GAIFF Pro կինոյի զարգացման հարթակ
Հունիսի 20-ին ՀԲԸՄ Հայաստան գրասենյակում տեղի ունեցավ «Ոսկե Ծիրան»կինոփառատոնի GAIFF Pro Կինոյի զարգացման հարթակիմամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում ներկայացվեցին C2C տարածաշրջանային համատեղ արտադրության կինոշուկայի նախընտրական փուլի արդյունքներն ու ծրագրի շրջանակներում նախատեսվող միջոցառումները։
Ասուլիսի մասնակիցներն էին ՀԲԸՄ Հայաստանի գործադիր տնօրեն Դալար Կազանջյանը, GAIFF Pro ղեկավար Մելիք Կարապետյանը,Ոսկե Ծիրան կինոփառատոնի տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը և GAIFF Pro համակարգող Սեդա Գրիգորյանը։
Հայտնի են C2C տարածաշրջանային կինոնախագծերի և հետարտադրական փուլում գտնվող ֆիլմերի շուկայի մասնակիցները։
Առաջին անգամ Հայաստանը կհյուրընկալի 1֊ին կամ 2֊րդ լիամետրաժ ֆիլմի վրա աշխատող կինոռեժիսորների՝Փոքր Կովկասի տարածարշրջանի 4 երկրից՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Թուրքիայից և Իրանից։ Ծրագրի առքջին փուլում մենք ստացել ենք 33 կինոնախագծի և 10 հետարտադրական փուլում գտնվող ֆիլմի հայտ։ Միջազգային նախընտրական հանձնաժողովի կողմից ընտրվել է 3-ական նախագիծ յուրաքանչյուր երկրից, 1 հետարտադրական փուլում գտնվող ֆիլմ Իրանից, և 2-ական ֆիլմ մյուս երկրներից։
Հուլիսի 9 - 13-իընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան հանդիպել հրավիրյալ միջազգային մասնագետների հետ, ներկայացնել իրենց նախագծերը և անհրաժեշտ ֆինանսավորում և գործընկերներ գտնել ֆիլմերի հետագա արտադրության համար։
Ընտրված նախագծերն են՝
Ալիի բնությունը, Լևան Չեթին (Թուրքիա)
Քանի դեռ երկինքը թույլ է տալիս, Թամարա Ստեփանյան (Հայաստան)
Սոհրաբի մահը, Մասուդ Սոհեիլի (Իրան)
Վարորդը, Լուսինե Սարգսյան (Հայաստան)
H-easter-ics, Սոփիո Ճինճարաուլի (Վրաստան)
Հույսը, Օրհան Ինչե (Թուրքիա)
Ստվերը, Լիլիթ Մովսիսյան (Հայաստան)
Լուռ տունը, Ֆարնազ Ջուրաբչիան, Մոհամմադրեզա Ջուրաբչիան (Իրան)
Շուշիի պատմությունը, Բեհդադ Ավանդ Ամինի (Իրան)
Բուսակերական այգի հակամարտության գոտում, Բեսիկ Սոլոմանաշվիլի (Վրաստան)
Բարու ձայնը, Ֆրաթ Յաղզ Զաֆեր (Թուրքիա)
Ընտրված հետարտադրական փուլում գտնվող ֆիլմերն են՝
Սև ձիերի մահը, Ֆերիտ Քարահան (Թուրքիա)
Հարվածային երաժիշտը, Կոնստանտին (Կոտե) Կալանդաձե (Վրաստան)
Ես նույնպես այստեղ եմ, Կըվըլչըմ Աքայ (Թուրքիա)
Ճանապարհ, Վահան Սեթոյան, Ռուբեն Ղազարյան (Հայաստան)
Ստալինն այսօր, Քեթևան Նոզաձե (Վրաստան)
Թիմ 12, Սիլվա Խնկանոսյան (Հայաստան)
Գայլերի հետ վազող կանայք, Ամիր աթհար Սոհեիլի (Իրան)
Ասուլիսի բանախոսները ամփոփեցին նաև տեղական կինոռեժիսորների համար անցկացվող ՍինեՄիտք դասընթացների ծրագիրն ու ներկայացրեցին մասնակից կինոնախագծերի զարգացմանն ուղղված միջոցառումները։
Ընտրվել է 11 նախագիծ, որոնց հեղինակները ապրիլից մասնակցում են Քրիստինե Սարգսյանի ղեկավարած ՍինեՄիտք դասընթացներին՝ ձեռք բերելով գաղափարի մատուցման հմտություններ:
Հունիսի 30-ին, ժամը 12:00, ՀԲԸՄ 2-րդ հարկի սրահումտեղի կունենա Հանրային ներկայացում և դրամահավաք, որի ընթացքում ներկաները կծանոթանան ընտրվածտեղական ռեժիսորների նախագծերին, ինչպես նաեւ կմասնակցեն դրանց զարգացմանը՝ դրամական նվիրատվության տեսքով։ Միջոցառման մանրամասներին ծանոթանալու համար այցելեք այստեղ։
ՍինեՄիտքծրագրի մասնակիցները նույնպես հնարավորություն կունենան իրենց կինոնախագծերը ներկայացնել C2C շուկայի հրավիրյալ միջազգային մասնագետներին:
