Մեկ նամականիշով նոր գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Աշխարհահռչակ հայեր. Շառլ Ազնավուր» թեմային
2018 թվականի հոկտեմբերի 11-ին, ի պատիվ մեծն շանսոնիե Շառլ Ազնավուրի, «Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության XVII-րդ գագաթնաժողովի» շրջանակներում, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Աշխարհահռչակ հայեր. Շառլ Ազնավուր» թեմային:
Մեկ նամականիշով գեղաթերթիկն ունի 870 ՀՀ դրամ անվանական արժեք: Այն տպագրված է Ֆրանսիայի “Cartor” տպագրատանը՝ 20 000 տպաքանակով:
Նամականիշի վրա պատկերված է լեգենդար ֆրանսահայ երգիչ, կոմպոզիտոր, կինոդերասան, հասարակական գործիչ և Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրը (իսկական անունը՝ Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյան), իսկ գեղաթերթիկի վրա ներկայացված է մի հատված Երևանի Հանրապետության հրապարակում 2006 թվականի սեպտեմբերի 30-ին տեղի ունեցած Շառլ Ազնավուրի համերգի լուսանկարից:
Գեղաթերթիկի դիզայնի հեղինակներն են Խուան Պաբլո Գեչիջյանը և Վահագն Մկրտչյանը:
Գեղաթերթիկի մարումն իրականացրեցին Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Մարման պաշտոնական արարողությունը տեղի ունեցավ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության XVII-րդ գագաթնաժողովի պատվիրակությունների ղեկավարների ներկայությամբ:

• 11-10-2018 12:49:28   | Armenia  |  Social
On October 11th, 2018, in tribute of the great chansonnier Charles Aznavour, a souvenir sheet with one stamp dedicated to the theme “World famous Armenian: Charles Aznavour” has been cancelled and put into circulation by “HayPost” CJSC in the premises of the Sport and Concert Complex after Karen Demirchyan within the framework of 17th Summit of the International Organisation of La Francophonie.
The souvenir sheet with nominal value of 870 AMD is printed in “Cartor” printing house in France with the print-run of 20 000 pcs.
The postage stamp portrays the legendary French-Armenian singer, composer, actor, public figure and the National Hero of Armenia Charles Aznavour (born Shahnour Vaghinag Aznavourian) and the souvenir sheet depicts a fragment of the picture of Charles Aznavour’s concert which took place on the Republic Square of Yerevan on September 30th, 2006.
The authors of the souvenir sheet’s design are Juan Pablo Gechidjian and Vahagn Mkrtchyan.
The souvenir sheet was cancelled by the President of the Republic of France H. E. Mr. Emmanuel Macron and the Prime Minister of the Republic of Armenia H. E. Mr. Nikol Pashinyan.
The official cancellation ceremony was held in the presence of all the Heads of delegations of the 17th Summit of the International Organisation of La Francophonie.