Սերգեյ Սմբատյանը հանդես կգա Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում
Մայիսի 4-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը Մալթայի մայրաքաղաք Վալետայում ղեկավարելու է Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։ Համերգը կրելու է «Հիասքանչ ջութակ» խորագիրը և կայանալու է ապրիլի 29-ից մայիսի 10-ն անցկացվող Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում։ Նվագախմբի հետ ելույթ կունենա հանրահայտ ջութակահարուհի Ջի Յոնգ Լիմը։ Վերջինս Եղիսաբեթ թագուհու անվան միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակակիր է, բազմաթիվ այլ մրցույթների դափնեկիր և որպես մենակատար հանդես է գալիս աշխարհի լավագույն նվագախմբերի հետ։
Դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ երեկոյի ընթացքում կհնչեն Անտոնին Դվորժակի 9-րդ սիմֆոնիան, ինչպես նաև՝ Ալեքսեյ Շորի «Բյուրեղապակյա պալատ» բալետի նախերգանքը, «Ծովային պատկերներ» և «Բազեի թռիչքը» ստեղծագործությունները՝ գրված ջութակի և նվագախմբի համար։
Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնը կազմակերպվել է Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի և Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կողմից։ Հիշեցնենք, որ 2018 թվականին փառատոնի պաշտոնական նվագախումբն էր Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, որը մեկ ամիս շարունակ գրեթե ամեն օր կատարողական մեծ վարպետությամբ եվրոպացի հանդիսատեսի առջև հանդես եկավ չկրկնվող երկացանկով և բազմաթիվ մենակատարների հետ։

Sergey Smbatyan Is Going To Perform Within The Framework Of Malta International Music Festival
On May 4 the Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra Sergey Smbatyan is set to conduct the Malta Philharmonic Orchestra in Valletta, the capital of Malta. The concert is titled “Magic Violin” and will take place within the framework of Malta International Music Festival held from April 29 to May 10.
The world-famous violinist Ji-Young Lim is going to feature the concert. The latter is a laureate of numerous prominent international competitions, including the Queen Elizabeth Competition, and performs as a soloist with the leading orchestras throughout the world.
Under the baton of Sergey Smbatyan Antonin Dvorak’s Symphony No.9 and the Overture to the ballet “Crystal Palace”, “Seascapes” and “Flight of a Falcon” by Alexey Shor written for violin and orchestra are going to be performed.
Malta International Music Festival is organized by the European Foundation for Support of Culture and Malta Philharmonic Orchestra.
Reminder: in 2018 the Armenian State Symphony Orchestra was the official orchestra of the festival and delighted the European audience for a month with its unprecedented repertoire and skilled performance with various outstanding soloists.