Բացահայտվեց անհիմն հայտարարություններ անող ևս մեկ հակահայ գրող․Հարութ Սասունյան
Թվում է, թե ոչ մի շաբաթ չի անցնում առանց հանդիպելու խորհրդավոր մի այլ գրողի, որ պատվիրված հոդված չգրի Ադրբեջանի մասին և չվարկաբեկի Հայաստանի ու տարբեր հայերի հեղինակությունը:
Վերջին նման գրողը Փիթեր Թեյզն է, որը 2018 թվականի հունիսի 11-ին Eurasia Review կայքում տեղադրել է՝ «Ռուսաստանի օտարերկրյա գործակալները Ամերիկայում. Թրամփի կապերը հայ լոբբիստների հետ» խորագիրը կրող հոդվածը:
Այս խիստ կողմնակալ հոդվածը դիմում է չափազանցությունների և չհիմնավորված մեղադրանքների՝ Հայաստանն ու անհատ հայերին կապելու Ռուսաստանի, և որ առավել զարմանալի է՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ...
Նախ, Թեյզը խեղաթյուրում է իրանահայ Գևորգ Վարդանյանի գովասանքի արժանի գործողությունները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ՝ նրան անվանելով «խորհրդահայ ամենաարդյունավետ լրտեսներից մեկը»: Իրականում, Վարդանյանը վիթխարի ծառայություն է մատուցել ամբողջ աշխարհին` խափանելով Ստալինի, Չերչիլի և Ռուզվելտի սպանության հիտլերյան ծրագրերը՝ 1943 թ. Թեհրանի կոնֆերանսում նրանց որպես դաշնակիցներ հանդիպման ժամանակ: Թեյզը նվազեցնում է իր սեփական վարկանիշը, նշելով որ ԿՀՎ (CIA)ի տնօրեն Ստանսֆիլդ Թըրնըրը և գործակալության բարձրաստիճան պաշտոնյաները վստահել են Վարդանյանին: Ինչո՞ւ պիտի նրանք վստահեին Վարդանյանին, եթե նա վատ մարդ լիներ... Անհավատալիորեն, Թեյզը նույնիսկ պնդում է՝ թե նա կասկածում է Վարդանյանին, քանի որ նա խոսում էր հայերեն...
Այնուհետև Թեյզը քննադատում է ռուսաստանյան երկու լրագրողների՝ Մարգարիտա Սիմոնյանին և Գայանե Չիչակյանին, որոնք աշխատում են «Ռուսաստանն այսօր» հեռուստաընկերությունում: Նրանց միակ մեղքը այն է, որ նրանք «բարետես» կանայք են, և առանց որևէ ապացույցի Թեյզը նրանց մեղադրում է՝ «շատ այլ ազդեցիկ «ռուս» գործակալների պես էթնիկ հայ լինելու համար»:
Հաջորդը Ռուսաստանի Պետդումայի փոխխոսնակ Արթուր Չիլինգարովի հերթն է, որի վրա Թեյզը հարձակվում է վերջինիս հայ լինելու համար: Չիլինգարովի մեղքն այն է, որ Մոսկվայի բանկետներից մեկում նա նստած է եղել նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողքի սեղանին : Չիլինգարովը մեծարվել է Խորհրդային Միության և Ռուսաստանի Դաշնության կողմից որպես բևեռախույզ իր սխրանքների, և ոչ թե հայ լինելու համար, ինչպես հայտարարում է Թեյզը...
