Նոր մոտեցում լեռնահանքային արդյունաբերությանը և Փաշինյանի ճակատագրական սխալները, 2019.
Սույն հոդվածում առաջարկվում է նոր մոտեցում լեռնահանքային արդյունաբերությանը՝ մոտեցում, որը կարող է հանգեցնել տնտեսության էական վերակառուցման:
Անմիջապես հարց է ծագում՝ «կարելի՞ է արդյոք այն իրականացնել այսօրվա՝ նիկոլական Հայաստանում, և ընդհանրապես, ինչ-որ օգտակար բան իրականացնել»։
Պատասխանը՝ ոչ, չի կարելի։
Ասվածը հիմնավորելու համար նշեմ հետևյալը։ Ոչ ամեն, նույնիսկ շատ զարգացած երկրում դուք կգտնեք գիտնական, ով լրջորեն, տասնամյակներ շարունակ մշակի կառավարման մեխանիզմները գիտության բնագավառում։ Քչերը գիտեն, որ գիտնական լինելը և տեսլական ունենալը տարբեր բաներ են: Եվ ահա ես (միջազգային լուրջ գիտական մրցանակի դափնեկիր) 30 տարիների ընթացքում գիտության կառավարման ճիշտ համակարգ եմ մշակել և առաջարկել այն «գիտության» նախարարին, ինչպես նաև ավելի բարձր ատյաններին։ Կարելի էր սպասել, որ կսկսվեն առաջարկությունների քննարկումները։ Ոչ մի նման բան։ Արձագանքը զրոյակա՛ն է: Հասկանում եք, զրոյակա՛ն։
Այսպիսով, նախքան նոր գաղափարների մասին բարձրաձայնելը, անհրաժեշտ է հասկանալ՝ ունակ է արդյոք նիկոլական իշխանությունն ընդհանրապես արձագանքել ցանկացած գաղափարի
Հասկանալի է, որ գաղափարը առաջ մղելու համար պետք է նախ հասկանալ հնարավոր խոչընդոտները՝ ինչպես հայեցակարգային, այնպես էլ կառավարչական։ Անհնար է խոսել տեխնոլոգիաների և նույնիսկ կոնկրետ գաղափարների իրականացման մասին՝ կառավարման այն ապաշնորհ իրավիճակի պայմաններում, որն այժմ Հայաստանում է։ Դա պարզապես թերությունների կուտակում է։
Այնպես որ՝
Նիկոլին անհրաժեշտ է վերանայել կառավարման թերի համակարգը, որը ձևավորվել է «հեղափոխական գործընթացների» արդյունքում։
Հոդվածում մենք նախ կառավարման նման թերությունների ակնարկ ենք տալիս (տես 1-ին և 2-րդ մասերը), ճիշտ կառավարմանը վերաբերվող առաջարկություններ, իսկ 2-րդ մասի վերջում կներկայացնենք «նոր մոտեցում»:
Մերիտոկրատիայի հաստատման անհրաժեշտությունը և Փաշինյանի հակա–մերիտոկրատիան
Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման ընթացքում պարզ դարձավ, որ նրա կառավարման մեջ շատ բան կարող է աղետալի հետևանքների հանգեցնել։
Թող նիկոլականները չշտապեն պիտակավորել ինձ, այլ փորձեն իրենք վերլուծել։
Նիկոլի հիմնական սխալը տնտեսության մեջ՝ պետական հատվածի անտեսումն է, կառավարման մեջ Նիկոլի հիմնական սխալը՝ տեսլականի (գաղափարների, նախագծերի) անհրաժեշտության լիակատար անտեսումն է, պրոֆեսիոնալներից կազմված կառավարչական ինստիտուտների կառուցման անտեսումը։ Երկրի շահերը պահանջում էին, որ ոչ մի նախարար չնշանակվի, եթե նա նախապես չներկայացնի իր տեսլականը։ Սա մերիտոկրատիայի հիմքերի հիմքն է՝ արժանիների իշխանություն, բանիմաց իշխանություն։
