Հարութ Սասունյան.«Արևմտյան Ամերիկայի համահայկական խորհո՞ւրդ» թե՞ Հայկական կազմակերպությունների խորհուրդ
• 02-09-2019 10:15:01   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
2019 թ. օգոստոսի 15-ին քսան ամերիկահայ կազմակերպությունների համախմբումը հայտարարեց «Արևմտյան Ամերիկայի համահայկական խորհրդի» ձևավորման մասին:
Համախմբման անդամներն են.
Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու Արևմտյան թեմ.
Միացյալ Նահանգների Արևմտյան թեմի Հայոց Առաջնորդարան.
Հյուսիսային Ամերիկայի Հայ Ավետարանական միություն.
Հյուսիսային Ամերիկայի Տիրամայր Նարեկի Հայ Կաթողիկե թեմ.
Արևմտյան Ամերիկայի Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն.
Ռամկավար Ազատական Կուսակցություն, Արևմտյան Ամերիկայի շրջան.
Արևմտյան Ամերիկայի հայ օգնության միություն.
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միություն, Արևմտյան շրջան.
Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցություն.
Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միություն, Արևմտյան Նահանգների շրջան.
Արևմտյան Ամերիկայի Համազգային հայ կրթական և մշակութային միություն.
Արևմտյան Ամերիկայի հայ երիտասարդաց Դաշնակցություն.
Միացյալ հայ երիտասարդներ.
Արևմտյան Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբ.
Ամերիկայի Հայկական Համագումարի Արևմտյան շրջանային գրասենյակ.
Հայ իրավաբանական միություն.
Պոլսահայ միություն.
Լոս Անջելեսի իրանահայ միություն.
Կալիֆորնիայի հայ երիտասարդաց միություն.
Լոս Անջելեսի իրաքահայերի ընտանեկան միություն:
Սրանք հարգարժան կազմակերպություններ են, որոնք հիանալի աշխատանք են կատարել Ամերիկայի հայկական համայնքում:
Խորհուրդը հայտարարեց, որ «այլ համայնքային կազմակերպություններ, որոնք ցանկանում են մաս կազմել այս հավաքական ջանքերին և ունեն առնվազն 300 գործուն անդամ, սույնով հրավիրվում են դառնալ Խորհրդի անդամ»:
Բացի այդ, Խորհուրդը բացատրեց, որ «այս Խորհրդի խորհրդակցական բնույթը և նրա որոշումները պարտադիր չեն որևէ անդամ կազմակերպության համար: Ուստի, Խորհրդի գոյությունը որևէ իշխանություն չի շնորհում նրան Խորհրդի անդամ կազմակերպությունների գործունեության նկատմամբ»:
Խորհուրդը հայտարարեց, որ իր առաքելությունն է՝
.  Ծրագրել և իրագործել համահամայնքային բնույթի աշխատանքներ:
. Քաջալերել և աջակցել հայության հավաքական շահերն ու համայնքի հայության իրավունքներն առաջ տանող աշխատանքները:
. Քայլեր ձեռնարկել հայերի հավաքական շահերին և իրավունքներին հակասող գործողություններին և ջանքերին դիմակայելու համար:
. Հավաքագրել և կիրառել համայնքի հայության ներուժը հանուն համայնքի շահերի, ինչպես նաև Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների բարօրության:
. Մշտապես ուշադրություն դարձնել հայ համայնքի հավաքական բարեկեցության և անվտանգության նկատմամբ:
Սրանք բոլորը արժանավոր նպատակներ են՝ ի նպաստ տեղի համայնքի, ինչպես նաև Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի շահերի: Միշտ հրաշալի է, երբ հայերը ձեռք ձեռքի են տալիս։ Ինչպես բոլորս գիտենք՝ միասնությունը ուժ է: Ինչքան շատ են հայերը կազմակերպվում և խոսում միասնական ձայնով, այնքան ավելի հզոր են դառնում որպես համաշխարհային ժողովուրդ:
Համահայկական խորհրդի անդամ կազմակերպությունները հանդիպեցին 2019 թ. օգոստոսի 16-ին, Կալիֆորնիայի Բըրբանքի Արևմտյան թեմում և ստորագրեցին համատեղ հայտարարություն: Չնայած միջոցառումը հայտարարված էր որպես մամուլի ասուլիս, ներկա գտնվող լրագրողներին հնարավորություն չտրվեց հարցեր տալ և հստակեցնել որոշ կարևոր հարցեր:
Ահա որոշ հարցեր, որոնք կցանկանայի բարձրացնել այդ համաժողովոմ.