Հավանաբար Թեյզի հոդվածի ամենաանհաջող հատվածը՝ կեղծ  պնդումն է ամերիկահայ լրագրող Էմիլ Սանամյանի՝ «օտարերկրյա գործակալ» լինելու մասին։ Այն ամբողջությամբ կեղծ մեղադրանք է։ Սանամյանն ինձ ասաց, որ ինքը ոչ այժմ, ոչ անցյալում ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտում չի գրանցվել որպես «օտարերկրյա գործակալ» ։ Հուսով եմ, որ Սանամյանը դատի կտա Փիթեր Թեյզին և նրա կայքը՝ իր հեղինակությանը վնաս հասցնելու համար։ Հայկական ամեն ինչի նկատմամբ Թեյզի կույր ատելության աստիճանը ցույց տալով, նա մեղադրում է Սանամյանին «Ամերիկացիները Արցախի համար» կազմակերպության համար աշխատելու մեջ, մի կազմակերպություն, որն «ստեղծվել է օրինականացնելու պատերազմական հանցագործությունները և ռուսական զորքերի աջակցությամբ հայերի կողմից ապօրինի գրավումը, որն իրականացվել է անողոքաբար (Ուկրաինայից և Վրաստանից շատ առաջ, Ռուսաստանի իշխանությունը օգտագործեց հայ զինվորներին ինքնիշխան Ադրբեջանի տարածքը գրավելու, ձերբակալություններ իրականացնելու և Ադրբեջանի արևմտամետ ուղղությունը խափանելու համար)։ Այս նախադասության մեջ ոչ մի ճիշտ բառ չկա։ Ռուսական իշխանությունները չեն օգտագործել հայ զինվորիներին։ Հայերն իրենք են իրենց ազատագրել Ադրբեջանի ճնշող ռեժիմից, որը տասնամյակներ շարունակ զանգվածային ոճիրներ էր գործում Արցախի հայերի դեմ… Իրականում, ռուս զինվորներն աջակցել են Ադրբեջանին և սպանել Արցախի բազմաթիվ անմեղ բնակիչների։ Ավելին, «Ամերիկացիները Արցախի համար»-ը եղել է շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն, որը ֆինանսավորվել է ամերիկահայերի կողմից։ Սանամյանն ինձ ասաց, որ այնտեղ աշխատել է որպես չվարձատրվող աշխատող։ Բացի այդ, երբ Սանամյանը աշխատել է Վաշինգտոնում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գրասենյակում, այդ կազմակերպությունը դեռևս չէր գրանցվել որպես «օտարերկրյա գործակալ» ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտում։ Բացի այդ, Թեյզը կեղծ պաշտոն է հորինել, պնդելով, որ «Սանամյանը որպես ԼՂՀ հասարակայնության հետ կապերի գրասենյակի տնօրեն պատասխանատու էր տեղեկատվական պատերազմների և քարոզչության համար»։
Թեյզի հոդվածում կան նաև մի շարք այլ անճշտություններ, որոնք ցույց են տալիս նրա գիտելիքների բացակայությունը հայկական հարցերի վերաբերյալ: Օրինակ, Թեյզը գրում է, որ Հայաստանն անկախացել է «Խորհրդային Ռուսաստանից»՝ Խորհրդային Միության փոխարեն։ Երկրորդ անհեթեթությունը, Թեյզի մեկնաբանությունն է Սերժ Սարգսյանի լուսանկարի վերաբերյալ, որտեղ նա պատկերված է Թրամփի և նրա տիկնոջ հետ, Նյու Յորքում, ՄԱԿ-ի շենքում։ Թեյզն այդ լուսանկարը վերագրում է ամերիկահայ համայնքի լոբբիստական ջանքերին։ Սակայն, լոբբինգի անհրաժեշտություն ամենևին էլ չկար։ Եթե Թեյզը մի փոքր հետազոտություն անցկացներ, ապա կհայտնաբերեր մեկ այլ լուսանկար, որտեղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն էր նախագահ Թրամփի և նրա տիկնոջ հետ ՄԱԿ-ում, ինչպես նաև կային բազմաթիվ այլ պետությունների ղեկավարների հետ լուսանկարներ։ Մեկ այլ դիտավորյալ խեղաթյուրում Թեյզի կողմից, որ Սանամյանի կինը՝ Լոնդոնի քաղաքային համալսարանի Cass Business School-ի շրջանավարտը, 2012 թ. եղել է համալսարանի խոշոր «դոնորներից և հովանավորներից» մեկը։ Թեյզը չի նշում, որ Սանամյանի կինը թվարկված է եղել առավել փոքր, 1000 դոլարից ցածր կատեգորիայում, որը նրան չի դարձնում խոշոր դոնոր:
