«Մեր վերաբերմունքը գիտության և կրթության հանդեպ պետք է արմատապես փոխել»․ FAST հիմնադրամ
Սեպտեմբերի 27-ին Մոսկվայում ՀՀ դեսպանության մշակութային կենտրոնում Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) ղեկավարությունը հանդիպեց Մոսկվայի գործարար և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: «Roadshow» ձևաչափով հանդիպման մասնակիցները՝ տարբեր ոլորտների շուրջ 50 ընկերությունների ղեկավարներ և գործարարներ, ծանոթացան «Innovative Armenia» («Իննովացիոն Հայաստան») հայեցակարգին, որն ուղղված է Հայաստանի իննովացիոն համակարգի զարգացմանն ու բարելավմանը։
«Roadshow» ձևաչափով հանդիպումների նպատակն է աշխարհի տարբեր անկյուններում գիտական և բիզնես ոլորտներին, շահագրգիռ կազմակերպություններին, ինչպես նաև ուսանողությանը մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրել հիմնադրամի ընթացիկ ծրագրերի, Հայաստանում գիտության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտների զարգացման հեռանկարների և հնարավորությունների մասին։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվեց Հայաստանի նորարարական էկոհամակարգի բարելավմանը և զարգացմանն ուղղված FAST հիմնադրամի նախաձեռնությունները և ծրագրերը, ինչպես նաև դրանց մասնակցելու հնարավորություններն ու պայմանները:
Ողջունելով ներկաներին՝ Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Վարդան Տոգանյանն ընդգծեց նման հանդիպումների կարևորությունը. «Մենք ուրախ ենք համագործակցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հետ, որի հիմնական առաքելությունն է ստեղծել բարենպաստ նորարարության էկոհամակարգ՝ մեր հանրապետության նորարարությունն ու գիտական առաջընթացը խթանելու համար: Դեսպանությունը պատրաստ է աջակցել հիմնադրամի նախաձեռնություններին իր լիազորությունների և հնարավորությունների շրջանակներում»:
Գործարար և բարերար, FAST-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի ողջույնի խոսքը ոգեշնչող էր․ «Մենք այսօր պարտավոր ենք ընդունել ժամանակակից աշխարհի կարևորագույն մարտահրավերներից և հրամայականներից մեկը՝ արմատապես փոխել գիտության և կրթության հանդեպ մեր վերաբերմունքն ու մտածողությունը։ Երկարաժամկետ ռազմավարության տեսանկյունից միայն այս մոտեցման շնորհիվ է հնարավոր ապահովել երկրի կայուն առաջընթացը։
Համակարգում – Կենտրոնացում – Խթանում (Coordinate – Concentrate – Catalyze) սա է լավագույն արդյունքին հասնելու բանաձևը, քանի որ այսօր մեզ պետք է հզոր Հայաստան, որը խաղաղ և կառուցողական ճանապարհով համաշխարհային ասպարեզում պաշտպանում է իր շահերը»:
Վարդանյանի խոսքով՝ հայկական գիտության վերածնունդը և Հայաստանում տեխնոլոգիական արդյունաբերության ստեղծումն ազգային առաջնահերթություններ պետք է դառնան, ինչի անհրաժեշտությունն ակնհայտ է:
FAST հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արթուր Ալավերդյանն իր ելույթում նշեց. «Այսօր ներկայացրեցինք մեր կողմից մշակված գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման ռազմավարությունը, որի նպատակն է Հայաստանը դարձնել աշխարհի առաջատար հետազոտական կենտրոններից մեկը: Չափազանց կարևոր է ունենալ ապագայի ամբողջական և հստակ տեսլական, ինչպես նաև դրան հասնելու հստակ քայլեր և մեխանիզմներ: Մեր նախագծերն ու ծրագրերը մեծ հետաքրքրություն առաջացրեցին հյուրերի շրջանում․ շատերը ցանկություն հայտնեցին ակտիվ մասնակցություն ունենալ դրանց իրականացման գործում»:
FAST հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը ներկայացրեց «Իննովացիոն Հայաստան» հայեցակարգը։ Ա․Օրուջյանն անդրադարձավ Հայաստանում իննովացիոն էկոհամակարգի ուժեղ և թույլ կողմերին, որոնք դուրս են բերվել հիմնադրամի՝ կրթության և գիտության բնագավառների լայնամասշտաբ հետազոտությունների արդյունքում։ Նա ներկայացրեց արդեն իրականացրած նախագծերը՝ ցույց տալով, թե ինչպես է քայլ առ քայլ իրագործվում երկարաժամկետ ռազմավարությունը։
«Ժամանակակից աշխարհի կարևորագույն խնդիրներից մեկն է հնարավորություն ընձեռել գիտնականներին, հատկապես երիտասարդներին իրականացնել ֆունդամենտալ և կիրառական հետազոտություններ, մշակումներ ու գյուտեր անել սեփական գիտական ու հետազոտական ներուժն օգտագործել ազգային կարևորագույն խնդիրների լուծման համար։
Հայաստանն ունի կրթության բարձր մակարդակ, բնակչության մեծ մասը կրթված է, սակայն մեր խնդիրը ոչ թե կրթական մակարդակի բարձրացումն է, այլ համաշխարհային շուկայում մրցունակության ապահովումը։ Մենք պետք է գործենք համաշխարհային պրակտիկայի համատեքստում․ գիտական զարգացումների հետևողական ներդրումը տնտեսության բոլոր ոլորտներում սիներգետիկ արդյունք է ապահովում»։
Ավարտելով ելույթը Ա․Օրուջյանը հրավիրեց բոլոր ներկաներին շարունակել քննարկումը Երևանում՝ հոկտեմբերի 16-17-ը կայանալիք FAST հիմնադրամի ամենամյա Գլոբալ իննովացիոն ֆորումի (GIF19) ընթացքում։ GIF19-ը բացառիկ հարթակ է, որի նպատակն է համախմբել գիտական աշխարհի առաջատար մասնագետներին ու գործարարներին` յուրատեսակ կամուրջ կառուցելով գիտության ու արդյունաբերության, կառավարության, միջազգային կազմակերպությունների և ֆինանսական ինստիտուտների միջև:
Այս տարի Գլոբալ իննովացիոն ֆորումն անցկացվում է «Վերափոխելով բանականությունը» խորագրի ներքո և դրա գլխավոր թեմաներից է արհեստական բանականությունը («GIF19: Transforming Intelligence») ։

«Наше отношение к науке и образованию нуждается в кардинальном переосмыслении», - Фонд FAST
27 сентября в Москве в Культурном центре Посольства Армении состоялась встреча руководства Фонда Науки и Технологий Армении FAST с представителями бизнес-сообщества и армянской общины Москвы. В рамках встречи, прошедшей в формате «Roadshow», участники – около 50 руководителей и бизнесменов и представителей армянской общины Москвы, ознакомились со стратегией «Innovative Armenia» («Инновационная Армения»), направленным на улучшение и развитие инновационной экосистемы Армении.
Цель встреч в формате «Roadshow» предоставление бизнесу и научным кругам, заинтересованным организациям и студенчеству в различных уголках мира подробной информации о текущих программах Фонда, перспективах и возможностях отраслей науки и высоких технологий в Армении.
«Мы рады сотрудничеству с Фондом Науки и Технологий Армении (FAST), основной миссией которого является создание благоприятной экосистемы для стимулирования инноваций и научного прогресса нашей республики. Посольство в рамках своих полномочий и возможностей и в дальнейшем готово оказывать поддержку инициативам Фонда», - отметил посол Армении в России Вардан Тоганян в своем приветственном слове.
Бизнесмен и меценат, соучредитель фонда FAST Рубен Варданян, выступил с вдохновляющей речью: «Один из важнейших вызовов современного мира, который мы – армяне должны принять, это то, что нам пора кардинально менять отношение к науке и образованию. Если смотреть с точки зрения долгосрочной стратегии развития благосостояния страны, то сегодня нам необходимо работать именно над этими позициями. Координация – Кооперация – Катализация (Coordinate – Concentrate – Catalyze) – вот ключ к наилучшему результату, потому что нам нужна сильная Армения, отстаивающая свои интересы на мировой арене мирным и созидательным путем».
По словам Варданяна, национальными приоритетами должны стать возрождение армянской науки и построение технологической индустрии Армении, острая необходимость которой очевидна.
Председатель Попечительского Совета FAST Артур Алавердян в своём выступлении отметил: «Мы презентовали разработанную нами Стратегию развития науки и технологий, нацеленную на трансформацию Армении в один из ведущих мировых R&D центров. Исключительно важно иметь цельное видение будущего, а также чёткие пути и механизмы для его достижения. Наши проекты и программы вызвали живой интерес у гостей, многие наши соотечественники выразили желание принять активное участие в их реализации».
Исполнительный директор фонда FAST Армен Оруджян представил стратегию Инновационной Армении: сильные и слабые стороны нынешней инновационной экосистемы, основанные на исследованиях фонда в области образования и науки, рассказал об уже реализованных проектах, показав, как работает долгосрочная стратегия фонда шаг за шагом:
Исполнительный директор фонда FAST Армен Оруджян представил видение фонда об Инновационной Армении: сильные и слабые стороны нынешней инновационной экосистемы, основанные на исследованиях фонда в области образования и науки, представил уже реализованные проекты, показав как работает долгосрочная стратегия фонда шаг за шагом: «Одна из важнейший задач современного мира дать возможность ученым, особенно – молодым, реализовать фундаментальные и прикладные исследования, разработки и открытия, а также использовать их научный и исследовательский потенциал для решения важнейших задач стоящих перед человечеством. Именно на развитие подобного научного прогресса в Армении нацелена наша деятельность. В Армении высокий уровень образования, большая часть населения образована, но наша проблема не в уровне, а в конкурентоспособности образования на мировом рынке. Нам следует действовать в контексте мировой практики: последовательное внедрение научных разработок во все отрасли экономики создает мультипликативный эффект в их развитии».
Завершив выступление, А.Оруджян пригласил присутствующих продолжить дискуссию 16-17 октября в Ереване в рамках ежегодного Глобального инновационного форума (GIF19), организатором которого является FAST. Форум является единой платформой для ведущих специалистов научного мира и предпринимателей. GIF19 направлен на создание уникального моста, объединяющего науку и бизнес, представителей разных правительств, международные организации и финансовые институты. В этом году Глобальный инновационный форум проходит под девизом «Трансформируя интеллект», одной из главных тем форума является Искусственный интеллект («GIF19: Transforming Intelligence»).