Րաֆֆի Խարաջանյան. «Խաչատրյանի ստեղծագործություններն ունեն ազգային գույներ, որոնք վառ արտահայտված են նրա դաշնամուրային ստեղծագործություններում»
• 26-10-2018 14:51:29   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Հոկտեմբերի 25-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում հնչեցին Արամ Խաչատրյանի դաշնամուրային ստեղծագործությունները։ Խաչատրյանի 6-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում հայ մեծ կոմպոզիտորի դաշնամուրային գործերը ներկաների ունկնդրմանը ներկայացրին Խաչատրյանի անվան եռյակի դաշնակահարուհի, պրոֆեսոր Արմինե Գրիգորյանը և Լատվիայի երաժշտական ակադեմիայի պրոֆեսոր, Լատվիայի կոմպոզիտորների միության անդամ, արվեստագիտության դոկտոր, Լատվիայի վաստակավոր արտիստ Րաֆֆի Խարաջանյանը։
Արմինե Գրիգորյանը նշում է, որ Րաֆֆի Խարաջանյանի հետ վաղուց են համագործակցում, համատեղ հանդես են գալիս AR-RA դուետի շրջանակներում` ելույթ ունենալով տարբեր բեմերում։
Րաֆֆի Խարաջանյանը նշում է, որ ուրախ է հանդես գալ խաչատրյանական փառատոնի շրջանակներում։ Տեղեկացնենք, որ դաշնակահարը հեղինակել է «Արամ Խաչատրյանի դաշնամուրային ստեղծագործությունները» աշխատությունը, որը լույս է տեսել 1973 թվականին։ «Երջանկություն եմ ունեցել հանդիպելու Արամ Խաչատրյանի հետ, միասին նայում էինք գրքի ձեռագիր տարբերակը, վարպետն ինձ օգնել է խորհուրդներով։ Խաչատրյանի ստեղծագործություններն ունեն ազգային գույներ, և դրանք վառ արտահայտված են նաև նրա դաշնամուրային ստեղծագործություններում։ Խաչատրյանը կարողանում է դաշնամուրային ֆակտուրայի միջոցով թառի, քանոնի, հարվածային գործիքների հնչողության պատրանք ստեղծել»,- ասում է Րաֆֆի Խարաջանյանը։
Կամերային համերգի ընթացքում Արմինե Գրիգորյանն ու Րաֆֆի Խարաջանյանը ներկայացրին դաշնամուրային զուգանվագ։ Րաֆֆի Խարաջանյանը նկատում է, որ Արմինե Գրիգորյանը վայրկենապես է հասկանում իր ստեղծագործական ցանկությունները, ինչն օգնում է երաժշտությունն ավելի ներդաշնակ հասցնելու ունկնդրին։
Խաչատրյանական երեկոյի ընթացքում տեղի ունեցավ նաև դաշնակահարուհի Արմինե Գրիգորյանի՝ Արամ Խաչատրյանի դաշնամուրային ստեղծագործություններն ընդգրկող ձայնասկավառակի շնորհանդեսը:
Հիշեցնենք, որ այս օրերին անցկացվող Խաչատրյանի միջազգային փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։

26-10-2018 14:51:29 | Armenia | Culture
In the frames of the 6th Khachaturian International Festival the piano works of the great composer were presented to the audience by the pianist of Khachaturian trio, professor Armine Grigoryan and the professor of the Latvia Academy of Music, the member of the Latvian Composers Union, PhD of Arts, Latvia’s honorary artist Raffi Kharajanyan.
Armine Grigoryan mentions, that they long have cooperated with Raffi Kharajanyan and had recitals in the frames of the duo AR-RA. The musicians performed together in various stages.
Raffi Kharajanyan mentions that he is so glad to have the chance to perform in the frames of the Khacahturian Fetsival. The pianist is the author of the work “Piano Works by Aram Khachaturian”, released in 1973. “I had the honor and happiness to meet Aram Khachaturian. Together we examined the handwritten version of the book, meanwhile the master helped me much with his advice. Khachaturian’s works contain national colors and are vividly reflected in his piano works” Khachaturian has the unique ability by means of piano format create the musical illusion of tar, qanun, and percussion instruments sound.
During the chamber concert Armine Grigoryan and Raffi Kharajanyan performed a piano duo. Kharajanyan notes that Armine Grigoryan instatntly realizes her musical wishes, that help to breath even more harmony into the music presented to the listener.
During Khachaturian’s evening the presentation of the CD of Khachaturian’s piano works performed by pianist Armine Grigoryan took place.
Reminder: the 6th Khachaturian International Festival is organized by the Armenian State Symphony Orchestra by the support of the RA Ministry of Culture.