Զրոյական սով. այսօրվա մեր գործողությունները վաղվա մեր ապագան են.Խոսե Գրացիանո դա Սիլվա
Ընդամենը երեք տարի առաջ, 2015-ի սեպտեմբերին, Միավորված ազգերի կազմակերպության բոլոր անդամ պետությունները հաստատեցին «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգը»։ Սովի և թերսնման բոլոր ձևերի վերացումը (Կայուն զարգացման նպատակ 2) աշխարհի պետությունների ղեկավարների կողմից սահմանվեց որպես Օրակարգի հիմնական նպատակ և պարտադիր պայման՝ ավելի անվտանգ, ավելի արդար և ավելի խաղաղ աշխարհ ունենալու համար։
Զարմանալիորեն, այդ ժամանակից ի վեր սովի մակարդակն աշխարհում շարունակել է աճել։ Ըստ վերջին գնահատականների՝ աշխարհում թերսնված մարդկանց թիվը 2017 թվականին աճել է, այսինքն՝ արդեն երրորդ տարին անընդմեջ։ Նախորդ տարի աշխարհում սովյալների թիվը եղել է 821 մլն (աշխարհի բնակչության 11 տոկոսը՝ մոլորակի յուրաքանչյուր իններորդ բնակիչը), որոնց մեծ մասը Աֆրիկայի Ենթասահարայի հատվածի և Հարավարևելյան Ասիայի չքավոր գյուղական շրջաններում ընտանեկան բնատնտեսություն վարող ֆերմերներ են։
Սակայն թերսնված մարդկանց թվի աճը մեր առջև ծառացած միակ խոշոր մարտահրավերը չէ։ Նկատվել է նաև թերսնման այլ ձևերի աճ։ 2017 թվականին 1.5 միլիարդ մարդ ունեցել է սնուցողական միկրոտարրերի անբավարարություն, որը վնաս է հասցրել նրանց կյանքին ու առողջությանը։ Միևնույն ժամանակ՝ գիրության մակարդակը չափահասների շրջանում շարունակում է աճել՝ 2012 թ. 11.7%-ից հասնելով 13.3%-ի (կամ 672․3 մլն մարդու)՝ արդեն 2016 թվականին։
Սովը հիմնականում տարածվում է կոնկրետ տարածքների սահմաններում, մասնավորապես այնպիսի վայրերում, որտեղ առկա են հակամարտություններ, երաշտներ և ծայրահեղ աղքատություն, մինչդեռ գիրությունը ամենուր է և շարունակում է աճել ամբողջ աշխարհում։ Ի դեպ, մենք ականատես ենք լինում գիրության գլոբալացման երևույթին։ Օրինակ, գիրության մակարդակն ավելի արագ է աճում Աֆրիկայում, քան որևէ այլ տարածաշրջանում. աշխարհում չափահասների շրջանում գիրության մակարդակի ամենաարագ աճ ունեցող 20 երկրներից ութը գտնվում են Աֆրիկայում։ Ավելին, 2017 թ. դրությամբ մինչև հինգ տարեկան 38 մլն երեխա տառապել է մանկական գերքաշությամբ։ Այս երեխաների մոտ 46 տոկոսը բնակվում է Ասիայում, իսկ 25 տոկոսը՝ Աֆրիկայում։
Եթե կոչ չանենք ձեռնարկել գիրության աճի տեմպերը կանգնեցնող միջոցներ, հնարավոր է՝ շուտով աշխարհում ունենանք ավելի շատ գեր, քան թերսնված մարդ։ Գիրության աճի համար վճարվում է հսկայական սոցիալ-տնտեսական գին։ Գիրությունը ռիսկային գործոն է մեծ թվով ոչ վարակիչ հիվանդությունների համար, ինչպիսիք են սրտային հիվանդությունները, կաթվածը, շաքարախտը և քաղցկեղի որոշ տեսակներ։ Ըստ գնահատականների, գիրության համաշխարհային տնտեսական ազդեցությունը կազմում է տարեկան մոտ 2 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար (համաշխարհային ՀՆԱ-ի 2.8 տոկոսը)։ Սա հավասարազոր է ծխելու կամ զինված հակամարտությունների ունեցած ազդեցությանը։
Այս տարվա Պարենի համաշխարհային օրվա (նշվում է ամեն տարվա հոկտեմբերի 16-ին) նպատակն է միջազգային հանրությանը հիշեցնել մարդկության նկատմամբ իր հիմնարար քաղաքական հանձնառության՝ թերսնման բոլոր ձևերի վերացման մասին, և բարձրացնել իրազեկվածության մակարդակն այնպես, որ դեռ հնարավոր լինի 2030 թվականին (այսինքն՝ 12 տարի հետո) հասնել սովի զրոյական մակարդակի։ Այս առումով լավ օրինակ է Բրազիլիայի փորձը։
