Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամկետների խառնաշփոթն ու հաշվարկը․ԻՔՄ
Ինչպես հայտնի է, 2018 թվականի հուլիսի 9-ին հրաժարականի մասին դիմում ներկայացրեց Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Հուլիսի 12-ին մայրաքաղաքի ավագանին ընդունեց հրաժարականը և քաղաքապետի արտահերթ ընտրությունը նշանակեց հուլիսի 16-ին: Սակայն առ այսօր Երևանի ավագանին չի ընտրել քաղաքապետ, և ըստ ամենայնի դա տեղի չի ունենա:
Քանզի դրան հաջորդող գործողությունների առումով կա իրավակարգավորումների անհստակություն և հակասություն, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց հանրությանը առավելագույնս հանրամատչելի կերպով ներկայացնել հետագա գործողությունների ընթացքը և ժամկետները:
Ավագանու լիազորությունների ժամկետի կրճատումը
«Երեվան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասը ամրագրում, որ «2. Կառավարությունը կրճատում է ավագանու լիազորությունների ժամկետը, եթե սույն օրենքի 44-րդ հոդվածով սահմանված կարգով նիստը գումարելուց հետո`երկշաբաթյա ժամկետում, քաղաքապետի թեկնածու չի առաջադրվում, կամ առաջադրված մեկ թեկնածուն չի հավաքում անհրաժեշտ թվով ձայներ:»:
Ըստ էության այս իրավակարգավորմամբ օրենսդիրը նկատի է ունեցել երկու շաբաթվա ընթացքում Երևանի քաղաքապետի ընտրության փորձի (փորձերի) տապալման դեպքը՝ որպես կառավարության կողմից ավագանու լիազորությունների ժամկետի կրճատման հիմք:
Այդուհանդերձ, օրենսդիրը ոչ այս, ոչ էլ որևէ այլ նորմով (այդ թվում՝ այլ իրավական ակտով) չի սահմանել, թե ինչ ժամկետում է կառավարությունը կատարում 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասով ամրագրված գործառույթը:
Ընտրության նշանակումը
Նույն օրենքի 17-րդ հոդվածի 3-րդ մասն ամրագրում է, որ «3. Ավագանու լիազորությունների ժամկետը կրճատելու մասին որոշման հետ միաժամանակ Կառավարությունը նշանակում է ավագանու արտահերթ ընտրություններ»:
Այնինչ, «Ընտրական Օրենսգիրք» Սահմանադրական օրենքի 128-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ «1. Երևանի, Գյումրու և Վանաձորի ավագանիների արտահերթ ընտրություններ նշանակում է Կառավարությունը` համապատասխանաբար Երևանի, Գյումրու, Վանաձորի ավագանու արձակվելուց հետո՝ երկշաբաթյա ժամկետում»:
Թեպետ «Երեվան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածով օգտագործվում է «լիազորություների ժամկետի կրճատում» եզրույթը, իսկ Ընտրական օրենսգրքում «արձակում» բառը, այդուհանդերձ ակնհայտ է, որ խոսքը միևնույն գործողության մասին է, որը նկարագրված է տարբեր տերմինաբանությամբ:
Հետևապես, այս իրավակարգավորումները հստակ հակասում են իրար: Սակայն, համաձայն ՀՀ Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրական օրենքն ունի ավելի բարձր իրավաբանական ուժ, քան օրենքը: Հետևապես, պետք է գործի Սահմանադրական օրենքով ամրագրված նորմը, որն ամրագրում է, որ Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններ նշանակում է կառավարությունը` Երևանի ավագանու արձակվելուց հետո՝ երկշաբաթյա ժամկետում:
Ընտրության ժամկետը
Ընտրական օրենսգրքի 128-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված է, որ «2. Արտահերթ ընտրություններն անցկացվում են ավագանիների արտահերթ ընտրություն նշանակելու մասին որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ ոչ շուտ, քան 30 և ոչ ուշ, քան 40 օր հետո`առավել ուշ կիրակի օրը․..»:
Այնինչ, «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի 6-րդ մասին համաձայն՝ «6. Ավագանու արտահերթ ընտրությունն անցկացվում է ավագանու լիազորությունների ժամկետը կրճատելուց հետո ՝ ոչ շուտ, քան 30 և ոչ ուշ, քան 40 օրվա ընթացքում...»:
Ու թեև այս երկու իրավակարգավորումները իրար հակասում են, սակայն կրկին գործում է Ընտրական օրենսգրքի կարգավորումը՝ ոչ միայն դրա ավելի բարձր իրավաբանական ուժ ունենալու պատճառով, այլև քանի որ Սահմանադրության 181-րդ հոդվածի 2-րդ մասով ամրագրված է, որ «2. Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների կարգը սահմանվում է Ընտրական օրենսգրքով»:
Հետևապես, կառավարությունը պետք է Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունները նշանակի այնպես, որ այն կայանա այդ որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո ոչ շուտ, քան 30, և ոչ ուշ, քան 40 օր հետո` առավել ուշ կիրակի օրը:
Ընդորում, համաձայն «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի 23-րդ հոդվածի՝ կառավարությունը կարող է Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններ նշանակելու մասին որոշման մեջ սահմանել դրա ուժի մեջ մտնելու ցանկացած օր, որը կլինի պաշտոնական հրապարակումից հետո: Այդ դեպքում 30-ից 40-օրյա ժամկետը կհաշվարկվի այդ օրվանից:
Այսպիսով
Երևանի ավագանին քաղաքապետի ընտրությունները նշանակել էր 2018 թվականի հուլիսի 16-ին: Հետևապես, եթե քաղաքային ավագանին հուլիսի 30-ի դրությամբ չընտրի քաղաքապետ, ապա կառավարությունը պետք է արձակի ավագանին: Սակայն կառավարություը չունի սահմանված ժամկետներ, երբ պետք է դա կատարի:
Ամեն դեպքում, երբ էլ որ կառավարությունը արձակի ավագանին, դրանից հետո երկշաբաթյա ժամկետում պետք է նշանակի արտահերթ ընտրություններ: Այդ ընտրությունների ամսաթիվը պետք է ընտրվի այնպես, որ նշանակման մասին որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո լինի 30-ից 40 օրյա ժամկետում առավել ուշ կիրակի օրը: Սակայն անցումային դրույթներում կառավարությունը կարող է որոշումն ուժի մեջ մտնելու ամսաթիվ սահմանելով՝ հետաձգել այդ ժամկետի հաշվարկի սկիզբը:
Ըստ այդմ, Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունները կարող են լինել ոչ շուտ, քան 2018 թվականի սեպտեմբերի 9-ը, բայց դրանց անցկացման վերջնաժամկետ, դե-յուրե, գոյություն չունի:

Путаница в подсчетах сроков выборов Совета старейшин Еревана
Как известно, 9 июля 2018 года мэр Еревана подал заявление об отставке. 12 июля Совет старейшин столицы принял его отставку и назначил внеочередные выборы мэра на 16 июля. Однако до сегодняшнего дня Совет старейшин Еревана не выбрал мэра и, судя по всему, этого не произойдет.