Թեյզի հաջորդ հարձակումը հայերի վրա նրանց ենթադրյալ կապն է նախագահ Թրամփի հետ։ Ահա այստեղ է, որ Թեյզը թույլ տալիս իր ամենաանհեթեթ մեղադրանքը։ Իրականում դժվար թե լինի մի հայ, որին նախագահ Թրամփը ճանաչում է, ուստի Թեյզը հնարում է երևակայական կապեր։ Թեյզը նույնիսկ համարձակվում է խեղաթյուրել 2016 թ. իմ հոդվածը՝ «Հայերը պետք է կապ հաստատեն Թրամփի հետ՝ Կոնգրեսում իրենց հանրապետական կողմնակիցների միջոցով» վերնագրով։ Եթե Թեյզը ազնիվ լրագրող լիներ, նա մեջբերում կաներ իմ հոդվածից, որում ասվում է. «նորընտիր նախագահի հետ հայ-ամերիկյան կապեր գործնականում գոյություն չունեն»։
Թեյզը նաև խեղաթյուրում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի հայտարարությունը, որն առաջարկում է աշխատել նորընտիր նախագահի հետ: Այդ նախադասության մեջ չկա որևէ նշում ամերիկահայերի և Թրամփի միջև առկա կապերի մասին։ Այլ բան չունենալով ներկայացնելու, Թեյզը առաջ է քաշում Էնդի Սուրաբյանի բոլորովին անհայտ անունը, որպես «մեկ այլ հայ քաղաքական գործիչ Թրամփի Սպիտակ տան խորքում»։ Սուրաբյանը նկարագրվում է որպես «Սթիվ Բենոնի քաղաքական խորհրդական Թրամփի վարչակարգում և քարոզչության վետերան»։ Ի դժբախտություն Թեյզի՝ ոչ Բենոնը, ոչ Սուրաբյանն այլևս չեն աշխատում Սպիտակ տանը։
Թեյզն այնուհետև նշում է Քեյթ Նահիգյանի անունը, որպես «ամենայն հավանականությամբ, հայկական սփյուռքի ամենաազդեցիկ և բարձրաստիճան անդամ և գրանցված լոբբիստ, կապված Թրամփի քարոզարշավի հետ… որը կոչված էր գլխավորելու Թրամփի անցումային թիմը 2017 թվականին»։ Սա ուշադրությունը շեղող ևս մեկ հնարք է։ Նահիգյանը կապ չունի հայ համայնքի հետ։ Երկու տարի առաջ ես նրան մի էլեկտրոնային նամակ էի ուղարկել և մինչ օրս սպասում եմ նրա պատասխանին։ Ահա թե ինչքան մոտ է Նահիգյանը հայ համայնքին:
Թեյզը վաղաժամ ակնարկում է կոնգրեսական Դենի Թարկանյանին (հանրապետական, Նևադա), որպես «հայկական լոբբիի անդամ, նախագահ Թրամփի մոտ մուտք ունենալու հնարավորությամբ»։ Եթե Թարկանյանը նոյեմբերին հաղթի, այնժամ կկարողանանք որոշել, թե նա իր կապերով որքա՞ն մոտ կլինի Սպիտակ տանը։
Անհավատալիորեն, Թեյզը նշում է Քիմ Քարդաշյանին որպես «տնային-պոռնո-թվիթեր լոբբիստի», որը բազմաթիվ առիթներով հանդիպել է Թրամփի հետ, վերջին անգամ՝ 2018 թ. մայիսին»՝ հաջողությամբ նախագահ Թրամփի կողմից ներում ապահովելով ցմահ դատապարտված մի բանտարկյալ (ոչ հայ) տատիկի համար։ Թեյզն ավելի համոզիչ կլիներ, թե Քարդաշյանը Թրամփին խնդրանք ներկայացրած լիներ որևէ հայկական հարցի վերաբերյալ։ Չի եղել որևէ կապ որպես «հայ լոբբիստ» Քարդաշյանի և նախագահ Թրամփի միջև:
Թեյզը կեղծորեն եզրափակում է իր անհիմն ու ամոթալի հոդվածը, նշելով՝ «Այս լայն ու խորը կապերը ներկայիս անփորձ նախագահի և նրա քարոզարշավի հետ, ստեղծում են ազգային անվտանգության հավանական հետևանքներ և արժանի են մեծ ուշադրության՝ երաշխավորելու, որ Պուտինի շարունակվող միջամտությունը հայրենի Միացյալ Նահանգներում կփշրվեն և կձախողվեն»։
Չեմ կարծում, որ Թրամփը Պուտինի հետ կապեր հաստատելու համար ամերիկահայերի կարիքն ունի։ Հակառակ Թեյզի անհիմն մեղադրանքների՝ նախագահ Թրամփը երկար ժամանակ ուղիղ կապ է ունեցել Կրեմլի հետ և որևէ մեկի օգնության կարիքը չունի:

20-06-2018 18:52:21 | USA | Articles and Analyses
It seems that not a week passes without coming across another mysterious writer who undertakes to contribute a puff piece about Azerbaijan and to undermine the reputation of Armenia and Armenians around the world.
The latest such writer is Peter Tase who posted an article titled, “Russia’s Foreign Agents in America: Trump Connection of Armenian Lobbyists,” on June 11, 2018 on the Eurasia Review website.