Ըստ ՊԳԿ-ի գնահատականների, սովի մակարդակը Բրազիլիայում հնարավոր եղավ նվազեցնել 2000-ական թվականների սկզբին արձանագրված՝ ընդհանուր բնակչության 10.6 տոկոսից (մոտ 19 մլն մարդ) մինչև 2.5 տոկոսից էլ պակաս (2008-2010 եռամյակում), որն այն նվազագույն արժեքն է, որից ելնելով ՊԳԿ-ն կարող է կատարել հիմնավորված վիճակագրական հետևություն։ Թերսնված մարդկանց թվի այս կրճատումը հիմնականում հնարավոր եղավ նախկին նախագահ Լուլայի հաստատակամ հանձնառության և ծայրահեղ աղքատության ու երկրի հյուսիսարևելյան հատվածում տևական երաշտների հետևանքների դեմ պայքարող հանրային քաղաքականության և սոցիալական պաշտպանության ծրագրերի իրականացման շնորհիվ։
Իրականում սովի վերացման գործում կառավարություններն ունեն ամենաառաջնային դերը՝ ապահովելով, որ խոցելի խմբերը ստանան սննդի ձեռքբերման համար անհրաժեշտ եկամուտ կամ ունենան այդ սնունդն ինքնուրույն արտադրելու միջոցներ՝ նույնիսկ հակամարտության պայմաններում։
Աշխարհի պետությունների ղեկավարները, սակայն, պետք է հիշեն, որ «Զրոյական սով» հասկացությունն ավելի ընդգրկուն է և չի սահմանափակվում թերսնման դեմ պայքարով։ Այն նպատակ ունի մարդկանց ապահովել առողջ կյանքի համար անհրաժեշտ սննդատարրերով։ Զրոյական սովի գաղափարն ընդգրկում է թերսնման բոլոր ձևերի վերացումը։ Այսինքն՝ այն վերաբերում է ոչ թե պարզապես մարդկանց կերակրելուն, այլ նաև առողջ սնուցում ապահովելուն։
Ներկայում աշխարհում գոյություն ունեցող պարենային համակարգերը ընդլայնել են հարուստ կալորիականություն և էներգետիկ արժեք, ճարպերի, շաքարի և աղի բարձր պարունակությամբ վերամշակված սննդի առկայությունն ու հասանելիությունը։ Պարենային համակարգերը պետք է այնպիսի փոփոխությունների ենթարկվեն, որպեսզի բոլոր մարդիկ կարողանան սպառել առողջ և սննդարար ուտելիք։ Մենք պետք է գիրության խնդիրը դիտարկենք որպես հանրային, այլ ոչ թե անհատական խնդիր։ Սա պահանջում է բազմոլորտային մոտեցման որդեգրում, որը ենթադրում է ոչ միայն կառավարությունների, այլ նաև միջազգային կազմակերպությունների, ազգային կառույցների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, մասնավոր հատվածի և ընդհանրապես քաղաքացիների ներգրավվածություն։
Պետք է հավաքական ջանքեր գործադրվեն առողջ սննդակարգերի ձևավորման համար, որոնք կներառեն, օրինակ, պիտակավորման և վնասակար բաղադրիչների արգելման մասին նորմերի մշակում, ճիշտ սնուցման դասընթացի ընդգրկում դպրոցների ուսումնական ծրագրերում, սննդի կորուստն ու վատնումը կանխող մեթոդների որդեգրում և ընտանեկան ֆերմերական տնտեսությունների կողմից տեղերում աճեցվող թարմ և սննդարար մթերքի հասանելիությունը չխոչընդոտող առևտրային համաձայնագրերի կնքում։
2018 թ. Պարենի համաշխարհային օրվա ուղերձը հետևյալն է՝ «Մեր գործողությունները մեր ապագան են»։ Ժամանակն է վերանայել մեր հանձնառությունը և, որ ավելի կարևոր է, քաղաքական աջակցությունը՝ ուղղված սովից և թերսնման բոլոր ձևերից զերծ կայուն աշխարհի ստեղծմանը։

• 16-10-2018 15:20:47   | Armenia  |  Press release
Just three years ago, in September 2015, all United Nations Member States approved the 2030 Agenda for Sustainable Development. The eradication of hunger and all forms of malnutrition (Sustainable Development Goal number 2) was defined by world leaders as a cardinal objective of the Agenda, a sine qua non condition for a safer, fairer and more peaceful world.
