Նոր աշխատատեղեր Հայաստանում՝ դեղոլորտի մասնագետների համար
Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ «FMD K&L Europe» ընկերությունն անցած ամիս Հայաստանում բացելով տարածաշրջանի խոշորագույն բիոտեխնոլոգիական կենտրոնը, ձեռնմուխ է եղել աշխատատեղերի կրկնապատկմանը։ Կազմակերպությունը ծրագրել է այս տարի ևս 250 մասնագետների ընդունել։
«FMD K&L Europe»-ը Մ. Հերացու անվան Բժշկական համալսարանում պատշաճ կլինիկական հետազոտությունների (GCP) խորացված դասընթացներ է կազմակերպել։ Ընկերությունը, զուգահեռաբար, դիմումներ է ընդունում դեղագիտության, քիմիայի, կենսաբանության, բժշկագիտության ոլորտի մասնագետներից։
«FMD K&L Europe» ընկերության ղեկավարները ներկայացրել են Հայաստանում ներդրումների առավելությունը, նոր ծրագրերը. https://www.youtube.com/watch?v=eQJI3mQfUIg&feature=youtu.be ։
«Սկսել ենք անմիջականորեն աշխատել բժշկական բուհերի հետ՝ ավելի մեծ թվով որակյալ կադրեր պատրաստելու համար, որպեսզի իրենք էլ, իրենց հերթին, այստեղից՝ Հայաստանից մասնակցեն մեր հետազոտություններին։ Մենք նաև բազում գլոբալ պատվիրատուներ ունենք։ Մենք նրանց կհամոզենք, որ այս պարկում գրասենյակներ հիմնեն, համագործակցեն մեզ հետ»,- նշել է «FMD K&L» գլոբալ ընկերության խորհրդի գործադիր նախագահ Դան Ջանգը։
«Ամեն անգամ, երբ նոր կենտրոն ենք բացում, ես սկսում եմ մտածել հաջորդ տարվա անելիքների մասին։ Եվ ամեն անգամ հասկանում եմ, որ շատ փոքր տարածք եմ ձեռք բերել։ Ինչպես, օրինակ, այս կենսատեխնոլոգիական կենտրոնն է։ Շատ ոգևորգած եմ Հայաստանով»,- նշել է «FMD K&L Europe» ընկերության գլխավոր տնօրեն Կիրիտ Վելանին։
«Տարածաշրջանի ամենամեծ բիոտեխնոլոգիական կենտրոնի բացումը շատ կարևոր է Հայաստանի համար։ Այն ոչ միայն արդեն 160-ից ավելի աշխատատեղ է բացել և դա կհասցնի 500-ի, այլ նաև Հայաստանի երիտասարդներին, երիտասարդ մասնագետներին հնարավորություն է տալիս աշխարհին ցույց տալու, թե ով ենք մենք և ինչ կարող ենք անել»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։

New jobs in Armenia for the pharmacy specialists
Last month, with the support of Business Armenia, the FMD K&L Europe company opened the largest biotechnology center in the region which will double the number of employees. The organization plans on employing another 250 specialists this year.
FMD K&L Europe has organized good clinical practice (GCP) course at the Heratsi Medical University. At the same time, the company receives applications from specialists of pharmacology, chemistry, biology and medicine.
The Managers of FMD K&L Europe have presented the advantages of investment in Armenia and the new projects: https://www.youtube.com/watch?v=eQJI3mQfUIg&feature=youtu.be .
“We have begun working directly with medical universities to train more qualified specilaists so that they, in their turn, may participate in our research from Armenia. We also have many global customers. We will persuade them to establish offices in this park and cooperate with us” - noted Mr. Dan Zhang, the Executive Chairman of the Board of FMD K&L company.
“Each time we open a new center in here I try to size up to the next year. Every time I walk into a location I realize that I bought it too small. Just like this biotech center. I am very excited for Armenia”- stated the Managing Director of FMD K&L Europe,  Mr. Kirit Velani.
“The opening of the largest biotech park in the region is very significant for Armenia. It not only created more than 160 jobs and will grow to 500, but it gives the opportunity for the youth, the young professionals of Armenia to show the world what we are made of and what we can accomplish” - mentioned the CEO of Business