Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովը (Խորհրդարանը) ողջունում է ասորիների խորհրդարանի ձեւավորումը
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովը (Խորհրդարանը) ողջունում է Մեծ Մերձավոր Արեւելքի իրավազրկված ժողովուրդներից ասորիների խորհրդարանի ձեւավորումը 2019 թվականի սեպտեմբերի 12-ին, Երեւանում։
Նշենք, որ ասորիների, հույների, հայերի եւ Մեծ Մերձավոր Արեւելքի այլ ժողովուրդների նկատմամբ շարունակվում է հալածանքների, իրավունքների անտեսման, մշակութային արժեքների ոչնչացման, յուրացման ու կեղծարարության գործընթաց՝ հրահրված Թուրքիայի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության իշխանությունների կողմից։
Դեռեւս 2015 թվականի ապրիլի 7-ին Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան) ճանաչեց ու դատապարտեց թուրքական իրարհաջորդ կառավարությունների կողմից 1915-1923 թթ. իրականացված ասորիների եւ հույների ցեղասպանությունը։
Մենք  հավատարիմ ենք ճանաչման ու դատապարտման այդ փաստին եւ հայտնում ենք մեր զորակցությունը բարեկամ ժողովուրդների՝ ասորիների, հույների եւ այլ իրավազրկված ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանության հարցում եւ աջակցում ենք նրանց ցեղասպանության հետեւանքների վերացման ու արդարության հաստատման գործում:
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) կազմում որպես պատգամավորներ ասորական համայնքից Դավիթ Խինոեւի եւ Ռազմիկ Խոսրոեւի, ինչպես նաեւ հունական համայնքից Էդուարդ Փոլատովի ընդգրկումն ու տարիների համատեղ աշխատանքը լավագույն ապացույցն է մեր բարեկամության ու համագործակցության։
Հավատում ենք, որ մեր միջեւ ձեւավորվելու է սերտ եւ արդյունավետ համագործակցություն՝ բարեկամ ժողովուրդների առաջ ծառացած մարտահրավերներն ու սպառնալիքները չեզոքացնելու եւ մեր արդարացի իրավունքները կյանքի կոչելու եւ իրականացնելու հարցերում։

Национальное Собрание (Парламент) Западной Армении приветствует формирование Парламента ассирийцев
Национальное Собрание (Парламент) Западной Армении приветствует формирование Парламента ассирийцев, которое состоялось 12 сентября 2019 года в Ереване, со стороны лишенного прав народа Большого Ближнего Востока.
Отметим, что продолжается уничтожение и присвоение культурных ценностей, процесс гонений, фальсификаций и пренебрежение прав ассирийцев, греков, армян и других народов Большого Ближнего Востока со стороны властей Республики Турция и Республики Азебайджан.
Республика Западная Армения (Армения), еще 7 апреля 2015 года, признала и осудила геноцид ассирийцев и греков в 1915-1923 г.г. осуществленный со стороны трех сменяющих друг друга турецких правительств – османского, младотурецкого и кемалистского.
Мы привержены факту признания и осуждения, и заявляем о нашей полной поддержке в деле защиты прав дружественных народов - ассирийцев, греков и других лишенных прав народов, а также по поддержке устранения последствий геноцида и делу установления справедливости.
Избрание депутатами Национального Собрания (Парламента) Западной Армении от ассирийской общины Давида Хиноева и Размика Хосроева, от греческой общины - Эдуарда Полатова, и наша многолетняя совместная работа - являются лучшим доказательством нашей дружбы и сотрудничества.
Мы верим, что между нами будет налажено тесное и эффективное сотрудничество в деле нейтрализации вызовов и угроз, стоящих перед нашими дружественными народами, а также для реализации наших справедливых прав.