Մերիտոկրատիան, իր հերթին, այն չէ, որ, ահա, արժանապատիվ մարդ է գտել և պաշտոնի դրել։ Արժանիների ընտրության համակարգ է անհրաժեշտ (դա հեշտ խնդիր չէ), ինչպես նաև պետք է ստեղծել արժանիներից կազմված կառավարչական համակարգեր։ Ոչ մի գաղափար չի կարող իրականացվել առանց մերիտոկրատիայի հաստատման, ոչ մի տեսակ ներդրումներ և ավանդներ չեն կարող արդյունավետ լինել առանց մերիտոկրատիայի։
Նիկոլի կառավարման մեջ մերիտոկրատիան պարզապես բացակայո՛ւմ է։
Փոխարենը Նիկոլը երկիրը հանձնել է պաշտոնյաների ձեռքի կառավարմանը, որոնք հիմնականում դիլետանտներ են՝ փիառի ջատագովներ։
Այսինքն՝ Նիկոլը սահմանել է մերիտոկրատիային ճիշտ հակառակ մի բան։
Արդյունքում դժվար է որոշել՝
Նիկոլի որոշ նախարարներ հիմար են, թե թշնամու հրահանգների կատարողներ։
Հիմա ենթադրենք, որ ես ինչ-որ նոր սխեմա եմ առաջարկել լեռնահանքային արդյունաբերության համար։ Ո՞վ է Նիկոլի թիմում քննարկելու սխեման, և կքննարկի՞ ընդհանրապես։
Մերիտոկրատիան ամենահեշտն է հաստատել գիտության մեջ, երբ բավական հստակ կարելի է հետևել գիտնականների վաստակին։ Սակայն արդեն երեք տասնամյակ է, ինչ ես գրում և մանրամասն բացատրում եմ, որ առանց գիտության գույքագրման և առանց երկրի գիտական իրական ներուժի բացահայտման չի կարող ճիշտ համակարգ լինել ոչ կրթության, ոչ գիտության, ոչ տեխնոլոգիաների մեջ։ Դա ակնհա՛յտ է։ Բայց նույնիսկ ակնհայտ բաները անվերջ հեռու էին նախորդ բոլոր նախագահներից և, ինչպես պարզվեց, անվերջ հեռու են Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունից նույնպես։
Եվ նույնիսկ հիմա, երբ Ամուլսարի խնդրի հետ կապված հարյուրավոր մարդիկ օր ու գիշեր խոսում են գիտական փորձաքննությունների, փորձագիտական խմբերի և/կամ ընկերությունների մասին, այս կամ այն փորձագետների հանդեպ վստահության մասին, նույնիսկ հիմա չկա ըմբռնում, որ փորձագետների որակի հարցը, պարզաբանումը «ով ով է գիտության և տեխնոլոգիաների մեջ» երկրի համար ճակատագրական հարց է, առանց որի լուծման չի կարելի առաջ շարժվել։
Չկա հասկացողություն, որ այս հարցը գլխավորն է, և նրանով պետք է զբաղվել առանձին և առաջին հերթին (մնացած ամեն ինչից առաջ): Իսկապես, երկիրը երբեք չի զբաղվել այդ հարցով։ Ընդհակառակը, բոլոր կառույցները (ակադեմիկոսներ, գիտության կոմիտե, նախարարություններ) միշտ ցանկացել են իրենք՝ «ընտանեկան» ձևով կամ բանդայի պես, իրենց մարդկանց պաշտոններում տեղավորել։ Ես արդեն 50 տարի է գիտության մեջ եմ և միշտ տեսել եմ, թե ինչպես են լավերի ճանապարհը փակել, որ իրենց վատին առաջ տանեն։ Այնպես որ, որտեղի՞ց մեզ մոտ կարող էին հայտնվել ճիշտ փորձագետներ։ Միգուցե երկնքի՞ց։
Փորձագետների հետ նման խառնաշփոթը կարող է երկրի համար նոր մեծ դժբախտությունների սկիզբ դառնալ։
Իրավիճակը գիտության, կրթության և տեխնոլոգիաներում։ Կուզես լա, կուզես խնդա։
Սկսեմ նրանից, որ առայժմ ես, ավելի շուտ, Նիկոլի կողմնակիցն եմ՝ հաշվի առնելով այն, որ նա որոշակի ազդեցություն ունի ժողովրդի վրա, հետևաբար նա կարող է շատ արագ ինչ-որ օգտակար բան անել, ինչը մյուսներին դա չի տրված։
