастрофы подтверждается
Ассоциация политической науки Армении на заседании, состоявшемся в Национальном исследовательском университете обороны 24 марта 2018 г., выражая озабоченность по поводу углубляющейся конфронтации между РФ и США, приняла Обращение «Прогноз политологов по угрозе ядерной катастрофы подтверждается» к Президентам Российской Федерации и Соединенных Штатов Америки, Их Превосходительствам г-ну Владимиру Путину и г-ну Дональду Трампу, с призывом предпринять все необходимые шаги для возврата к политике “перезагрузки”. Текст Обращения передан посольствам РФ и США в Армении.
Обращение представил Президент Ассоциации политической науки Армении, Начальник-основатель Национального исследовательского университета обороны, доктор политических наук, профессор, генерал-лейтенант Гайк Котанджян. В ходе заседания профессор Котанджян представил также инновационные ориентиры осуществленного в Национальном исследовательском университете обороны пересмотра Стратегии национальной безопасности РА, подчеркнув, что в процессе пересмотра НИУО использовал приобретенные в мозговых центрах США, РФ и Израиля и постоянно обновляемые методологические знания.
Ниже публикуется полный текст Обращения Ассоциации политической науки Армении.
Обращение к Президентам РФ и США,
Их Превосходительствам г-ну Владимиру Путину и г-ну Дональду Трампу
Глубокоуважаемый Президент Российской Федерации Владимир Путин
Глубокоуважаемый Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп
В своем обращении от 7 октября 2014 г. Ассоциация политической науки Армении выражала крайнюю озабоченность все более углубляющейся и грозящей перерасти в конфронтацию напряженностью в отношениях между двумя ядерными сверхдержавами – США и Россией. Сегодня, в свете продолжающейся войны в Сирии, эскалации курдского вопроса, нерешенности постсоветских военно-политических конфликтов, нестабильности на востоке Украины, нарастание напряженности между возглавляемыми Вами странами и союзниками по военно-политическим организациям может привести к дестабилизации всего мира, что чревато катастрофой глобального масштаба.
В своем предыдущем обращении Ассоциация политической науки Армении выражала надежду, что углубление разногласий между двумя ведущими государствами мира не приведет к их противостоянию. Ученые-эксперты уже давно предупреждают, что ядерного арсенала двух Ваших государств вполне достаточно, чтобы несколько раз был уничтожен наш общий дом – планета Земля. Мы выражали уверенность, что Главы Российской Федерации и Соединенных Штатов Америки не допустят, чтобы это умозрительное заключение стало реальностью. Между тем, сегодня многими политиками и политологами в странах НАТО и ОДКБ все чаще говорится о реалистичности подобного развития ситуации, которое было спрогнозировано Ассоциацией политической науки Армении еще в 2014 году. Считаем своим профессиональным долгом заметить, что допущение дальнейшей эскалации конфликта с выходящими за рамки дипломатических традиций выпадами и действиями могут способствовать приближению человечества к порогу невозврата, за которым находится глобальная катастрофа.
Опыт подобного развития ситуации в XX-м веке показывает, что в условиях наличия у государств-участников конфликта ядерного потенциала является сдерживающим фактором, который в конечном итоге все же удержал США и СССР от превращения Карибского кризиса в Третью мировую войну с летальным исходом для всего человечества. Дипломатические усилия, предпринятые тогда американскими и советскими лидерами, были направлены, в частности, на налаживание прямых и эффективных коммуникаций между двумя сверхдержавами, тогда как сегодня, наоборот, возможности подобной коммуникации и диалога целенаправленно уменьшаются.
Политическим лидерам XXI-го века, действующим в современной глобальной системе сетевых сношений, доверена ответственная миссия мышления и действий не только в интересах своих граждан и обществ, но и во благо или во вред всему человечеству. Это право распоряжаться судьбой многовековых цивилизаций, накопленными ими материальными и духовными ресурсами, экосистемой императивно обязывает современных лидеров беречь и защищать все то, что было передано современному поколению.
Многоуважаемые господа! Ассоциация политической науки Армении имеет честь просить Вас как лидеров, кому народами доверена ответственность за судьбы поколений, предпринять все необходимые шаги для возврата к политике “перезагрузки”. Мы исходим из того, что в современных условиях Вы и возглавляемые Вами государства призваны, руководствуясь интересами глобальной безопасности, служить надежными гарантами мира и диалога между Вашими многоуважаемыми народами и государствами, а также другими участниками мировых политических процессов.