Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի գիտնականները հայ գործընկերների հետ քննարկել են հայ-չինական հարաբերությունների ապագան
• 17-12-2018 10:32:25   | Չինաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
2018թ․ դեկտեմբերի 13-ից 16-ը ««Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական խորհուրդ»» հիմնադրամի հատուկ հրավերքով Երևան էին ժամանել Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի առաջատար գիտնականները։ Այցի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Չինաստան, Եվրասիա և Հայաստան․ հայացք Երևանից և Պեկինից» գիտական սեմինարը։ Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի կողմից ելույթ ունեցան քաղաքագիտության դոկտորներ Սիաո Բինը, Պաո Ինը և Վու Խոնվեյը։ Նրանք նշեցին, որ հայ-չինական հարաբերությունները լուրջ ուսումնասիրման կարիք ունեն։ Նշեցին, որ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունն ահռելի հնարավորություններ է ընձեռում տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու համար, բայց Հայաստանում չինական ներդրումները դեռևս  շատ քիչ են, եթե համեմատենք նույնիսկ Հարավային Կովկասի մյուս երկրների հետ ։ Պրոֆեսոր Վու Խոնվեյը մասնավորապես շեշտեց, որ չին-վրացական հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ կերպով, չինական կողմն այնտեղ կատարում է ահռելի ներդրումներ։ Հույս հայտնեց, որ այցելության ընթացքում ձեռք բերված տեղեկույթի, հայ մասնագետների հետ շփումների շնորհիվ առաջարկներ կմշակվեն, որոնց շնորհիվ հնարավոր կլինի զարգացնել Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունները։ Դոկտոր Պաո Ինը ներկայացրեց Չինաստանի հումանիտար համագործակցությունը Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ, նշեց, որ այդ հաջող փորձը կարելի է օգտագործել նաև Հարավային Կովկասում։ Դոկտոր Սիաո Բինը ներկայացրեց Չինաստանի ներդրումային քաղաքականությունը և, թե ինչպե՞ս կարող են այլ երկրները ստանալ չինական ներդրումներ։
ԱՐՄԱԿԱԴ-ի ղեկավար բ․գ․թ․ Խաչիկ Գևորգյանը ներկայացրեց ԱՐՄԱԿԱԴԸ՝ խոսելով այն հնարավորությունների, թվային գործիքակազմի մասին, որոնց միջոցով հայ և չին գիտնականները կարող են զարգացնել համագործակցությունը գիտության ոլորտում։
Գիտական քննարկման նախաձեռնողը՝ ««Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական խորհուրդ»» հիմնադրամի ղեկավար ք․գ․թ Մհեր Սահակյանը, խոսեց Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակներում հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների մասին։ Նա նշեց, որ հնարավոր է չինական կողմի հետ հարաբերությունները խորացնել տնտեսական, ֆինանսական ոլորտում, որի համար անհրաժեշտ է ապահովել երկու երկրների տարադրամի կոնվերտացիան, կարելի է բանակցություններ սկսել Հայաստանում հայ-չինական համատեղ բանկի կամ չինական որևէ առաջատար բանկի մասնաճյուղի ստեղծման շուրջ։ Նշեց, որ Հայաստանը կկարողանա ընդգրկվել «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության տրանսպորտային ոլորտում, եթե միայն վերջնական ավարտին հասցնի Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքը, որը կառուցելու համար կարելի է համագործակցել նաև Ասիական ենթակառուցվածքների ներդրումների բանկի հետ։ Իհարկե, մինչ այդ Հայաստանը պետք է նաև դառնա բանկի լիարժեք տարածաշրջանային անդամ։ Նա նաև նշեց, որ, թե՛ Հայաստանը, թե՛ Չինաստանը մասնակցում են ՄԱԿ խաղաղապահ առաքելություններում, ինչը նույնպես հնարավորություն է տալիս համագործակցել այդ ոլորտում։ Մհեր Սահակյանը խոսեց նաև Հայաստանում չին-հայկական համատեղ ռազմաարդյունաբերական կենտրոն ստեղծելու հնարավորության մասին, որտեղ հնարավոր կլինի արտադրել ռոբոտացված, ինքնավար զինատեսակներ, անօդաչու թռչող սարքեր և այլն։ Նա նշեց նաև, որ նպատակահարմար է Չինաստանի կիբեռտարածքի վարչությանն առաջարկել, որ Հայաստանը ևս միանա «Մետաքսի թվային ճանապարհ» և «Մետաքսի ճանապարհը կիբեռտարածքում» նախաձեռնության իրագործմանը, ինչպես նաև համագործակցության եզրեր գտնվեն Չինաստանի «Համացանց պլյուսի» և Հայաստանի Թվային փոխակերպման ռազմավարության միջև։ Նպատակահարմար է, որ Հայաստանն ու Չինաստանը 5G բջջային ցանցի զարգացման մասին համատեղ հռչակագիր ընդունեն, ըստ որի՝ երկու կողմերը կխթանեն այս ոլորտում համատեղ հետազոտությունները։