This extremely biased article resorts to exaggerations and untrue allegations in order to link Armenia and various Armenian individuals to Russia, and even more surprisingly, to Pres. Donald Trump!
To begin with, Tase disparages Iranian-Armenian Gevork Vartanian’s praiseworthy actions during World War II by calling him “one of the most prolific Soviet Armenian spies.” In fact, Vartanian provided a major service to the entire world by thwarting Hitler’s plans to assassinate Stalin, Churchill, and Roosevelt while meeting as allies at the Tehran Conference in 1943. Tase undermines his own credibility by mentioning that CIA director Stansfield Turner and upper echelons of the agency trusted Vartanian. Why would they trust Vartanian if he were such a bad guy! Incredibly, Tase even states that he is suspicious of Vartanian because he spoke Armenian!
Tase then picks on two Russian Armenian journalists -- Margarita Simonyan and Gayane Chichakyan -- who work for RT (Russia Today) TV. Their only guilt is that they are “good looking” women, and without any evidence Tase accuses them of being “ethnically Armenian, as are many other ‘Russian’ agents of influence.”
Next is the turn of Artur Chilingarov, Vice Speaker of the Russian Duma, whom Tase attacks for being an Armenian. Chilingarov’s fault is that he was sitting at the next table over from Russian President Vladimir Putin at a banquet in Moscow. Chilingarov was honored by the Soviet Union and the Russian Federation for his exploits as a prominent polar explorer -- and not for being an Armenian, as Tase claims!
Perhaps the most sinister part of Tase’s article is falsely claiming that Armenian-American reporter Emil Sanamyan is “a foreign agent.” This is a completely untrue allegation. Mr. Sanamyan told me that he is not now, nor has he ever been registered with the U.S. Justice Department as “a foreign agent.” I hope Mr. Sanamyan will sue Peter Tase and his website for damaging his reputation. To show the degree of Tase’s blind hatred for anything Armenian, he accuses Sanamyan of working for “Americans for Artsakh,” an organization “established to bring legitimacy to the war crimes and illegal occupation by the Russian-backed Armenian military that has been ruthlessly perpetrated (long before Ukraine and Georgia, the Russian government has used Armenian soldiers to occupy Azerbaijan’s sovereign territory, arrest development and derail a Pro-Western course of Azerbaijan).” Not a single word is true in that sentence. The Russian government did not use Armenian soldiers. Armenians liberated themselves from Azerbaijan’s oppressive regime which committed mass crimes against Armenians of Artsakh for decades! In fact, Russian soldiers sided with Azerbaijan and killed many innocent inhabitants of Artsakh. Furthermore, “Americans for Artsakh” was a non-profit funded by Armenian-Americans. Sanamyan told me that he worked there as an unpaid employee. In addition, when Sanamyan worked at the Office of the Nagorno Karabakh Republic in Washington, D.C., the organization was not yet registered with the U.S. Justice Department as “a foreign agent.” Also, Tase makes up a fake title by claiming that “Sanamyan was in charge of information warfare and propaganda as Director of the NKR Public Affairs Office.”