C2Cտարածաշրջանային համատեղ արտադրության շուկան անց է կացվում Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության Ժողովրդավարության հանձնաժողովի փոքր դրամաշնորհների ծրագրի աջակցությամբ:

• 20-06-2018 17:31:51   | Armenia  |  Press release
Golden Apricot International Film Festival affiliated GAIFF Pro Film Industry Development Platform held a press conference on June 20, 12:00 at AGBU Armenia conference hall, during which the speakers presented the finalist projects of the C2C Regional Co-Production Market and the future activities that will be held in the frames of the program.
The speakers of the press conference were Talar Kazanjian, AGBU Armenia Executive Director; Melik Karapetyan,  Head of GAIFF Pro, Susanna Harutyunyan, Director of the Golden Apricot International Film Festival and Seda Grigoryan, GAIFF Pro Coordinator.
The final list of the C2C Project and Work-In-Progress Markets’ participants is here! We received 33 film projects and 10 Work-In-Progress films from 4 countries of the Lesser Caucasus region - Armenia, Georgia, Turkey and Iran. The international selection committee has assessed the applications and selected 3 film projects from each country, 1 WIP film from Iran and 2 WIP films from each of the other 3 countries.
The participants will have a chance to meet with invited international professionals during the Market week from July 9 - 13, where they will present their films in order to secure funding and establish partnerships for future production.
Selected projects are:
Ali's Nature, Levent Cetin (Turkey)
As long as heaven allows, Tamara Stepanyan (Armenia)
Death of Sohrab, Masoud Soheili (Iran)
The Driver, Lusine Sargsyan (Armenia)
H-easter-ics, Sopio Chincharauli (Georgia)
The Hope, Orhan Ince (Turkey)
The Shadow, Lilit Movsisyan (Armenia)
Silent House, Farnaz Jurabchian, Mohammadreza Jurabchian (Iran)
Story of Shoushy, Behdad Avand Amini (Iran)
Veggie Garden in The Conflict Zone, Besik Solomanashvili (Georgia)
The Voice of Good, Fırat Yağız Zafer (Turkey)
Wind Has Blown -- A Middle aged woman had a thought about her silk Scarf, Alexandre Koberidze (Georgia)
Selected Work-in-Progress films are:
Death of the Black Horses, Ferit Karahan (Turkey)
The Drummer, Konstantine (Kote) Kalandadze (Georgia)
I’m Also Here, Kıvılcım Akay (Turkey)
The Road, Vahan Setoyan, Ruben Ghazaryan (Armenia)
Stalin Today, Ketevan Nozadze (Georgia)
Team 12, Silva Khnkanosian (Armenia)
Women who run with the wolves, Amir athar Soheili (Iran)
During the press conference, the speakers will also present the summary of the CineThink training program for the local filmmakers and the future programs aiming at developing their film projects.
The authors of the selected 11 Projects have been participating in CineThink trainings since April.
On June 30, 2018 at 12:00 at AGBU 2nd floor hall the Public Presentation and Fundraising campaign will take place where the attendees will have a chance to learn about these projects and also help the local filmmakers with their donations. You can learn more about the event by clicking here.
C2C Regional Co-Production Market is implemented with the support of the US Embassy Yerevan’s Democracy Commission Small Grant Program.