Միևնույն ժամանակ, չեմ կարող խորը հիասթափություն չարտահայտել նրա ճակատագրական սխալների վերաբերյալ։  Մասնավորապես, գիտությունն ամենասարսափելի հարվածն ստացել է հենց Նիկոլի օրոք։ Նա, ըստ երևույթին, չի էլ հասկանում, թե ինչ է արել։
Վերջերս Նիկոլն ակնհայտորեն ցույց տվեց, որ նա անտեսում է գլխավորը (ավելի շուտ, չիմանալու պատճառով) և արձագանքում է գրավիչ բաներին: Նիկոլի հետ երկար զրույցում «գիտության» նախարար Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրեց նկարները դպրոցներ բերելու գաղափարը… թատերական շոուի ուղեկցությամբ՝ նախ մտնում է «սեքյուրիթի»-ն, անց է կացնում շինությունների զննություն, հետո մտնում են նկարները: Նիկոլը ջերմ, նույնիսկ հիացական հավանությունը հայտնեց այդ գաղափարին։ (Այդքան բուռն հիացմունք կունենար, հավանաբար, Թումանյանական «Գիքորը»՝ տիկնիկային ներկայացում տեսնելով)։
Ես չեմ մեկնաբանելու այս գաղափարը՝ հավանաբար, կգտնվեն մարդիկ, ուղեղի այնպիսի կառուցվածքով, որոնց նման շոուն դուր կգա, իսկ ծախսերը շոուի վրա կհամարեն տեղին:
Ինչ կարող եմ միանշանակ հայտարարել, դա այն է, որ վարչապետն ու նախարարը պետք է քննարկեին, թե ինչու է կրթության և գիտության ոլորտում տիրող իրավիճակն այդքան հրեշավոր։
Բացատրում եմ Նիկոլի համար. կարճ, բայց հստակ։
Կրթության ոլորտում։ Առայժմ թողնեմ այս ոլորտում քայքայման խորքային պատճառների վերլուծությունը և նշեմ այն, ինչը պետք է ակնհայտ լինի անգամ անգրագետների համար։ Վերջերս պարզվեց, որ տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր է դարձել մի մարդ, ով ինքն է խոստովանել, որ գրագողություն է արել (այսինքն՝ խոստովանել է, որ ինքը հանցագործ է), իսկ ԵՊՀ ռեկտորը երեք նոր պրոռեկտորներ է նշանակել, երեքն էլ երիտասարդ են և երեքն էլ գիտությունների թեկնածու: (Համալսարանում հարյուրավոր դոկտորներ կան, մի՞թե դժվար էր ընտրել երեք դոկտորների։ Մի՞թե ակադեմիկոս ռեկտորն այնքան է վախենում մրցակիցներից, որ պրոռեկտորներ է նշանակում գիտությունների թեկնածուների)։
Պարոն Նիկոլ Փաշինյան: Միայն սա ձեզ համար պետք է ազդանշան լինի, որ բարձրագույն կրթության իրավիճակը մղձավանջային է, որ ձեր պաշտոնյաներն ու ձեր խորհրդարանականները զբաղվում են ոչ այն բանով, ինչ պետք է։ Այն, ինչ ես նկարագրեցի, արդյունք է համակարգային ճգնաժամի։ Կրկնում եմ՝ ձեր մարդիկ հայեցակարգային, խորքային սխալներ են անում, որոնց մասին, հավանաբար, պատկերացում անգամ չունեն։ Հետաքրքիր է՝ հասկացա՞ք արդյոք, ինչի մասին են վկայում այդ օրինակները։
Օրինակները վկայում են այն մասին, որ բարձրագույն կրթության մեջ կա պրոֆեսիոնալիզմի լրիվ անտեսում և, որ գոյություն ունեցող համակարգը անգործունակ է։
Այս փուլում գոնե դա՛ հասկացեք։
Գիտության ոլորտում։ Բանն այն է, որ հին սերնդի գիտնականները՝ միակ փորձարկված կադրերն են գիտության մեջ (բոլոր մյուսները կասկածի տակ են)։
Ինչպիսի՞ն կլիներ Ալիեւ–Սորոսի ծրագիրը Հայաստանի գիտության ոչնչացման գործում։
Ճիշտ է՝ ոչինչ չանել։
Այդ ժամանակ հները կմահանան, և ոչ ոք փոխարինող չի պատրաստի։
Հենց դա էլ արեց Նիկոլի կառավարությունը։
