Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի ԱԳՆ 25-ամյակի առթիվ
Նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության 25-ամյակի կապակցությամբ:
«Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հարգելի՛ աշխատակիցներ,
Իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ նախարարության հիմնադրման 25-ամյակի առթիվ։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ որպես յուրաքանչյուր անկախ եւ ինքնիշխան երկրի կարեւոր պետական մարմին, հիմնադրվել է մեր ժողովրդի համար բախտորոշ շրջանում՝ ադրբեջանական ագրեսիայի ամենաթեժ ժամանակահատվածում:
Գործելով ռազմական դրության պայմաններում՝ գերատեսչությունն անցել է բարդ ու դժվարություններով լի ճանապարհ` պատվով իրականացնելով իր առջեւ դրված խնդիրները։
Արտաքին գործերի նախարարությունն ակտիվորեն մասնակցել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին եւ 1994 թվականի հրադադարի համաձայնագրի մշակման ու ստորագրման գործին։
Պատերազմական գործողությունների ավարտից հետո նախարարության աշխատակիցները գործուն մասնակցություն են ունեցել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում՝ զուգահեռաբար պաշտպանելով հանրապետության շահերը միջազգային հարթակներում, զարգացնելով տարբեր երկրների հետ փոխշահավետ համագործակցությունը, Արցախի մասին ճշմարտացի տեղեկություններ ներկայացնելով աշխարհին եւ պայքարելով քաղաքական ու լրատվական դաշտում Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքի դեմ:
Համոզված եմ, որ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը, ունենալով անհրաժեշտ ներուժ, այսուհետ եւս պատշաճ կերպով կիրականացնի իր գործառույթները եւ արժանվույնս կներկայացնի մեր երկիրն արտաքին ասպարեզում:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության կենտրոնական ապարատի եւ արտերկրում Արցախի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատակիցներին հիշարժան հոբելյանի առթիվ:

Bako Sahakyan sent a congratulatory message on the occasion of the 25th anniversary of Artsakh's Foreign Ministry
• 20-07-2018 17:28:55   |   |  Press release
On 20 July President Bako Sahakyan sent a congratulatory message on the occasion of the 25th anniversary of the Artsakh Republic Ministry of Foreign Affairs.
The message runs as follows:
"Honorable employees of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh,
On behalf of the authorities and personally I cordially congratulate you on the occasion of the 25th anniversary of the Ministry.
The NKR Ministry of Foreign Affairs, as an important state body of every independent and sovereign state, was established for our people in a decisive period during the hottest period of Azerbaijani aggression.
Acting in a state of martial law, the Department has gone through a complex and difficult path, with honor, fulfilling its tasks.
The Ministry of Foreign Affairs actively participated in the talks on the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict and the signing and signing of the 1994 ceasefire agreement.
After the end of the war, the ministry officials actively participated in the peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, simultaneously defending the interests of the republic on international platforms, developing mutually beneficial cooperation with different countries, presenting true information about Artsakh to the world and fighting the aggressive behavior of Azerbaijan in the political and news media.
I am convinced that the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh having the necessary potential will henceforth carry out its functions properly and will represent our country in the foreign arena.
I once again congratulate the staff of the Central Office of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh and the diplomatic missions of Artsakh abroad abroad on a memorable date.