Կողմերը պայմանավորվեցին սերտացնել համագործակցությունը հայկական ««Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական խորհուրդ»» հիմնադրամի և Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի միջև, միասին կատարել հետազոտություններ, ներկայացնել առաջարկություններ, որոնք կօգնեն զարգացնել հայ-չինական հարաբերությունները։

Scholars of the Chinese Academy of Social Sciences Discussed the Future of the Armenian-Chinese Relations with Armenian colleagues
• 17-12-2018 10:32:25   | China  |  Press release
December 13-16, 2018, Yerevan- leading scholars from the Chinese Academy of Social Sciences were invited by the “China-Eurasia” Council for Political and Strategic Research, foundation to visit Armenia. Within the framework of the visit with their Armenian colleagues Dr. Xiao Bin, Dr. Bao Yi and Dr. Wu Hongwei participated in an academic seminar "China, Eurasia and Armenia: Views from Yerevan and Beijing." It is worth mentioning that Chinese initiative “One Belt, One Road” provides a lot of opportunities to other states to get Chinese investments, but they are not any big Chinese investments in Armenia, even if we compare with other South Caucasian countries. Professor Wu Hongwei emphasized that the Chinese-Georgian relations have developed dynamically, and the Chinese side is making huge investments there. He expressed hopes that through the information and contacts with Armenian specialists obtained during the visit, it will be possible to draw new recommendations through which it will be possible to develop economic relations with Armenia. In turn, Dr. Bao Yi presented her research on China's humanitarian cooperation with Central Asian countries and noted that this successful experience can also be used in the South Caucasus. Dr. Xiao Bing introduced his paper on promotion of the cooperation of international capacity under One Belt, One Road initiative in the era of technological transformation.
The head of the ARMACAD, Dr. Khachik Gevorgyan told  about the  prospects of the ARMACAD in the  development of Sino-Armenian academic relations in the framework of the One Belt, One Road.
The organizer of this academic event, Dr. Mher Sahakyan, head of the “China-Eurasia” Council for Political and Strategic Research, foundation, spoke about the prospects for the development of the Armenian-Chinese relations in the framework of the Chinese initiative. As he noted, if a branch of one of the leading Chinese banks opened or if Armenia and China establish a joint bank, the result will be significant financial investments in Armenia. The financial field of the country will be diversified, and if Dram-Renminbi conversion is implemented, bilateral trade between Armenia and China will be realized in their own currencies. He recommended, that Armenia can try to stand a Regional member of the Asian Infrastructure bank and after get sovereign backed or non-sovereign backed loans for its state-owned noncommercial organizations, private organizations, and international organizations which works in the territory of Armenia, that they invest this money in Armenian North-South Road Corridor, which will significantly enhance Armenia's capabilities to be involved in the Silk Road Economic Belt’s China-Central Asia-West Asia Economic Belt. Armenia and China can also start cooperation in UN peacekeeping missions, as both states are interested in it.
Dr. Mher Sahakyan, also talked about the possibility of creating an Armenian-Chinese joint military-industrial center in Armenia, which will produce military robots, drones and so forth.
He also noted that Armenia can negotiate with China for its participation in the “Digital Silk Road,” Armenia and China can also cooperate on the research of the development of the 5G.
After the academic seminar Chinese and Armenian scholars agreed to strengthen cooperation between the Armenian Foundation “China-Eurasia” Council for Political and Strategic Research and the Chinese Academy of Social Sciences, to conduct joint research and make recommendations for the development of Armenian-Chinese relations.