Եթե նախկինում մենք դեռ ինչ-որ ժամանակ ունեինք, հիմա մենք այն չունենք՝ հին կադրերը օրեցօր նվազում են։
Դրա համար էլ, նման ոչինչ չանելու քաղաքականությունը, ամենավատ բանն է։
Այս փուլում դա ամենասարսափելի հարվածն է գիտությանը։
Մեկ տարուց ավել է նախարարը ոչինչ չէր անում ու միայն հայտարարում էր, որ նոր օրինագիծ է պատրաստում։ Ինչպե՞ս։ Առանց տեսլականի և առանց հանրային քննարկումների՝ հենվելով նախկին կոռուպցիոներների վրա։ Եվ ամենակարևորը, չի մշակել և, ըստ երևույթին, չի պատրաստվում մշակել գնահատման համակարգ գիտական աշխատողների համար։
Դա նշանակում է գիտության մեջ պրոֆեսիոնալիզմի լիակատար անտեսում։
Այնժամ աբսուրդ է ակնկալել գիտության վերադարձելիություն։
Ավելի քան մեկ տարի գիտությունը անորոշ վիճակում է, երբ ոչ ոք չի աշխատում, և ոչ ոք չգիտի, թե ինչ կլինի հետո։
Դեռ ավելին՝ նախարարը հրապարակավ ոչինչ չի քննարկում։
Հասկանո՞ւմ եք արդյոք, պարոն Նիկոլ Փաշինյան, որ դա հանցագործություն է երկրի հանդեպ։
Որտե՞ղ է երաշխիքը, որ նախարարը ամենից բանիմացն է, սորոսիզմից ամենահեռուն և կառաջարկի լավագույն լուծումները։ Այն, ինչ մենք տեսնում ենք, հակառակը՝ Նախարարի լրիվ անգործունակությունն է։
Տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Վերջերս «տեխնոլոգիաների» նախարարը ներկայացրեց իր «տեսլականը»։  Իմ կարծիքով, հերթական տիկնիկային ներկայացումը:
Նախ՝ նախարարն իր կողմից ոչ մի նոր բան չասեց, բոլոր կոնկրետ առաջարկները վերցված են Ռուսաստանից։ Իհարկե, նախարարը դա չի նշում (սա նիկոլականների ընդհանուր գործելաձևն է):  Տվեք ինձ տասը ուսանող, ես նրանցից կընտրեմ հինգին, ովքեր, ռուսական ինտերնետում փորփրելով, մեկ շաբաթում նման բան կգրեն: Սակայն դա երկրորդական է։ Գլխավորը՝ սխալը նույնն է։
Դա պրոֆեսիոնալիզմի հրեշավոր անտեսումն է։
Նախարարը խոսում էր այն մասին, որ տասնյակ և հարյուրավոր տասնյակ միլիոնավոր դոլարների դրամաշնորհներ են նախատեսվում։ Խոսեց Սևանի խորհրդաժողովում, որտեղ կային խորհրդարանի անդամներ, կուսակիցներ և մի քանի ուսանողներ ու դպրոցականներ: Բայց ամենահետաքրքիրը (ուշադրություն), դիմելով համաժողովի մասնակիցներին, նա ասաց… մենք ձեզ հետ միասին կազմելու ենք հանձնաժողովներ և լուծելու ենք բոլոր հարցերը: Ո՞ւմ հետ լուծել տեխնոլոգիական խնդիրները: Խորհրդարանի և ուսանողների հե՞տ: Ուրեմն, նրա՞նք են որոշելու տասը միլիոնանոց դրամաշնորհների ճակատագիրը։ Նախարարը չմտածեց, որ նախ և առաջ պարտավոր էր գույքագրել տեխնոլոգիաներն ու համապատասխան կադրերին (գիտնականներին, գյուտարարներին, տեխնոլոգներին), կազմել հանձնաժողովներ և միայն այդ ժամանակ սկսել խոսել դրամաշնորհների մասին։ Իսկ հիմա, երբ գումարն արդեն հատկացվել է, նա ստիպված է լինելու բաշխել այն։ Բաշխումը կլինի անտրամաբանական և գաղտագողի, քանի որ նա չկողմնորոշվեց հանձնաժողովների հարցում։ Հաջորդ քայլն արդեն հեշտ է կանխատեսել՝ ինչպես իշխանության մեջ շատերը, նախարարը ցանկացած ձախողում… ձեռքբերում է անվանելու։
Պատկերացրեք մարդկանց ողբերգությունը, ովքեր հասկանո՛ւմ են դա։