There are also several minor errors in Tase’s article which show his lack of knowledge of Armenian issues. For example, Tase writes about Armenia’s independence from “Soviet Russia,” instead of the Soviet Union. The second nonsense is Tase’s comment on a photo of Pres. Serzh Sargsyan with Pres. and Mrs. Trump at the United Nations in New York. Tase attributes the photo to the lobbying effort of the Armenian-American community. However, no lobbying was necessary. If Tase did a little more research, he would have discovered another photo of Azerbaijan’s President Ilham Aliyev with Pres. and Mrs. Trump at the UN, along with photos of many other heads of state. Another intentional misrepresentation by Tase is that Sanamyan’s wife, a graduate of Cass Business School, City University London, was one of the “Major Donors and Sponsors” of the University in 2012. Tase fails to mention that Sanamyan’s wife was listed under the smallest amount category -- less than $1,000 -- which does not make her a major donor!
Tase’s next attack on Armenians is their alleged connection to Pres. Trump. This is where Tase makes his most ignorant accusation. The reality is that there are hardly any Armenians who know Pres. Trump; so Tase invents imaginary connections. Tase even dares to misrepresent my 2016 article headlined, “Armenians Should Reach Out to Trump Through Republican Friends in Congress.” If Tase was an honest reporter, he would have quoted from my article which stated: “Armenian-American ties with the President-elect are practically non-existent.”
Tase also misrepresents the statement posted by Aram Hamparian, Executive Director of ANCA, offering to work with the newly-elected President. There is no indication in that sentence of any link between Armenian-Americans and Trump. Scraping the bottom of the barrel, Tase comes up with a totally unknown name, Andy Surabian, as “another Armenian political operative deep inside the Trump White House.” Surabian is described as “Steve Bannon’s political advisor in the Trump administration and a campaign veteran.” Unfortunately for Tase, neither Bannon nor Surabian work at the White House anymore.
Tase then mentions the name of Keith Nahigian, as “perhaps the most influential and high-ranking Armenian Diaspora member and registered lobbyist associated with the Trump campaign…who was tapped to head Trump’s transition team in 2017.” This is yet another red herring. Nahigian has no connection with the Armenian community. I sent him an email two years ago and I am still waiting for his answer. That’s how close Nahigian is to the Armenian community!
Tase prematurely refers to congressional candidate Danny Tarkanian (R-Nevada) as a member of “the Armenian lobby with access to President Trump.” Should Tarkanian win his House seat in November, we shall be able to determine how close is his connection to the White House?
Incredibly, Tase mentions Kim Kardashian as an Armenian “home-porn-turned-Twitter lobbyist” who has met Trump on numerous occasions -- most recently in May 2018,” successfully securing a pardon from Pres. Trump for a (non-Armenian) grandmother serving a life-sentence in prison. Tase would have made a more convincing case if Kardashian had made a request from Pres. Trump on an Armenian issue. There has been no link between Kardashian as “an Armenian lobbyist” and Pres. Trump!
Tase falsely concludes his baseless and shameful article by stating: “These extensive and deep links to the incumbent inexperienced president and his campaign create potential national security implications and deserve scrutiny to ensure that Putin’s ongoing meddling into the U. S. Homeland would crumble and miserably fail.”
I don’t think Pres. Trump needs Armenian-Americans to establish communication with Pres. Putin. Contrary to Tase’s unfounded allegations, Pres. Trump has had a direct link to the Kremlin for a long time and does not need anyone else’s assistance!