Անհրաժեշտ ենք համարում, որ Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 6-ին կայանալիք նստաշրջանում մեկ րոպե լռությամբ հարգեն տասնյակ հազարավոր զոհված մեր նախնիների հիշատակը
• 04-09-2018 14:19:10   | Ռուսաստան  |  Հասարակություն
Այս տարի լրանում է 100-րդ տարելիցը Բաքվի հայերի ջարդերի Ադրբեջանի և Թուրքիայի ցեղասպանական տանդեմով, որը տեղի ունեցավ 1918 թ. սեպտեմբերին: Սպանդը եղավ ոչ միայն Բաքվում, թուրքական գեներալ Նուրի փաշայի զորքերը շարժվեցին դեպի Բաքու,ավերելով ճանապարհին տասնյակ հայաբնակ գյուղեր և սպանելով հազարավոր խաղաղ հայ բնակիչների:
Անհրաժեշտ ենք համարում, որ Հայաստանի Հանրապետոււթյան Ազգային ժողովի անդամները սեպտեմբերի 6-ին կայանալիք նստաշրջանում մեկ րոպե լռությամբ հարգեն տասնյակ հազարավոր զոհված մեր նախնիների հիշատակը: Կոչ ենք անում պատգամավորներին քննարկել այս առաջարկությունը մշտական հանձնաժողովների՝ սեպտեմբերի 4 և 5-ի նստաշրջաններում:
Սույն թվականի փետրվարի 28-ին նստաշրջանի սկզբում Խորհրդարանի նախագահ պարոն Արա Բաբլոյանը հիշեցրեց ներկաներին Սումգայիթի ջարդերի 30-րդ տարելիցի մասին (տեսանյութ 10:30-ից  https://www.youtube.com/watch?v=a7nTDKI_vOI&t=630s, լռության րոպե 11:48-ից): Սակայն Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը փետրվարյան իր խոսքը ձևակերպեց ոչ ճիշտ, ցեղասպանության փոխարեն ասելով, որ Սումգայիթում հայերի ջարդ է եղել՝ նրանց վախեցնելու նպատակով:
Ուշադրության ենք հրավիրում այս սկզբունքային կարևոր փաստի ճիշտ որակավորմանը, որը ներկայացվել է փետրվարի 22-ին: Արդյունքում՝ ընդունվել է սխալ ձևակերպված բանաձև, քանզի կան անհերքելի փաստեր, որ սկսած 1918-ի սկզբնից մինչև 20-րդ դարի վերջը Ադրբեջանը պետական մակարդակով  վարում էր հայ բնաչության ցեղասպանություն ինչպես 1918-ի սեպտեմբերին Բաքվում, 1920-ի մարտին Շուշիում, 1988-ի փետրվարին Սումգաիթում, այնպես էլ 1990-ի հոնվարին վերստին Բաքվում և այլն…
Տեղեկացնումենք, որ երեք օր՝ սեպտեմբերի 14-ից 17-ը, Երևանում և Ստեփանակերտում այս թեմայով տեղի կունենա առաջին միջազգային գիտաժողովը https://aga-tribunal.info/hy/ru-sept-14-15-2018_arm/  Մենք կոչ ենք անում յուրաքանչյուր խմբակցության ապահովել իրենց ներկայացուցչի մասնակցությունը գիտաժողովին ու նաև հրապարակավ արտահայտել իրենց դիրքորոշումը թեմայի շուրջ: Ադրբեջանի վարած ցեղասպան քաղաքականության և ցեղասպանական ակտերի իրավական ճանաչումը այս 100-րդ տարելիցին պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պարտքը Հիշատակի, Խղճի և Ճշմարտության առջև:

• 04-09-2018 14:19:10   | Ռուսաստան  |  Общество
В этом году 100-летие резни армян в сентябре 1918 года в Баку со стороны геноцидного тандема Турции и Азербайджана. Резня была не только в самом Баку, войска турецкого генерала Нури-паши тогда двигались к Баку, уничтожая на пути десятки армянонаселённых сёл и убивая многие тысячи мирного армянского населения.
Считаем необходимым, чтобы члены Парламента Республики Армения в начале предстоящей сессии 6 сентября минутой молчания почтили Память десятков тысяч убитых наших предков. Призываем депутатов рассмотреть это предложение 4 и 5 сентября на запланированных заседаниях постоянных комиссий.
28 февраля сего года в самом начале заседания парламента г-н Ара Баблоян напомнил присутствующим о 30-ой годовщине погромов армян в Сумгаите (на видео его обращение с 10:30 https://www.youtube.com/watch?v=a7nTDKI_vOI&t=630s , минута молчания с 11:48).
Однако г-н Ара Баблоян в своём слове 28 февраля не дал правильную формулировку, сказав, что целью в Сумгаите было «напугать угрозой нового геноцида». Обращаем внимание на принципиальную важность корректной квалификации преступлений Азербайджана, которая была продемонстрирована явным большинством выступавших на предварительных Слушаниях 22 февраля. В итоге был принят ошибочный текст Заявления от 28 февраля, поскольку есть неопровержимые факты, что с 1918 года по конец XX-века Азербайджан на государственном уровне проводил против армянского народа именно геноцидную политику и реализовал множество именно геноцидных актов, в т.ч. в сентябре 1918 г. в Баку, в феврале 1920 г. в Шуши, в 1988 г. в Сумгаите, в 1990 г. в Баку и т.д.
Информируем, что 14-17 сентября с.г. в ходе трёх дней в Ереване и Степанакерте пройдёт Первая международная научно-практическая конференция по этой теме https://aga-tribunal.info/ru-sept-14-15-2018/
Мы призываем каждую фракцию парламента делегировать на эту конференцию своего представителя, а также публично высказать свою позицию по теме. В этот год 100-летия правовое признание факта именно геноцидной политики и геноцидных актов со стороны Азербайджана – это нравственный долг парламента Республики Армения перед Памятью, Совестью и Правдой.