Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորների դիմումը Հյուսիսային Կիպրոսի բռնազավթման 45-ամյակի կապակցությամբ
• 01-11-2019 08:24:35   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորների
Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության Անվտանգության Խորհրդի անդամ-պետություններին, Եվրոպական Խորհրդարանին, Եվրոպայի Խորհրդի անդամ-պետություններին,
հույն, հայ եւ ասորի ժողովրդներին, նրանց հոգեւոր ու ազգային առաջնորդներին, ինչպես նաեւ Մեծ Մերձավոր Արեւելքի եւ Բալկանների ժողովրդներին, ում պատմական իրավունքները ոտնահարված էին Թուրքիայի պետության եւ կառավարությունների կողմից
(Կիպրոսի Հանրապետության հյուսիսային մասի՝ Թուրքիայի Հանրապետության կողմից բռնազավթման 45-ամյակի առթիվ)
Մենք՝ ներքոստորագրյալնես, կոչ ենք անում հույն, հայ եւ ասորի, ինչպես նաեւ Մեծ Մերձավոր Արեւելքի եւ Բալկանների մյուս ժողովրդներին ռազմավարական համագործակցություն հաստատել պատմական արդարության եւ միջազգային իրավունքի հիման վրա: Մենք մեր պարտքն ենք համարում վերջապես իրականացնել մեր ազգերի այն իրավունքները, որոնք արտոնված էին մեզ եւ նշված էին միջազգային պայմանագրերում եւ կոնվենցիաներում, սակայն կյանքի չէին կոչվել:
Այս դիմումը հենվում է կոնկրետ պատմական փաստերի վրա, որոնք արձանագրված են միջազգային փաստաթղթերում: Դրանք են.
ՄԱԿ-ի թիվ 541 и 550 որոշումները, ուղղված աշխարհի պետություններին՝ 1974 թվին Թուրքիայի Հանրապետության կողմից բռնազավթված Կիպրոսի Հանրապետության հյուսիսային մասը որպես Հյուսիսային Կիպրոս պետական ձեւավորում չճանաչելուն: Փաստորեն մենք այսօր նշում ենք Թուրքիայի Հանրապետության կողմից Կիպրոսի Հանրապետության հյուսիսային մասի բռնազավթման 45-ամյակը:
Թուրքիայի Հանրապետության կողմից Արեւմտյան Հայաստանի եւ Կիլիկիայի բռնազավթման 99-ամյակը:
Անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել, որ Առաջինաշխարհամարտի արդյունքները որոշված էին 1919-1920 թթ. Միջազգային պայմանագրերի Վերսալյան համակարգով: Թուրքիայի պարտավորությունները Մեծ Մերձավոր Արեւելքի, Բալկանների, Միջերկրածովյան եւ Սեւծովյան ավազանների երկրների առջեւ ամրագրված էին 1920 թ. Սեւրի հաշտության պայմանագրով, որը Միջազգային պայմանագրերի Վերսալյան համակարգի հիմնարար եւ հանգուցային պայմանագրերից մեկն է:
1918 թ. հունվարի 11-ի՝ Ռուսաստանի Կառավարության Դեկրետը (Ռուսաստանի Ժողովրդական Կոմիսարների Խորհրդի) «Թուրքահայաստանի մասին» («Արեւմտյան Հայաստանի մասին»):
Ազգերի Լիգայի հանձնարարությամբ ԱՄՆ 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի 1920 թ. նոյեմբերի 22-ի Իրավարար վճիռը (Լրիվ անվանումը՝ «Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի որոշումը Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ պետական սահմանի հաստատման, Հայաստանի՝ դեպի ծով ելքի եւ հայկական սահմանին հարակից թուրքական տարածքների ապառազմականացման վերաբերյալ»)
Սեւրի հաշտության պայմանագիրը՝ Քրդստանի ինքնավարության վերաբերյալ եւ հետագայում դրա կողմից անկախություն ձեռքբերելու հավանականության մասով (համապատասխան 62, 63, 64 հոդվածների դրույթների):
Հարկ ենք համարում նաեւ արձանագրել, որ թուրքական պետությունը՝ իրար հաջորդող կառավարություններով ավելի քան հարյուր տարի է շարունակում է ցեղասպանության եւ պետական ահաբեկչության քաղաքականությունը պետության՝ հույն, հայ եւ ասորի քաղաքացիների հանդեպ, որոնք տարածաշրջանի բնիկ ժողովրդներին են պատկանում: 1920-ական թթ. վերջից նույն քաղաքականությունն է վարվում նաեւ քրդերի եւ եզդիների հանդեպ:
Այսպիսով թուրքական պետությունը շարունակում է բնիկ ժողովրդների նկատմամբ իր՝ հալածանքի, կոտորածի եւ տեղահանության ցեղասպան քաղաքականությունը, ստիպելով նրանց լքելու իրենց բնակության վայրերը:
