Կոմպիեյն քաղաքում մեկնարկել են «Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» շրջանակներում միջոցառումները
Մայիսի 18-ին Ֆրանսիայի Կոմպիեյն քաղաքում մեկնարկել են միջոցառումները՝ «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի շրջանակներում։
Հանդիսավոր բացման արարողությանը մասնակցել է Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, ով իր ելույթում ներկայացրել է Արցախում տիրող իրավիճակը, անդրադարձ կատարել պետականաշինության և ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառներում արձանագրված ձեռքբերումներին։
Փառատոնի շրջանակներում կայացել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ Առնո Խայաջանյանի «Մենք ենք մեր սարերը» վավերագրական ֆիլմի, Հյուլե Քեշիշյանի «Արցախը 180 վայրկյանում» անիմացիոն ֆիլմի ցուցադրությունները:
Բացման արարողությանը ներկա էին նաև Կոմպիեյնի քաղաքապետ, նախկին սենատոր, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամ Ֆիլիպ  Մարինին, քաղաքային խորհրդի անդամներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:

Events within the Frameworks of the ‘Days of Artsakh in France’ Festival Started in Compiègne City
On May 18, events within the frameworks of the ‘Days of Artsakh in France’ Festival started in the French city of Compiègne.
Permanent Representative of the Republic of Artsakh to France Hovhannes Gevorgyan participated in the opening ceremony. In his speech, he briefed on the ongoing processes in Artsakh and touched upon the achievements in the spheres of state-building and decentralized cooperation.
Within the frameworks of the Festival, a number of events took place, including the screening of Arno Khayajanyan’s documentary film ‘We are Our Mountains’ and Hule Keshishyan’s animated film ‘Artsakh in 180 Seconds’.
Mayor of Compiègne, former Senator, member of the France-Artsakh Friendship Circle Philippe Marini, members of the City Council, representatives of public organizations, and journalists were also present at the opening ceremony.