Բակո Սահակյանը մասնակցել է 2019 թ պետական բյուջեի նախագծի հաստատմանը նվիրված Ազգային ժողովի նիստին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 20-ին մասնակցել է 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծի հաստատմանը նվիրված Ազգային ժողովի նիստին:
Իր ելույթում Բակո Սահակյանը կանգ է առել բյուջեի նախագծի որոշ ուղղությունների վրա:
<<Բյուջեում արտացոլված են մեր երկրի տնտեսական զարգացման հիմնարար սկզբունքները, որոնց բաղադրիչներն են՝ դինամիկ եւ համաչափ զարգացող տնտեսությունը, ներհայկական տնտեսական ինտեգրացիայի բարձր աստիճանի ապահովումը եւ սոցիալական պետության կարեւորագույն ատրիբուտների պահպանումը: Առանձին ուշադրության կենտրոնում եղել եւ մնում են բանակաշինության, անվտանգության, ինչպես նաեւ քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտները: Այսուհետ էլ արվելու է հնարավոր ամեն ինչ բանակի մարտունակության հետեւողական բարձրացման, զինված ուժերը ժամանակակից զինտեխնիկայով համալրման, քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի ամրապնդման ու արդիականացման, զինծառայողների, վետերանների եւ հաշմանդամների սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ>>, - ընդգծել է Նախագահ Սահակյանը:
Իր խոսքում Նախագահը նշել է, որ տեղի են ունեցել բյուջեի նախագծի բազմակողմանի ու համապարփակ քննարկումներ՝ նախատեսված բոլոր փուլերով, պատգամավորները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու բյուջեի տրամաբանությանը, դրա հնարավորություններին ու կազմման գործընթացին եւ հայտնելու իրենց կարծիքներն ու տեսակետները:
Երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել պատգամավորներին բյուջետային քննարկումներին ակտիվ մասնակցության ու համագործակցության համար եւ առաջարկել բյուջեի նախագծի ներկայացված վերջնական տարբերակն ընդունել որպես օրենք:
Տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում Ազգային ժողովն ընդունել է Արցախի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեն:

Бако Саакян принял участие в заседании Национального собрания, посвященном утверждению проекта государственного бюджета на 2019 год
20-12-2018 13:35:11 | | Пресс-релизы
20 декабря Президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в заседании Национального собрания, посвященном утверждению проекта государственного бюджета на 2019 год.
В своем выступлении Бако Саакян остановился на некоторых направлениях проекта бюджета.
“В бюджете отражены фундаментальные принципы экономического развития нашей страны, составляющими которого являются: динамично и пропорционально развивающаяся экономика, обеспечение высокой степени внутриармянской экономической интеграции и сохранение важнейших атрибутов социального государства. В центре особого внимания были и остаются армейское строительство, сферы безопасности и гражданской обороны. И впредь будет сделано все возможное для последовательного повышения боеспособности армии, оснащения вооруженных сил современной военной техникой, укрепления и модернизации системы гражданской обороны, решения социальных проблем военнослужащих, ветеранов и инвалидов”, – подчеркнул Президент Саакян.
В своем слове глава государства отметил, что были проведены всесторонние и всеобъемлющие обсуждения проекта бюджета по всем предусмотренным этапам, депутаты имели возможность ознакомиться с логикой бюджета, его возможностями и процессом его формирования, выразить свои мнения и позиции.
Президент выразил признательность депутатам за активное участие и сотрудничество в процессе бюджетных обсуждений и предложил принять в качестве закона окончательный вариант представленного проекта бюджета.
В результате обсуждений Национальное собрание приняло государственный бюджет Республики Арцах на 2019 год.