Paradoxically, global hunger has only grown since then. According to the latest estimates, the number of undernourished people in the world increased in 2017, for the third consecutive year. Last year, 821 million people suffered from hunger (11 percent of the world population - one in nine people on the planet), most of them family and subsistence farmers living in poor rural areas of sub-Saharan Africa and Southeast Asia.
However, the growing rate of undernourished people is not the only big challenge we are facing. Other forms of malnutrition have also increased. In 2017, at least 1.5 billion people suffered from micronutrient deficiencies that undermine their health and lives. At the same time, the proportion of adult obesity continues to rise , from 11.7 percent in 2012 to 13.3 percent in 2016 (or 672.3 million people).
Hunger is mainly circumscribed to specific areas, namely those ravaged by conflicts, droughts and extreme poverty; yet obesity is everywhere, and it is increasing all around the world. As a matter of fact, we are witnessing the globalization of obesity. For example: obesity rates are climbing faster in Africa than any other region – eight of the 20 countries in the world with the fastest rising rates of adult obesity are in Africa. Furthermore, childhood overweight affected 38 million children under five years of age in 2017. About 46 percent of these children live in Asia, while 25 percent live in Africa.
If we do not call for urgent actions to halt the increasing obesity rates, we soon may have more obese than undernourished people in the world. The growing rate of obesity is happening at a huge socio-economic cost. Obesity is a risk factor for many non-communicable diseases such as heart disease, stroke, diabetes and some types of cancer. Estimates indicate that the global economic impact of obesity is about USD 2 trillion per year (2.8 percent of the global GDP). This is equivalent to the impacts of smoking or armed conflicts.
This year, World Food Day (celebrated every 16th of October) aims to remind the international community of its fundamental political commitment to humanity – the eradication of all forms of malnutrition – and raise awareness that achieving a Zero Hunger world by 2030 (so in 12 years-time) is still possible. The experience of Brazil is a good example to have in mind.
According to FAO estimates, hunger in Brazil was reduced from 10.6 percent of the total population (about 19 million people) at the beginning of the 2000s to less than 2.5 percent in the 2008-2010 triennium, which is the minimum value in which FAO can make meaningful statistical inference. This reduction in the number of undernourished people was mainly possible due to the firm commitment of former President Lula and the implementation of public policies and social protection programmes addressing extreme poverty and the impacts of prolonged droughts in the northeastern part of the country.
In fact, governments have the most fundamental role in achieving Zero Hunger by ensuring that vulnerable people have sufficient income to buy the food they need, or the means to produce it for themselves – even in times of conflict.
However, world leaders have to bear in mind that the concept of Zero Hunger is broader and not limited to the fight against undernourishment. It aims to provide people with the necessary nutrients for a healthy life. Zero Hunger encompasses the eradication of all forms of malnutrition. So it is not just about feeding people but nourishing people as well.
Current global food systems have increased the availability and accessibility of processed food that is very caloric and energy-dense, high in fat, sugar and salt. Food systems must be transformed in a way so that all people can consume healthy and nutritious food. We need to address obesity as a public issue, not as an individual problem. This requires the adoption of a multisectoral approach involving not only governments, but also international organizations, national institutions, civil society organizations, the private sector and citizens in general.
It must be a collective effort towards healthy diets that include, for instance, the creation of norms such as labelling and the banning of some harmful ingredients), the introduction of nutrition in the school curriculum, the adoption of methods to avoid food loss and waste, and the establishment of trade agreements that do not hamper access to locally grown, fresh and nutritious food from family farming.
“Our actions are our future” is the message of World Food Day 2018. It is time to renew our commitment and, even more important, the political support towards a sustainable world free from hunger and all forms of malnutrition.