Տեղին ենք համարում մեկ անգամ եւս թվարկել թուրք պետության այն հանցագործությունները, որոնք Մեծ Բրիտանիայի, Ռուսական Կայսրության եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության 1915 թ. մայիսի 24-ի համատեղ հայտարարության մեջ որակվել են որպես «Թուրքիայի նոր ոճիրները մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ»:
Պանթյուրքիզմի եւ նորօսմանիզմի քողի ներքո այլատյացության (քսենոֆոբիայի), ռասիզմի, ազգային առավելության գաղափարախոսության քարոզ՝ թյուրքալեզու ժողովուրդների շջանում:
Հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը եւ տեղահանությունը 1894-1923 թթ. իրար հաջորդող թուրքական՝ սուլթանական, երիտթուրքական եւ քեմալիստական կառավարությունների կողմից:
Հույն ժողովրդի ցեղասպանությունը եւ տեղահանությունը1915-1923 թթ.:
Ասորի ժողովրդի ցեղասպանությունը եւ տեղահանությունը1915-1923 թթ.:
Հայերի ցեղասպանությունը Բաքվում 1918 թ.:
Հայերի եւ ալեւիների ջարդերն ու ցեղասպանությունը Դերսիմում (Թունջելի) 1937-1938 թթ.:
Հույների եւ հայերի ջարդերը Կոստանդնոպոլսում, Անկարայում եւ Իզմիրում, 1955 թ. սեպտեմբերի 6-7:
Հույների, հայերի, ասորիների եւ այլ բնիկ ազգերի պատմական, հոգեւոր, մշակութային եւ նյութական հուշարձանների փչացումը, սեփականացումը կամ ոչնչացումը 1894-1923 թթ., որ շարունակվում է մինչեւ օրս:
Թուրքիայի պատմագրության կեղծարարություն հույների, հայերի, ասորիների եւ տարածաշրջանի այլ բնիկ ժողովրդների պատմության հաշվին:
Քեմալ Աթաթուրքի հրամանով 1931 թ. ստեղծվել է «Թուրքական պատմական ընկերությունը»: Այդ ընկերության կազմում ընդգրկվել են թուրք եւ արտասահմանցի վարձու պատմաբաններ, ում հանձնարարված էր մաքրել արխիվները, կեղծել օսմանյան սրի տակ ապրած ազգերի հին պատմությունը եւ հորինել նորը: Արխիվներն, իհարկե, մաքրել կարելի է, բայց ինչպե՞ս է կարելի բացատրել միլիոնավոր հույների, հայերի, ասորիների անհետանալը Օսմանյան կայսրության տարածքից:
Հույների, հայերի, ասորիների ցեղասպանության փաստի ու պատմական իրողությունների մերժում, որը դուրս է բերում Թուրքիայի Հանրապետության կառավարությանը ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման եւ դրա համար պատժի մասին միջազգային հանրության ընդունած համաձայնությունից:
Սա Թուրքիայի իրար հաջորդող կառավարությունների հանցագործությունների ոչ լրիվ ցուցակն է. հանցագործությունների, որ կատարվել են Մեծ Մերձավոր Արեւելքի, Բալկանների, Միջերկրածովյան եւ Սեւծովյան ավազանների հույն, հայ, ասորի եւ այլազգերի նկատմամբ, մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ վերջին 100 տարում եւ որոնք շարունակվում են մինչեւ օրս:
Թուրքիայի Հանրապետության կառավարությունը չպատժվեց 1974 թ. Կիպրոսի Հանրապետության հյուսիսային մասի բռնազավթման համար: Ուստի լկտիացած Թուրքիայի Հանրապետության այսօրվա իշխանությունը շարունակում է կոպտորեն խախտել միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը:
Ահա թե ինչու ենք մենք այսօր դիմում տարածաշրջանի հույն, հայ, ասորի եւ մյուս ազգերին, նրանց ազգային եւ հոգեւոր առաջնորդներին՝ պատմականորեն անպատիժ մնացած բռնազավթիչին դիմակայելու միասնական մարտավարություն եւռազմավարություն մշակելու համար իրենց ուժերը միավորելու առաջարկով: Մենք անհրաժեշտ ենք համարում հետամուտ լինել բռնազավթված տարածքների վերադարձման եւ մեր ազգերի ոտնահարված իրավունքների վերականգման գործին:
Միայն այդպիսի համատեղ, միացյալ ուժերով եւ ջանքերով մենք կկանողանանք վերջ դնել Թուրքիայի Հանրապետության՝ Մեծ Մերձավոր Արեւելքի, Բալկանների, Միջերկրածովյան եւ Սեւծովյան ավազանների ժողովրդների եւ պետությունների դեմ ուղղված պետական ահաբեկչությանը:
Մենք բոլորս ականատես ենք այն վայրագություններին, որ Թուրքիայի Հանրապետությունն այսօր իրականացնում է Մերձավոր Արեւելքում եւ Միջերկրածովայքում, անուղղելի վնաս հասցնելով Սիրիայի, Իրաքի, Կիպրոսի պետականությանն ու ինքիշխանությանը եւ, որ ամենակարեւորն է, այդ տարածաշրջանում ապրող ժողովրդների կյանքին ու բարեկեցությանը: Թուրքական այդ անօրինություններին պետք է վերջ դնել:
Մենք համոզված ենք, որ միջազգային հանրությունը՝ հանձինս Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության, պարտավոր է առավելագույն ջանքներ դնել տարածաշրջանի ժողովրդների ապրելու, զարգանալու եւ ապագա ունենալու հիմնարար իրավունքներն ապահովելու համար:
Միաժամանակ, այդ նպատակներին հասնելու եւ բռնազավթիչին սանձելու համար մենք դիմում ենք տարածաշրջանի բոլոր ուժերին՝ միավորվելու կոչով: Հուսով ենք, որ մեր դիմումն ընկալվելու է ըմբռնումով եւ կառուցողական արձագանք է գտնելու:
Էդուարդ Պոլատիդիս
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավոր,
Հայաստանի եւ Արցախի հույների «Պատրիդա» կազմակերպության նախագահ,
Արցախյան պատերազմի վետերանների «Թալիշ. Սահմանամերձ բնակավայրեր» հայրենասիրական կազմակերպության նախագահ
Դավիթ Խինոեւ
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) բնիկ ժողովուրդների եւ ազգային փոքրամասնությունների հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ,
Ռուսաստանյան «Ասիրիա» հայրենասիրականշարժման նախագահ
Վերականգման ու փոխհատուցման հարցերի միջազգային անկախ փորձագիտական-իրավական կենտրոնի նախագահ,
Աշխարհի ազգերի հոգեւոր միասնության միջազգային ակադեմիայի փոխնախագահ,
Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի գիտական խորհրդի անդամ, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, տնտեսական գիտությունների դոկտոր պրոֆեսոր

• 01-11-2019 08:24:35   | Армения  |  Политика
Государствам - членам Совета Безопасности Организации Объединенных Наций, Государствам - членам Совета Европы,
Европейскому Парламенту,
к греческому, армянскому, ассирийскому народам, их духовным и национальным лидерам,
а также к народам Большого Ближнего Востока и Балкан, чьи исторические права были попраны со стороны правительства Турции.
(в связи с 45-й годовщиной оккупации Республикой Турция северной части
Республики Кипр)
Мы призываем греческий, армянский и ассирийский народы, а также другие народы Большого Ближнего Востока и Балкан установить стратегическое сотрудничество с целью восстановления и обеспечения прав наших народов на основе исторической справедливости и международного права. Посему считаем необходимым реализовать наконец те права наших народов, которые были предоставлены нам и обозначены в международных договорах и конвенциях, однако не были претворены в жизнь.
Настоящее обращение опирается на конкретные исторические факты, зафиксированные в международных документах, в том числе:
Резолюции 541 и 550 ООН, обращенные к государствам мира, о непризнании государственного формирования Северный Кипр как аннексированной Турцией северной части Республики Кипр в 1974 году. Фактически, сегодня мы отмечаем 45-летнюю годовщину оккупации Республикой Турция северной части Республики Кипр;
99-летнюю годовщину аннексии Турцией Западной Армении и Киликии;
Считаем необходимым напомнить, что итоги Первой мировой войны были определены Версальской системой международных договоров 1919-1920 г.г. Обязательства Турции перед странами Большого Ближнего Востока, Балкан, Средиземноморского и Черноморского бассейнов зафиксированы в 1920 году Севрским мирным договором, как одним из основополагающих и ключевых договоров Версальской системы международных договоров.
Декрет Правительства России (Совета Народных Комиссаров России) «О Турецкой Армении» («О Западной Армении»), от 11 января 1918 года;
Арбитражное решение от 22 ноября 1920 года 28-го Президента США Вудро Вильсона по поручению Лиги Наций (полное название – «Решение Президента Соединенных Штатов Америки Вудро Вильсона об установлении государственной границы между Турцией и Арменией, о выходе Армении к морю и о демилитаризации прилегающих к армянской границе турецких территорий»).
