Բաց նամակ քաղաքապետ Հայկ Մարությանին․ «Անթույլատրելի է, երբ պաշտոնատար անձը․․․»
Կենդանիների պաշտպանության հարցերով զբաղվող հայաստանյան մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարներ բաց նամակ են հղել Երեւանի քաղաքապետ  Հայկ  Մարությանին եւ քաղաքապետարանի այլ պաշտոնյաների, հորդորելով վերջիններիս, մասնավորապես, «հրաժարվել հասարակությունից օտարված,  միանձնյա  որոշումների  կայացման հին ավանդույթներից և փոխարենը ձևավորել  ակտիվ  քաղաքացիական  հասարակության նոր արժեքների վրա հիմնված  նոր ավանդույթներ»։
Ստորեւ ներկայացնում ենք նամակի տեքստն ամբողջությամբ․
«Երևանի քաղաքապետ  Հայկ  Մարությանին, Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանին, Երևանի  քաղաքապետարանի  բնապահպանության  վարչության պետի  ժ. պ.  Խաչիկ Հակոբյանին, Երևան քաղաքի Ավագանու անդամներին
Մեծարգո  տիկնայք և պարոնայք,
Մենք,  Երևանում կենդանապաշտպան հանրության ներկայացուցիչներս, նախևառաջ  ցանկանում ենք մեր երախտագիտությունը հայտնել մեր քաղաքում կենդանիների նկատմամբ էթիկական և պատասխանատու վեաբերմունքի ձևավորման ոլորտում մեր բազմամյա ցանկություններին ընդառաջ գնալու պատրաստակամության համար: Խոսքը ոչ միայն այն կենդանիների մասին է, որանք ապրում են տանը, և նրանց տերերի մասին, այլ նաև քաղաքի թափառող կենդանիների մասին:
Հակիրճ նշենք այն հիմնական դրույթները, որոնց շուրջ ակնկալում ենք ձեզ հետ համատեղ աշխատանք.
1. Տվյալ  ոլորտում  ընդհանուր  ռազմավարության, ամբողջական  պատկերի  ձևակերպում:
2. Թափառող  շների  քանակի  կրճատման  ծրագրի  (բռնում-ստերջացում-վերադարձ՝ ԲՍՎ), ինչպես նաև դրան առնչվող  բոլոր այն ենթածրագրերի  մշակումն  ու  իրականացումը, որոնք կապահովեն  դրա հաջող  իրականացումը ՝ բակային  կենդանիների  հետ ներդաշնակ  համակեցության  բակային  մշակույթի  զարգացումը,  քաղաքային ներդաշնակ առողջ  էկոհամակարգի  ձևավորմանը  նպաստելը:
3. Տվյալ  ոլորտում  կրթական  և  իրազեկման  ծրագրերի, սոցիալական  նախագծերի  և գովազդների  մշակումը:
4. Ընտանի կենդանիներ պահելու վերաբերյալ  քաղաքային  կանոնների  ընդունումը, նրանցում փոփոխություններ և լրացումներ կատարումը:
5. Թափառող  կենդանիների  մասին  քաղաքային  օրենքի  ընդունումը:
6. Քաղաքային վետ- կլինիկաների  և  կացարանների  ստեղծումը:
7. Մշտական  հիմքով  հասարակական  վերահսկողության  համակարգի, ինստիտուտի ձևավորումը:
Մենք կարծում ենք, որ այս ամենը պետք է մշակվի հասարակության շահագրգիռ մասի, քաղաքացիական նախաձեռնությունների, հասարակական կազմակերպությունների, առանձին ակտիվիստների և կամավորների և, իհարկե, մասնագետների հետ սերտ համագործակցությամբ  և փոխգործակցությամբ: Եվ անընդունելի է հանրության օտարումը  նմանատիպ  հարցերում և հատկապես ոլորտի մենաշնորհում անհասկանալի սկզբունքով ընտրված կազմակերպությունների կամ մունիցիպալ կառույցների կողմից։
Հատկապես անթույլատրելի է, երբ պաշտոնատար անձը, կամ առավել ևս ժողովրդի ընտրյալը (տվյալ դեպքում Ավագանու անդամ) տեղեկատվությանը վերաբերում է ինչպես իր սեփականությանը և տրամադրում է այն սեփական հայեցողությամբ՝  կամայական  սկզբունքով  ինչ-որ ընտրյալերի՝ Ֆեյսբուքով հանրայնորեն  հայտարարելով, որ պատրաստ է դիտարկել առաջարկությունները՝ «privat»՝ միայն “թիմի”  անդամների  հետ:  Մենք կարծում ենք,  որ աշխատանքային ամբողջ գործընթացը՝ որոշումների  ընդունման փուլից մինչև իրականացում  և  վերահսկողություն,  պետք է  լինի  թափանցիկ  բոլոր  շահագրգիռ քաղաքացիների համար:
Վերջինի հետ կապված չենք կարող չարտահայտել մեր մտահոգությունը և խնդրում ենք  աջակցել մշտական գործող հանձնաժողով ստեղծելուն, որտեղ կկարողանան ընդգրկվել բոլոր ցանկացողներն առանց ինչ-որ խտրականության:
Հատկապես  հրատապ  է  ընտանի կենդանիների պահելու վերաբերյալ քաղաքային  կանոններում  փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու հետ կապված հարցը,  քանի որ, որքանով մեզ հայտնի է,  դա արդեն Ավագանու մոտակա նիստերից մեկի օրակարգում է:
Մենք ունենք մեր կարծիքը, տեսակետները,  մեր  առաջարկությունները, ցանկանում ենք լինել տեղեկացված և լսելի: Կոչ  ենք  անում օգտագործել  ձեր հեղինակությունն ու նպաստել Նոր Հայաստանի ձևավորմանը, մեր սահմանադրական իրավունքի  իրացմանը՝ մասնակից լինել այդ ձևավորման գործընթացներին, հրաժարվել հասարակությունից օտարված,  միանձնյա  որոշումների  կայացման հին ավանդույթներից և փոխարենը ձևավորել  ակտիվ  քաղաքացիական  հասարակության նոր արժեքների վրա հիմնված  նոր ավանդույթները»:
Բաց նամակի տակ իրենց ստորագրություններն են դրել՝ «Մենք պատասխանատու ենք նրանց համար, ում ընտելացրել ենք» քաղաքացիական նախաձեռնության հիմնադիր և համակարգող Լալա Պողոսյանը, “Pawsitive Rescue Armenia-Փոուզիթիվ» ՀԿ համակարգողներ Արմինե Պետրոսյանը եւ Աննա Ամիրաղովան, ինչպես նաեւ «Փրկենք կեդանիներին» ՀԿ նախագահ Նունե Մեհրաբյանը:

• 19-02-2019 10:15:54   | Армения  |  Общество
Зоозащитные организации Еревана направили открытое письмо мэру г. Еревана Айку Марутяну, заместителю мэра г, Еревана Тиграну Вирабяну, и. о. начальника управления по экологии мэрии г. Еревана Хачику Акобяну и членам Авагани г. Еревана, призывая их  «к отказу от старых традиций  оторванной от общества работы, единоличного принятия решений и взамен формированию новых традиций на основе новых ценностей активного гражданского общества».
Ниже приводим текст письма без изменений.
«Мы, представители зоозащитной общественности г. Еревана прежде всего желали бы выразить  свою признательность  за готовность идти навстречу нашим многолетним пожеланиям в области формирования  этичного и ответственного отношения к животным в нашем городе. Речь идет не только о животных, живущих в домах и их владельцах, но и о городских бродячих животных.
Вкратце отметим основные положения/пункты, по которым мы ожидаем совместную с вами работу.
1. Формулирование общей стратегии, целостной картины в данной сфере
2. Разработка и реализация программы по сокращению численности бродячих собак (ОСВ) и всех сопутствующих подпрограмм для успешной ее реализации – развитие дворовой культуры гармоничного сосуществования с дворовыми животными, способствование формированию здоровой гармоничной  городской экосистемы
3. Разработка образовательных и просветительских программ в данной области, социальных проектов и рекламы.
4. Формулирование и  принятие новых городских правил по содержанию домашних животных и внесение в них дополнений и поправок.
5. Принятие также городского закона о бродячих животных.
6. Создание муниципальных клиник и приютов.
7. Формирование института, системы общественного контроля на регулярной основе
Мы считаем, что все это должно отрабатываться в тесном сотрудничестве и взаимодействии с заинтересованной частью общества, гражданскими инициативами, общественными организациями, отдельными активистами и волонтерами и конечно же специалистами. И  недопустимо  дистанцирование  отстранение общественности в подобных вопросах, и тем более монополизация сферы избранными по непонятному принципу отдельными общественными организациями или муниципальными структурами.
Особенно не допустимо, чтоб отдельные должностные лица, или тем более избранники народа (в данном случае члены Авагани) обращались с информацией, как собственностью и предоставляли ее избранным по собственному усмотрению, приватно, публично объявляя об этом в своем файсбуковском статусе, что готовы рассматривать предложения приватно только членами своей команды. Мы считаем, что весь рабочий процесс от стадии принятия решений до исполнения и контроля должен быть прозрачным для всех заинтересованных граждан.
В связи с последним не можем не выразить свою озабоченность и настоятельно просим вас содействовать скорейшему созданию постоянно действующей комиссии, в состав которой могли бы войти все желающие без какой либо избирательности.
Особенно не терпит отлагательств работа над поправками к правилам по содержанию домашних животных в ввиду того, что их принятие и внесение поправок, насколько нам известно, уже внесены в повестку дня ближайших заседаний Авагани.
Мы имеем свое мнение, свои предложения, желаем быть осведомленными и услышанными. Призываем вас использовать свой авторитет и способствовать реализации нашего конституционного права участвовать в формировании Новой Армении, отказу от старых традиций  оторванной от общества работы, единоличного принятия решений и взамен формированию новых традиций на основе новых ценностей активного гражданского общества.
Под открытым письмом свои подписи поставили основатель и кооридинатор гражданской инициативы «Мы ответственны за тех, кого приручили» Лала Погосян, сокоординаторы ОО “Pawsitive Rescue Armenia - Փոուզիթիվ” Армине Петросян, Анна Амирагова, а  также председатель ОО «Спасем животных» Нунэ Меграбян.