Սրան պետք է հետևի ծանր ու տանջալից լռություն։
Այն, ինչ ես վերը նշեցի, ընդամենը դետալներ են, որոնք ընդգծում են նիկոլականների կողմից պրոֆեսիոնալիզմի լիակատար անտեսումը բոլոր ոլորտներում, ինչը կարող է աղետալի հետևանքների հանգեցնել։ Արդեն անիմաստ է դիմել նախարարներին։
Դրա համար էլ դիմում եմ Ձեզ, պարոն Նիկոլ Փաշինյան։
Հասկացեք, վերջապես, որ առանց գնահատման համակարգի չի կարող գոյություն ունենալ ոչ գիտություն, ոչ կրթություն, ոչ տեխնոլոգիաներ, որոնց մասին դուք անընդհատ խոսում եք։
Ինչպե՞ս են աշխատելու այդ ոլորտները, եթե նրանցում լիովին անտեսվում է պրոֆեսիոնալիզմը։
Ասեք ինձ, թե հանուն ինչի՞ են գիտնականները, գյուտարարները, տեխնոլոգները աշխատելու փոքր աշխատավարձով, եթե նրանք գոնե գնահատված լինելու հույս չունեն:

Новый подход к горнорудной промышленности и судьбоносные ошибки Пашиняна
В настоящей статье предлагается новый подход к горнорудной промышленности – подход, который может привести к существенной перестройке экономики.
Сразу же возникает вопрос, “можно ли в сегодняшней, николовской Армении реализовать его, и вообще, реализовать что-либо полезное?»
Ответ – нет, нельзя.
Чтобы обосновать сказанное, отмечу следующее. Не во всякой, даже очень развитой стране вы найдете ученого, который серьезно, десятилетиями разрабатывал бы механизмы управления в науке. Мало кто знает, что быть ученым и иметь видение – это разные вещи. И вот я (обладатель серьезной международной научной награды) лет 30 разрабатывал правильную систему в науке и предложил ее министру “науки”, а также в более высокие инстанции. Можно было ожидать, что начнутся обсуждения предложений. Ничего подобного. Реакция нулевая! Понимаете, нулевая!
Таким образом, прежде чем высказывать новые идеи,
необходимо понять, способна ли николовская власть вообще
реагировать на какие-либо идеи
Понятно, чтобы продвигать идею, нужно сперва разобраться с возможными преградами, как концептуальными, так и управленческими. Немыслимо говорить о технологиях и даже реализации конкретных идей при той бестолковой ситуации в управлении, которая сейчас в Армении. Это просто наслоение дефектов.
Так, что
Николу необходимо пересмотреть дефективную систему управления,
которая сложилась в результате “революционных процессов”.
В статье мы даем сначала обзор подобных дефектов в управлении (смотри части 1 и 2), рекомендации, касающиеся правильного управления, а в конце части 2 изложим “новый подход”.
Необходимость установления меритократии и анти-меритократия Пашиняна
За время праваления Никола Пашиняна стало ясно, что многое в его правлении может привести к катастрофическим последствиям.
Пусть николисты не спешат навешивать ярлыки на меня, а попробуют анализировать сами.