Севрский мирный договор относительно автономии для Курдистана и возможность в дальнейшем получения независимости (в соответствии с положениями статей 62, 63, 64).
Считаем необходимым также констатировать, что более ста лет турецкое государство, со сменяющими друг друга правительствами, продолжает осуществлять политику геноцида и государственного терроризма в отношении граждан страны – коренных народов региона, имеющих греческое, армянское и ассирийское происхождение. А с конца 1920-х годов аналогичная политика ведется также и в отношении курдов и езидов.
Таким образом, в отношении коренных народов Большого Ближнего Востока продолжается геноцидальная политика преследования, истребления и депортации, вынуждая их покидать места своего проживания.
Считаем уместным еще раз перечислить преступления турецкого государства, которые 24 мая 1915 года в совместном заявлении Великобритании, Российской Империи и Французской Республики были определены как «новое преступление Турции против человечества и цивилизации»:
Пропаганда идеологии ксенофобии, расизма, национального превосходства под маркой пантюркизма и неоосманизма в среде тюркоязычных народов;
Осуществление геноцида и депортация армян в 1894-1923 гг. тремя сменявшими друг друга турецкими правительствами: султанского, младотурецкого и кемалистского;
Осуществление геноцида и депортация греческого народа в 1915-1923 гг.;
Осуществление геноцида и депортация ассирийского народа в 1915-1923 гг.;
Осуществление геноцида армян г. Баку в 1918 г.;
Осуществление погромов и геноцида армян и алевитов Дерсима в 1937 г.;
Осуществление погромов и геноцида греков и армян в Константинополе, Анкаре и Измире в 6-7-го сентября 1955 г.;
Порча, присвоение и уничтожение памятников исторического, духовного, культурного и материального наследия греков, армян, ассирийцев и других народов в периоды 1894-1923 г.г. и продолжающиеся по сей день;
Фальсификация истории Турции за счет истории греков, армян, ассирийцев и других народов ареала.
По приказу Кемаля Ататюрка в 1931г. был издан указ о создании «Турецкой исторической компании», в состав которой были включены ангажированные турецкие и иностранные историки. Им был спущен заказ на чистку архивов, на фальсификацию старой и фабрикацию новой истории народов, живших под османским мечом. Конечно, архивы можно подчистить, но как объяснить исчезновение с территории Османской империи миллионов армян, греков, ассирийцев?
Непризнание и отрицание исторических фактов и реальности геноцида армян, греков, армян, ассирийцев, что ставит правительство Республики Турция вне мирового консенсуса по вопросу предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
Это неполный список преступлений совершенных сменяющими друг друга правительствами Турции в отношении армянского, греческого, ассирийского и других народов Большого Ближнего Востока, Балкан, Средиземноморского и Черноморского бассейнов, против человечества и цивилизации, в течение последних 100 лет, и продолжающееся до сегодняшнего дня.
Безнаказанность турецкого правительства за оккупацию в 1974 году северной части Республики Кипр привела к тому, что сегодняшнее руководство Республики Турция продолжает цинично попирать все нормы международного права.
Вот почему обращаемся к греческому, армянскому, ассирийскому и другим народам региона, их национальным и духовным лидерам, призывая объединить свои для формирования программ по выработке единой тактики и стратегии противостояния исторически безнаказанному агрессору. Считаем необходимым придерживаться при этом стратегического направления законного возврата территорий и восстановления попранных прав наших народов.
Только такими, совместными действиями и усилиями, можно положить конец государственному терроризму Республики Турция, направленному против народов и государств Большого Ближнего Востока, Балкан, Средиземноморского и Черноморского бассейнов.
Все мы свидетели того, что совершает Республика Турция в последнее время - буквально сегодня на Ближнем Востоке и в Средиземноморье, нанося непоправимый урон государственности и суверенитета республик Сирии, Ирака и Кипра, и самое главное - жизни проживающих там народов. И этому турецкому беззаконию необходимо положить конец.
Мы убеждены, что международное сообщество, в лице Организации Объединенных Наций, обязано приложить максимум усилий для обеспечения фундаментальных прав народов региона – на жизнь, развитие и будущее․
Вместе с тем, во имя достижения этих целей, во имя обуздания агрессора призываем здравомыслящие силы региона объединиться. Надеемся, что наш призыв будет воспринят с пониманием и найдёт конструктивный отклик.
Эдуард Полатидис (Полатов)
Председатель организации греков Армении и Арцаха «Патрида»,
Председатель патриотической организации ветеранов войны «Талиш - приграничные поселения».
Давид Хиноев
Председатель постоянной комиссии по вопросам коренных народов и национальных меньшинств Национального Собрания (Парламента) Западной Армении,