1) Ներկայումս ի՞նչը դրդեց այս կազմակերպություններին ստեղծել նման Խորհուրդ:
2) Նախքան այդպիսի խորհրդի ստեղծումը կամ վերստեղծումը, գրեթե նույն անդամությամբ նման մի համախմբում գոյություն ուներ 2013-ից 2015 թվականներին՝ «Հայոց Ցեղասպանության հարյուրամյակի հանձնախումբ, Արևմտյան Ամերիկա»-ի ներքո: Ինչո՞ւ վերջինս լուծարվեց 2015-ին և վերստեղծվեց հիմա՝ կորցնելով չորս տարվա համագործակցության ջանքերի հնարավորությունը։ Որպես հարյուրամյակի հանձնաժողովի համանախագահներից մեկը ես բազմիցս հորդորել եմ խմբին չլուծարել այն 2015-ին՝ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ավարտից հետո: Ավելին, ինչպես ես տեղեկացրել էի 2015 թ․հոկտեմբերի 8-ի իմ խմբագրականում՝ 2015 թ․սեպտեմբերի 26-ին, Երևանում կայացած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի պետական  համաժողովում, 40 երկրների Հայոց ցեղասպանության հանձնաժողովների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ընդունվեց բանաձև՝ ձևավորելու «Համահայկական խորհուրդ», որը կհաջորդի Հարյուրամյակի հանձնաժողովին։ Նշանակվեց  կազմկոմիտե, որը բաղկացած էր Հայաստանի պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներից և սփյուռքի խոշոր կազմակերպություններից: Ցավոք, նախատեսված Համահայկական խորհուրդը չիրագործվեց և Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հանձնաժողովի 40 մասնաճյուղերը լուծարվեցին։
3) Եթե նորաստեղծ Համահայկական խորհրդի նպատակը Արևմտյան Ամերիկայում հայկական կազմակերպությունների համախմբման ստեղծումն է, ապա համայնքն արդեն մեկ տասնամյակ ունեցել է նման համախմբում, որը գործում է 39 հայկական կազմակերպություններից բաղկացած «Լոս Անջելեսի Միացյալ հայկական խորհրդի» ներքո:
4) Համահայկական նոր Խորհրդի անունը պետք է լիներ «Արևմտյան Ամերիկայի հայկական կազմակերպությունների համախմբում»: Համահայկական նշանակում է, որ Արևմտյան Ամերիկայի բոլոր հայերը անդամակցում են այս Խորհրդին, մինչդեռ դրանում ներկայացված են միայն որոշակի կազմակերպությունների անդամներ: Հայերի մեծ մասը, որոնք որևէ կազմակերպության անդամ չեն, ներկայացված չեն սույն Խորհրդում:
5) Չնայած հայկական երեք ավանդական քաղաքական կուսակցություններից երկուսը Խորհրդում են, երրորդը՝ Սոցիալ դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունը, չգիտես ինչու, Խորհրդում ներկայացված չէ: Կան նաև այլ խոշոր հայկական կազմակերպություններ, որոնք Խորհրդի անդամ չեն, ինչպիսիք են Հայկական մասնագիտական ընկերությունը և «Ամերիկայի հայ ինժեներներ ու գիտնականներ» կազմակերպությունը: Առավել կարևոր է, որ Հայաստանից ներգաղթյալների հսկայական համայնքը պատշաճ ներկայացված չէ Խորհրդում:
Վերջապես, իսկական Համահայկական խորհուրդը կամ նման անուն կրող կառույցը պետք է ընտրվի Արևմտյան Ամերիկայի կամ Սփյուռքի ողջ հայության քվեով, այլ ոչ թե միայն մի քանի կազմակերպությունների անդամների կողմից: Միայն այդպիսի ժողովրդավարական կառույցը կարող է հավակնել ներկայացնել Սփյուռքի հայությանը և խոսել նրա անունից։

Harut Sassounian. ‘Pan Armenian Council of Western USA’ Or Council of Armenian Organizations?