Основная ошибка Никола в экономике – это игнорирование государственного сектора, основная ошибка Никола в управлении – это полное игнорирование необходимости видения (идей, проектов), игнорирование построения управленческих институтов, составленных из профессионалов. Интересы страны требовали, чтобы ни один министр не был назначен на должность, если он предварительно не представил свое видение. Это основа основ меритократии – власти достойных, власти знающих. В свою очередь, меритократия – это не то, что, вот, взял достойного и поставил на должность. Нужна система выбора достойных (это не простая задача), а также нужно создание управленческих структур, составленных из достойных. Ни одна идея не может быть реализована без установления меритократии, никакие инвестиции и вложения не могут быть эффективны без меритократии.
В правлении Никола меритократия попросту отсутствует!
Вместо этого Никол передал страну в ручное управление чиновников, которые в основном дилетанты – пиарщики.
То есть Никол установил нечто прямо противоположное меритократии.
В результате трудно определить,
являются ли некоторые министры Никола придурками
или исполнителями инструкций врага.
Теперь предположим, что я предложил некую новую схему для горнорудной промышленности. Кто в команде Никола будет схему рассматривать, и будет ли вообще рассматривать?
Меритократию легче всего установить в науке, где достаточно четко можно проследить заслуги ученых. Однако уже три десятилетия я пишу и объясняю в деталях, что без инвентаризации в науке и без выявления истинного научного потенциала страны не может быть правильной системы ни в образовании, ни в науке, ни в технологиях. Это же очевидно! Но оказалось, что даже очевидные вещи были бесконечно далеки от всех предыдущих президентов и, как выяснилось, также бесконечно далеки от правительства Никола Пашиняна.
И даже сейчас, когда в связи с Амулсарской проблемой сотни людей день и ночь говорят о научных экспертизах,  качестве экспертных групп и/или фирм, о доверии к тем или иным экспертам, даже сейчас нет понимания того, что вопрос качества экспертов, выяснения, “кто есть кто в науке и технологиях” – это судьбоносный для страны вопрос, без решения которого нельзя двигаться дальше.
Нет понимания, что вопрос этот главный, и им надо заниматься отдельно и в первую очередь (до всего остального). Действительно, страна никогда не занималась этим вопросом. Наоборот, все структуры (академики, Комитет науки, министерства) всегда хотели сами, “по семейному» или как банда, распределять на должностях своих людей. Я уже 50 лет в науке и всегда видел, как закрывали дорогу хорошим, чтобы продвигать своих плохих. Так, откуда у нас могли бы появиться правильные эксперты!? С неба, что ли!?
Подобная неразбериха с экспертами может оказаться началом новых больших бед для страны.
Ситуация в науке, образовании и технологиях. Хоть плачь, хоть смейся!
Начну с того, что пока я, скорее, сторонник Никола, учитывая то, что он имеет определенное воздействие на народ, следовательно, он может быстро сделать что-то полезное, что другим не под силу.
Вместе с тем не могу не выразить глубокое разочарование по поводу его судьбоносных ошибок. В частности, наука получила самый страшный удар именно при Николе. Он, видимо, даже не понимает, что он сделал.
Недавно Никол явно продемонстрировал, что он игнорирует главное (скорее, по незнанию) и реагирует на броские вещи. В длинной беседе с Николом министр “науки” Араик Арутюнян представил идею заносить картины в школы в сопровождении … театрального шоу: сначала заходит “секьюрити”, проводит осмотр помещений, а затем заносятся сами картины. Никол выразил горячее, даже восторженное одобрение этой идеи. (Так бурно восторгался бы, наверное, туманяновский “Гикор”, увидев кукольное представление.)
Я не буду комментировать саму эту идею; наверное, найдутся люди с такой конструкцией мозгов, которым подобное шоу понравится, а траты на шоу они сочтут уместными.
Что я могу заявить определенно, это то, что премьер и министр должны были обсуждать, почему состояние дел в образовании и науке столь чудовищно.
Объясняю для Никола; кратко, но чётко.
В сфере образования. Пока оставлю анализ глубинных причин деструкции в этой сфере и  отмечу то, что должно быть очевидно даже для необразованных. Недавно выяснилось, что ректором экономического университета стал человек, который сам признал, что у него плагиат (то есть, он признал, что он преступник), а ректор ЕГУ назначил три новых проректора, все  три молодые и все три являются кандидатами наук. (В университете сотни докторов, неужели было трудно выбрать трех докторов!? Неужели ректор-академик так боится конкурентов, что проводит в проректора кандидатов наук!?)
