Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է ֆրանսիական Ալֆորվիլ քաղաքի պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 25-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Արցախի Բերձոր քաղաքի հետ բարեկամական հարաբերություններ հաստատած ֆրանսիական Ալֆորվիլ քաղաքի պատվիրակությանը՝  քաղաքապետ Միշել Ժերշինովիչի գլխավորությամբ։
Մասիս Մայիլյանը ողջունել է պատվիրակության անդամների այցն Արցախ՝ վերաստորագրելու Բերձորի և Ալֆորվիլի միջև բարեկամության հռչակագիրը, ինչը, նրա գնահատմամբ, վերահաստատում է երկուստեք հանձնառությունը՝ խորացնելու և ընդլայնելու բարեկամական հարաբերություններն ու տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը։
ԱԳՆ ղեկավարը գոհունակությամբ է նշել Ալֆորվիլի քաղաքային իշխանությունների ջանքերը՝ ուղղված Բերձորի հետ համագործակցության ամրապնդմանն ու Արցախի ճանաչելիության մակարդակի բարձրացմանը՝ հիշատակելով վերջերս Ալֆորվիլ քաղաքում «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի անցկացումը։
Հանդիպման ընթացքում Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները՝ անդրադարձ կատարելով նաև Արցախի միջազգային ճանաչման և ապակենտրոնացված համագործակցության գործընթացում արձանագրված ձեռքբերումներին։ Արտաքին գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է օտարերկրյա պետությունների հետ տարբեր մակարդակներով հարաբերությունների հաստատման և աշխարհագրության ընդլայնման կարևորությունը՝ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից հետևողականորեն տարվող մեկուսացման քաղաքականությանը դիմագրավելու տեսանկյունից։ Այս համատեքստում նա նշել է, որ ամեն կերպ ձգտելով մեկուսացնել Արցախը՝ Ադրբեջանը փորձում է իր համար բարենպաստ հող նախապատրաստել՝ Արցախի դեմ նոր ագրեսիա սանձազերծելու համար, ինչը սպառնալիք է ոչ միայն երկու հայկական պետությունների, այլև ողջ տարածաշրջանի համար։
Քաղաքապետ Միշել Ժերշինովիչն իր հերթին վերահաստատել է Ալֆորվիլի քաղաքային իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ խորացնել և ընդլայնել Բերձոր քաղաքի հետ մշակույթի, սպորտի, կրթության և տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում համագործակցությունը՝ նշելով, որ պատվիրակության այցելությունն Արցախ լրացուցիչ առիթ է՝ քննարկել և նախանշել երկկողմ կապերի զարգացմանն ուղղված հետագա անելիքները։
Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել գործնական ծրագրերի իրականացման հեռանկարների  և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի շուրջ։

• 25-09-2018 13:25:20   |   |  Пресс-релизы
25 сентября министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) Масис Маилян принял делегацию французского города Альфорвиль, установившего дружественные отношения с городом Бердзор Арцаха.   Делегацию возглавляет мэр города Мишель Жершинович.
Масис Маилян приветствовал визит членов делегации, которая прибыла в Арцах для повторного подписания декларации о дружбе между Бердзором и Альфорвилем, что, по его мнению, является подтверждением приверженности сторон углублению и расширению дружественных отношений и установлению сотрудничества в различных сферах.
Глава МИД высоко оценил усилия городских властей Альфорвиля, направленные на укрепление сотрудничества с Бердзором и повышение информированности об Арцахе, отметив в данном контексте проводимый в городе Альфорвиль фестиваль «Дни Арцаха во Франции».
В ходе встречи Масис Маилян представил внешнеполитические приоритеты Арцаха, коснувшись прогресса, достигнутого в процессе международного признания Арцаха и в установлении децентрализованного сотрудничества.  Глава внешнеполитического ведомства подчеркнул важность установления и расширения географии сотрудничества    с зарубежными странами на различных уровнях с целью противодействия политики изоляции, проводимой Азербайджаном против Арцаха. В этом контексте он отметил, что, стараясь всеми возможными способами изолировать Арцах, Азербайджан стремится создать для себя благоприятную почву для развязывания новой агрессии, которая станет угрозой не только для двух армянских республик, но и всего региона.
В свою очередь мэр города Мишель Жершинович   подтвердил готовность муниципальных властей Альфорвиля углублять и расширять сотрудничество с Бердзором в области культуры, спорта, образования и местного самоуправления, отметив, что визит делегации в Арцах  - дополнительный  повод  для  обсуждения и планирования дальнейших шагов по  развитию двусторонних связей.
Состоялся также обмен мнениями относительно перспектив реализации практических программ, а также по вопросам, представляющим взаимный интерес.