Определенная неясность и противоречия правовых регулировок, связанных с последующими действиями, побудила «Союз информированных граждан» максимально доступно представить ход и сроки этих дальнейших действий.
Сокращение срока полномочий Совета старейшин
Часть 2 статьи 17 Закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереване» устанавливает, что «2. Правительство сокращает срок полномочий Совета старейшин, если в двухнедельный срок после созыва заседания в порядке, установленном статьей 44 настоящего Закона, кандидат на пост мэра не выдвигается, или один выдвинутый кандидат не набирает требуемого количества голосов.».
По сути, под данной правовой регулировкой законодательный орган подразумевал срыв попытки (попыток) выборов мэра Еревана как основание для сокращения правительством срока полномочий Совета старейшин.
Тем не менее, ни этой, ни какой-либо другой нормой (в том числе и другим правовым актом) законодатель не устанавливает, в какие сроки правительство выполняет функцию, закрепленную частью 2 статьи 17.
Назначение выборов
Часть 3 статьи 17 того же закона устанавливает, что «3. Одновременно с решением о сокращении срока полномочий Совета старейшин Правительство назначает внеочередные выборы Совета старейшин».
Тогда как статья 128 Конституционного закона «Избирательный кодекс» устанавливает, что «1. Внеочередные выборы советов старейшин Еревана, Гюмри и Ванадзора назначает Правительство в двухнедельный срок после роспуска соответственно Совета старейшин Еревана, Гюмри и Ванадзора».
Хотя в статье 17 Закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереване» используется термин «сокращение срока полномочий», а в Избирательном кодексе – слово «роспуск», тем не менее, очевидно, то речь идет об одном и том же действии, описанном различными терминами.
Следовательно, эти правовые регулировки явно противоречат друг другу. Однако согласно статье 5 Конституции РА, Конституционный закон имеет большую юридическую силу, чем закон. Значит, должна действовать норма, закрепленная Конституционным законом, которая устанавливает, что внеочередные выборы Совета старейшин Еревана назначает правительство в двухнедельный срок после роспуска действующего Совета старейшин.
Срок выборов
Частью 2 статьи 128 Избирательного кодекса устанавливается, что «2. Внеочередные выборы проводятся не ранее, чем через 30, и не позднее, чем через 40 дней после вступления в силу решения о назначении внеочередных выборов советов старейшин, в наиболее позднее воскресенье…».
В то же время, согласно части 6 статьи 17 Закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереване», «6. Внеочередные выборы Совета старейшин проводятся не раньше, чем в течение 30, и не позднее, чем в течение 40 дней после сокращения срока полномочий Совета старейшин…».
И хотя эти две правовые регулировки противоречат друг другу, снова действует регулировка Избирательного кодекса, причем не только из-за своей большей юридической силы, но и потому, что частью 2 статьи 181 Конституции установлено: «2. Порядок выборов органов местного самоуправления устанавливается Избирательным кодексом».
Следовательно, правительство должно назначить внеочередные выборы Совета старейшин Еревана таким образом, чтобы они состоялись не ранее, чем через 30, и не позднее, чем через 40 дней после вступления в силу этого решения, в наиболее позднее воскресенье.
Причем согласно статье 23 Закона РА «О нормативно-правовых актах», правительство может установить в решении о назначении внеочередных выборов Совета старейшин любой день его вступления в силу, который будет после официального опубликования. В таком случае срок от 30 до 40 дней будет рассчитываться, начиная с этого дня.
Таким образом
Совет старейшин Еревана назначил выборы мэра на 16 июля 2018 года. Отсюда следует, что если городской Совет старейшин не выберет главы столицы до 30 июля, правительство должно будет распустить его. Однако у правительства нет установленных для этого сроков.
В любом случае, когда бы правительство ни распустило Совет старейшин, в двухнедельный срок после этого должно будет назначить внеочередные выборы. Дата этих выборов должна быть выбрана так, чтобы попасть на наиболее позднее воскресенье в период от 30 до 40 дней после вступления в силу решения о назначении выборов. Однако в переходных положениях правительство, установив дату вступления решения в силу, может отсрочить дату начала этого отсчета.
Значит, внеочередные выборы Совета старейшин Еревана могут пройти не позднее 9 сентября 2018 года, но крайнего срока их проведения де-юре не существует.