Ապրիլի 1-ին և 2-ին Երևանում կանցկացվի միջազգային տնտեսական գիտաժողով
Եվրոպական միությունը և ՀՀ Կառավարությունն աջակացում են միջազգային տնտեսական գիտաժողովի անցկացմանը Հայաստանում
Երևանում անցկացվող Էկոնոմիկայի և բիոտեխնոլոգիաների ոլորտին նվիրված ակադեմիական միջոցառումների շրջանակում ապրիլի 1-ին և 2-ին կանցկացվի միջազգային տնտեսական գիտաժողով՝ տնտեսության և քաղաքականության արդյունավետ զարգացման մոդելավորման թեմայով: Գիտաժողովի համանախագահերն են Արտեմ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի Սերգեյ Մատինյանի անվան տեսական դեպարտամենտի առաջատար գիտաշխատող Դավիթ Սահակյանը և Կիելի համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Թոմաս Լուքսը:
Գիտաժողովի նպատակն է ուսումնասիրել տնտեսության կայուն և արդյունավետ զարգացման ուղիները՝ քաղաքականության, տնտեսության և նորարարությունների պրիզմայի ներքո:  Գիտաժողովին կմասնակցեն Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի, Նիդերլանդների, Իտալիայի, Իսպանիայի, Չինաստանի և ԱՄՆ-ի համալսարանների ներկայացուցիչներ, գիտական աշխատողներ և փորձագետներ:
Միջազգային տնտեսական համաժողովին ներկա կլինեն ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը, ԱՏՁՄ և WCIT 2019 նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, կառավարության և այլ ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Երևանում անցկացվող էկոնոմիկայի և բիոտեխնոլոգիաների ոլորտին նվիրված ակադեմիական միջոցառումների շրջանակում անցկացվող «Էվոլուցիա և արհեստական բանականություն» և միջազգային տնտեսական գիտաժողովներն իրականացվում են Արտեմ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի կողմից՝ ՀՀ Կառավարության, ԱՏՁՄ-ի և «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի աջակցությամբ:

International Economic Conference will be held in Yerevan on April 1 and 2, 2019, supported by the European Union through EU-SMEDA project
• 22-03-2019 16:23:04   | Armenia  |  Press release
The International Economic Conference “Modeling the economy and politics for the optimal development” will be held on April 1 and 2, 2019 in Yerevan, Armenia. The aim of the forum is to study and discuss ways of sustainable and effective development of the economy under the prism of politics, economy and innovations.
Representatives of universities, high-level researchers and experts from Armenia, Russia, Iran, France, Germany, Switzerland, the Netherlands, Italy, Spain, China and the United States will attend the forum.
The Economic Conference takes place in the framework of several academic events dedicated to recent developments, trends and finding in economics and biotechnology. The chairs of the Conference are the leading researchers David Saakyan of the Theoretical Department of the Yerevan National Scientific Laboratory after Artem Alikhanyan and Thomas Lux, professor of the Department of Economics at the University of Kiel, Germany.
The Economic Forum will be opened by Mr. Tigran Avinyan, RA Deputy Prime Minister, Mr. Arayik Harutyunyan, RA Minister of Education and Science, Mr. Alexander Yesayan, President of the UATE and WCIT 2019, representatives of state bodies and other entities.
In parallel to the forum, an international conference on "Evolution and Artificial Intelligence" will be held, organised by the National Scientific Laboratory after Artem Alikhanyan with the support of the Government of Armenia, the UATE and the "Support to SME Development in Armenia" (EU-SMEDA) project.