Господин Никол Пашинян. Одно это должно быть для вас сигналом того, что ситуация в высшем образовании кошмарная, что ваши чиновники и ваши парламентарии занимаются не тем, что нужно. То, что я описал, результат системного кризиса. Повторяю, ваши люди делают концептуальные, глубинные ошибки, о которых они, наверное, даже понятия не имеют. Интересно, поняли ли вы, о чем свидетельствуют приведенные примеры?
Примеры свидетельствуют о том, что в высшем образовании
имеет место полное игнорирование профессионализма и о том,
что существующая система недееспособна.
На данном этапе поймите хотя бы это!
В сфере науки. Дело в том, что ученые старого поколения – единственно апробированные кадры в науке (все остальные под сомнением).
Каков был бы план Алиева-Сороса в уничтожении науки Армении?
Правильно – ничего не делать.
Тогда старые умрут, и некому будет подготовить замену.
Именно это и сделало правительство Никола.
Если раньше мы имели еще какое-то время, то сейчас мы его не имеем: старые кадры убывают день ото дня.
Поэтому подобное ничегонеделание хуже всего.
На данном этапе это самый страшный удар по науке.
Год с лишним министр ничего не сделал и только заявлял, что готовит новый законопроект. Как!? Без видения и без общественных обсуждений, опираясь на бывших коррупционеров. И самое главное, не выработал и, видимо, не собирается вырабатывать систему оценок для научных работников.
Это означает полное игнорирование профессионализма в науке.
Абсурдно тогда ожидать отдачи от науки.
Больше года наука в подвешенном состоянии, когда никто не работает и никто не знает, что будет дальше.
Хуже того, министр ничего не обсуждает публично.
Понимаете ли вы, господин Никол Пашинян, что это преступление перед страной!? Где гарантии того, что министр -самый знающий из всех, самый далекий от соросизма и предложит лучшие решения!? То, что мы видим –  наоборот, полная недееспособность министра!
В сфере технологий. Недавно министр “технологий” выставил свое “видение”. По-моему, очередное кукольное представление.
Во-первых, министр не сказал от себя ничего нового; все сколь-либо конкретные предложения взяты из России. Конечно же, это министр не отмечает (это общая манера николистов).  Дайте мне десять студентов, я выберу из них пять, которые, покопавшись в российском Интернете, за неделю напишут что-то подобное. Однако это второстепенно. Главная – ошибка та же.
Это чудовишное игнорирование профессионализма.
Министр говорил о том, что предусматриваются десятки и сотни грантов на десятки миллионов долларов. Говорил на севанской конференции, где были члены парламента, однопартийцы и несколько студентов и школьников. Но самое интересное (внимание), обращаясь к участникам конференции, он сказал… мы вместе с вами составим комиссии и будем решать все вопросы. С кем решать вопросы технологий!? С парламентом и студентами!? Так они будут определять судьбу десятимиллионных грантов!? Министр не додумался до того, что прежде всего он обязан был провести инвентаризацию технологий и соответствующих кадров (ученых, изобретателей, технологов), составить комисии и только тогда приступать к разговорам о грантах.  А сейчас, когда деньги уже выделены, он будет вынужден распределять их. Распределять будет келейно и бестолково, поскольку он не разобрался сначала с комиссиями. Следующий шаг уже легко предвидеть: как и многие во власти, министр будет любой провал называть … достижением.
Представьте себе трагедию людей, которые все это понимают!
Здесь должна следовать тяжелая и тягостная пауза.
То, что я отметил выше, лишь детали, подчеркивающие полное игнорирование николистами профессионализма во всех сферах, что может привести к катастрофическим последствиям.  Уже бессмысленно обращаться к министрам.
Поэтому обращаюсь к вам, господин Никол Пашинян.
Поймите, наконец, что без системы оценок не может быть
ни науки, ни образования, ни технологий, о которых вы постоянно говорите.
Как эти сферы будут работать,
если в них полностью игнорируется профессионализм!?
Скажите мне, чего ради ученые, изобретатели, технологи будут работать при малых зарплатах, если у них нет никаких шансов хотя бы быть оценёнными!?