«Ավրորա» ֆորումը Հայաստանը կներկայացնի որպես մարդասիրության, գիտակրթական, տեխնոլոգիական ու տնտեսական զարգացման և մշակութային նորարարության տարածաշրջանային հանգույց
• 25-01-2019 19:28:15   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
2019թ. հոկտեմբերի 14-21-ը Հայաստանում տեղի կունենա առաջին «Ավրորա» ֆորումը, որը կմիավորի մարդասիրական, սոցիալական, կրթական և գիտատեխնիկական նորարարության ոլորտների աշխարհի առաջատար փորձագետներին՝ ստեղծելով տարածաշրջանում բացառիկ մի հարթակ:
Միջոցառումների մեկշաբաթյակը ազդեցիկ առաջնորդներին կտա հնարավորություն՝ համեմատելու իրենց մոտեցումները, փորձառությունը և քաղած դասերը, ավելին՝ ներկայացնել հեղափոխական մտքեր՝ ենթակառուցվածքային մար¬տա¬¬հրա¬վեր¬նե¬րից մինչև առողջապահական ոլորտի նորամուծություններ և կանանց իրավունքների իրացում:
Ընդգրկուն ծրագիրը կներառի «Ավրորա» մրցանակի շնորհման  չորրորդ հանդիսավոր արարողությունը, երկրորդ Գլոբալ ինովացիոն ֆորումը, կրթական ֆորում և բաց դասախոսություններ՝ ի նշանավորումն UWC Դիլիջան միջազգային քոլեջի հնգամյակի, ինչպես նաև մի շարք  կլոր սեղան-քննարկումներ և մշակութային միջոցառումներ: Շաբաթը կեզրափակվի Երևանում կայանալիք մեծ համերգով:
««Ավրորա» ֆորումն ունի միջազգային առաջընթացը և տեղական զարգացումները կամրջելու ներուժ՝ չափելի ազդեցությամբ: Բայց այդ ներուժը կարող է իրացվել միայն, եթե Ֆորումին միանան համաշխարհային փոփոխություն բերող մարդիկ, որոնք իրենց կատարած գործով են կիսում «Ավրորայի» տեսլականը»,- նշեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը:
«Ավրորա» ֆորումը հիմնական գործընկերների միասնական նախաձեռնությունն է.
Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) նպատակն է ստեղծել տեխնոլոգիական նորարարությունը և գիտական առաջխաղացումը խթանող էկոհամակարգ՝ համախմբելով տեղական և միջազգային համայնքների գիտական, տեխնոլոգիական ու ֆինանսական ռեսուրսները:
«Scholae Mundi» համաշխարհային կրթական հարթակը  խթանում է կրթությունը Միացյալ համաշխարհային քոլեջների, մասնավորապես՝ UWCԴիլիջան միջազգային քոլեջի միջոցով:
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամն (IDeA) իրականացնում է երկարաժամկետ ենթակառուցվածքային և զարգացման ծրագրեր, որոնք նպաստում են Հայաստանի՝ գոյատևումից բարեկե¬ցության անցմանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն իր «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակով նոր հնարավորություններ է ստեղծում մերօրյա այն հերոսների համար,  որոնց գործունեությունը  բացառիկ ազդեցություն է ունեցել և ունի մարդկային կյանքի պահպանման համար:
Հիմնական գործընկերներին  են միանում նաև «Ավրորա» ֆորումի շուրջ հարյուր Բարի կամքի դեսպանները՝ գործարարներ, քաղա¬քացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, գիտնականներ և  այլ ոլորտներ ներկայացնող հարգարժան մարդիկ՝ ամբողջ աշխարհից: Նրանք իրենց փորձառությամբ կնպաստեն Հայաստանը տարածաշրջանի մարդասիրական, գիտակրթական, տեխնոլոգիական, սոցիալական և մշակութային կենտրոն դարձնելուն ուղղված ջանքերին:
«Ավրորա» ֆորումում ներգրավված կազմակերպություններն ու անհատներն ազգային և միջազգային մակարդակներում կստեղծեն բովանդակային և երկարաժամկետ  փոփոխությունների հասնելու հնարավորություններ:
««Ավրորա» ֆորումի հիմքում մեր այն համոզմունքն է, որ գլոբալ հայերը և աշխարհի քաղաքացիները, որոնք ձգտում են դիմագրավել մարդկության առջև կանգնած հրատապ մարտահրավերները, կարող են դա անել՝ հենվելով մարդասիրական, կրթական և տեխնոլոգիական լավագույն փորձի վրա՝ ապահովելու երկարաժամկետ առաջընթաց սոցիալական, մշակութային և գիտական ոլորտներում»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համա¬հիմ¬նադիր Նուբար Աֆեյանը՝ ավելացնելով. «Մենք հույս ունենք, որ «Ավրորա» ֆորումը կունենա միջազգային ներգրավում և կընձեռի նոր կապերի ստեղծման հնարավորություն՝ առավելագույն ազդեցության հասնելու նպատակով»:
««Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն իր նշանակալի տեղն ունի հումանիտար աշխարհում, քանի որ մարդասերները տեսնում են դրա ուղիղ ազդեցությունը, նախևառաջ՝ երեխաների պաշտպանության ոլորտում: Միաժամանակ, հայկական ներկայությունն ամրապնդվում է նաև միջազգային ամենատարբեր ոլորտներում և հարթակներում: «Ավրորա» ֆորումը կշարունակի տարածել «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարը՝ միավորելով տարբեր ոլորտների առաջնորդների և նորարարների, որպեսզի նրանք էլ ոգեշնչեն ուրիշներին և ոգեշնչվեն նրանցից: Այն, ինչ սկսվեց հարյուր մարդու երախտագիտության պատմություններով, որոնց նախնիները փրկվել էին Հայոց ցեղասպանությունից, դարձավ համաշխարհային շարժում՝ վկայելով, որ մարդկությունը կարող է է՛լ ավելին»,- ընդգծեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:

Inaugural Aurora Forum Positions Armenia as Regional Hub for Humanitarian Outreach, Education, Science, Technology, Economic Development, and Cultural Innovation
• 25-01-2019 19:28:15   | Armenia  |  Press release
January 23, 2019, Yerevan. The first Aurora Forum will take place in Yerevan, Armenia on October 14-21, 2019. The Forum will bring together the world’s leading authorities on social, scientific-technological, educational, and humanitarian innovation, marking the first program of its kind in the region.
The weeklong series of activities will provide an opportunity for thought leaders to compare best practices, lessons learned and, in some cases, disruptive thinking around issues ranging from infrastructure challenges to healthcare breakthroughs to women’s empowerment.
The sweeping week of events will include the fourth Aurora Prize Ceremony, the second Global Innovation Forum, an Educational Forum and series of open lectures to celebrate the fifth anniversary of United World College (UWC) Dilijan, and a set of roundtables and cultural activities. The week will culminate in a grand closing concert event in Yerevan.
“The Aurora Forum has the potential to serve as a bridge between international progress and local developments with measurable impact. But that potential can only be advanced with the participation of change-makers who share Aurora’s vision through their own global deeds,” said Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
The Aurora Forum will be powered by partner institutions with a shared vision:
FAST, established in 2017, harnesses scientific, technological, and financial resources within national and international communities to advance Armenia as a nation with a thriving ecosystem in STEM-related sector;
Scholae Mundi Global Educational Platform promotes education through the United World College system, including and especially at the United World College Dilijan;
IDeA Foundation committed to transitioning Armenians from survival to prosperity through long-term infrastructure and development projects that aim to strengthen Armenia and enable it to make a lasting contribution to the world;
Aurora Humanitarian Initiative and its internationally recognized The Aurora Prize for Awakening Humanity, which empowers modern day heroes and recognizes the exceptional impact their actions have made on preserving human life.
The combined capacities and efforts of these groundbreaking organizations will be supported by the commitment of the Aurora Forum’s Goodwill Ambassadors—100 plus luminaries from business, civil society, and academia, who volunteer their services to advance the goals of establishing Armenia as a regional humanitarian, educational, technological, social, and cultural hub.
Working together, all the organizations and the individuals involved with the Aurora Forum will strengthen the prospects of achieving a meaningful and sustainable national and global change.
“The Aurora Forum is based on our belief that global Armenians and all global citizens who aspire to tackle the world’s most-pressing challenges, can do so by embracing the best in humanitarian, educational and technological practices to make lasting advances in social, cultural, and scientific spheres,” said Noubar Afeyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative. “We hope that the Aurora Forum will engage international networks and also allow new linkages to be made for maximum impact.”
“The Aurora Humanitarian Initiative is a respected presence among humanitarians who see the impact of the Initiative’s work to protect children, above all. But the Armenian presence on the global stage stretches into every sector, and every arena. The Aurora Forum will further promote and expand the Gratitude in Action concept by bringing together leaders and innovators from various fields to inspire and be inspired by others. What started as a story of thankfulness of 100 people whose ancestors were saved during the Armenian Genocide, has become a global movement showing the world that humanity can be better,” explained Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
The October 2019 Aurora Forum events will be held across Armenia with major events in cities from north to south.