ՀՀ Կառավարությունը սկսել է տեսակավորել իր թափոնները «Recycle it!» ծրագրի շրջանակներում
2018թ․-ին մեկնարկած «Recycle it!» նախագծի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է ՄԱԶԾ-ԳԷՀ Փոքր դրամաշնորհների ծրագրի և Կոկա Կոլա հիմնադրամի կողմից, ՀՀ Կառավարությունը` ներառյալ 12 նախարարությունները և նրանց ստորաբաժանումները, սկսել են տեսակավորել պլաստիկը, թուղթը, մետաղը և/կամ ապակին։  Ծրագիրն իրականացվում է «Այ Էս Էս Դի» Համայնքների կայուն զարգացման նորարարական լուծումներ» հասարակական կազմակերպության (ISSD ՀԿ) կողմից։
ՀՀ Կառավարությունում և պետական այլ կառույցներում տեղադրվել են 50-ից ավել տեսակավորման ամաններ, իսկ սեպտեմբեր և հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում տեղադրվելու են 30-ից ավել լրացուցիչ ամաններ։ «Recycle it!» նախագծի մեկնարկից ի վեր, ծրագրին են միացել ավելի քան 200 կազմակերպություններ (ներառյալ 80 կրթական հաստատություններ), իսկ շահառուների թիվը գերազանցում է 200,000-ը։
Ս․թ․ սեպտեմբերին ԳԼՈԲԱԼ ԿՐԵԴԻՏ ՈՒՎԿ-ի աջակցությամբ և Երևանի քաղաքապետարանի թույլտվությամբ, Երևանի կենտրոն վարչական շրջանում տեղադրվելու է պլաստիկ շշերի համար նախատեսված երկու բաժնից բաղկացած 13 տեսակավորման ամաններ։ Ամանները տեղադրվելու են հետևյալ տարածքներում՝
Պոպլովոկի այգի (2 հատ)
Կոմիտասի պուրակ (1 հատ)
Կասկադ (1 հատ)
Հյուսիսային պողոտա (3 հատ)
Անգլիական այգի (2 հատ)
Կարապի լիճ (1 հատ)
Հանրապետության հրապարակ (1 հատ)
Խաչքարերի պուրակ (2 հատ)
Նշենք, որ «Recycle it!» ծրագրի նպատակն է նպաստել Հայաստանում աղբի/թափոնների տարանջատման և վերամշակման մշակույթի ձևավորմանը՝ տեսակավորման ամանների տեղադրման և թափոնների կառավարման վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման միջոցով:
Հայցում ենք բոլոր քաղաքացիների աջակցությունը Հայաստանում թափոնների տեսակավորման մշակույթի ամրապնդման համար՝ խնդրելով տեսակավորման աման նետել համապատասխան թափոնները։
Մանրամասների համար կարող եք այցելել ISSD ՀԿ-ի ֆեյսբուքյան էջ https://www.facebook.com/issdngo/ կամ դիմել Իրինա Մկրտչյանին՝ գրելով irina@issdngo.com  էլ. հասցեին կամ զանգահարելով 091 29 11 31 հեռ․ համարով:

• 12-09-2019 13:16:48   | Armenia  |  Press release
Within “Recycle it!” project, funded by UNDP/GEF Small Grants Programme and Coca Cola Foundation, launched in 2018, the RA Government, 12 ministries and their subdivisions have started to sort their plastic, paper, glass and/or metal waste. The project is implemented by “ISSD” Innovative Solutions for Sustainable Development of Communities” NGO.
Over 50 sorting bins have already been installed in the RA Government and other state agencies and over 30 new bins will be installed in September and October. Since the launch of “Recycle it!” project over 200 organizations (including 80 educational institutions) have joined the project and the number of stakeholders is over 200,000.
With the support of Global Credit UCO and permission of Yerevan Municipality 13 sorting bins for plastic bottles will be installed in Kentron district of Yerevan. The bins will be installed in the following areas:
Poplovok park (2 bins)
Komitas park (2 bins)
Cascade (1 bin)
Northern Ave (3 bins)
English Park (2 bins)
Swan lake (1 bin)
Republic Square (1 bin)
Cross-stone park (2 bins)
The vision of “Recycle it!” project is to create waste sorting and recycling culture in Armenia by installing sorting bins and increasing public awareness about waste recycling.
We urge all our citizens to support the strengthening of the waste sorting culture in Armenia by asking them to dispose correct waste in corresponding sorting bin.
For details, visit ISSD’s official Facebook page https://www.facebook.com/issdngo/ or contact Irina Mkrtchyan at irina@issdngo.com or call 091 29 11 31.