A coalition of 20 Armenian-American organizations announced the formation of a “Pan Armenian Council of Western USA” on August 15, 2019.
The coalition members are:
These are respectable organizations that have carried out admirable work in the Armenian-American community.
The Council announced that “other community organizations which desire to be part of this collective effort and have a minimum of 300 active members are hereby invited to become members of the Council.”
Furthermore, the Council explained that “the advisory nature of this Council and its decisions are not binding on any of its member organizations. Thus, the Council’s existence does not confer upon the Council any authority over the activities of its member organizations.”
The Council stated that its mission is:
• “To implement and realize projects of a pan-community nature.
• To always be mindful of the collective welfare and security of the Armenian Community.”
These are all worthwhile goals for the benefit of the local community as well as the interests of Armenia, Artsakh and the Diaspora. Anytime Armenians of all walks of life join hands, it is a good thing. As we all know, unity is strength. The more Armenians get organized and speak in one voice, the more powerful they become as a global nation.
The member organizations of the Pan Armenian Council met on August 16, 2019, at the Western Diocese in Burbank, California, and signed a joint statement. Even though the event was publicized as a press conference, no opportunity was provided to the attending journalists to ask questions and clarify certain important issues.
Here are some of the questions I would have liked to raise at that conference:
1) What prompted these organizations to establish such a Council at this time?
2) Prior to the creation or recreation of such a Council, a similar coalition with almost identical membership existed from 2013 to 2015, under the banner of “the Armenian Genocide Centennial Committee – Western USA.” Why was the latter disbanded in 2015 and reconstituted now, losing the opportunity for four years of collaborative efforts? As one of the co-chairmen of the Centennial Committee I had repeatedly urged the group not to disband it after the Centennial of the Armenian Genocide in 2015. Furthermore, as I reported in my October 8, 2015 editorial, during the Sept. 26, 2015 worldwide conference of the Armenian Genocide Centennial State Committee in Yerevan, Armenia, with the participation of representatives of Armenian Genocide Committees in 40 countries, a resolution was adopted to form a “Pan Armenian Council” which would supersede the Centennial Committee. An organizing committee was appointed composed of high-ranking Armenian government officials and major Diaspora organizations. Unfortunately, the envisaged Pan Armenian Council did not materialize and the 40 chapters of the Armenian Genocide Centennial Committee were disbanded.
3) If the purpose of the newly formed Pan Armenian Council is to establish a coalition of Armenian organizations in Western USA, the community already has had such a coalition for a decade, functioning under the banner of “United Armenian Council of Los Angeles” composed of 39 Armenian organizations.
4) The name of the new Pan Armenian Council should have been something like “Coalition of Armenian Organizations of Western USA.” Pan Armenian means that all Armenians in Western USA are members of this Council, whereas only members of certain organizations are represented in it. The great majority of Armenians, who are not members of any organization, are not represented in this Council.
5) Even though two of the three traditional Armenian political parties are in the Council, the third one, the Social Democrat Hunchakian Party, for some unknown reason, is not represented in the Council. There are other major Armenian organizations that are not members of the Council, such as the Armenian Professional Society, and Armenian Engineers and Scientists of America. More importantly, the huge community of immigrants from Armenia is not adequately represented in the Council.
Finally, the true Pan Armenian Council or an entity with a similar name should be elected by the votes of all Armenians in the Western USA or throughout the Diaspora, not just by members of several organizations. Only such a democratic entity can claim to represent all Diaspora Armenians and speak in their name.