Ավարտվել է 2020թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլը
2020թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլն ավարտված է: Առաջադրման փուլը պաշտոնապես մեկնարկել էր 2019թ. մայիս 16-ին՝ Միասին խաղաղ ապրելու միջազգային օրը, ընդգծելով միասին ապրելու եւ արարելու ցանկությունը՝ հանուն խաղաղ, համերաշխ, ներդաշնակ եւ կայուն աշխարհի ստեղծման: Մեկնարկից սկսած հարյուրավոր առաջադրումներ են ստացվել, որոնցից 593 չկրկնվող, եզակի թեկնածուներ են:
Անդրադառնալով առաջադրումների ընթացքին՝«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին ասել է. «Առաջադրումները, որոնք ստացել ենք, ներկայացնում են 593 չկրկնվող թեկնածուների: Նրանցից յուրաքանչյուրը բացառիկ է յուրովի: Եվ կարծում եմ, արդար կլինի ասել, որ մենք էլ՝ որպես Ընտրող հանձնաժողովի անդամներ, մեր  անելիքն ունենք: Ամեն տարի մենք շարունակում ենք ավելի ու ավելի հետաքրքիր պատմություններ բացահայտել անվախ ու սրտացավ մարդկանց մասին, որոնք վտանգում են ամեն ինչ՝ ուրիշներին օգնելու համար: Ինչ խոսք, սա ոգեշնչող է: Ու քանի որ «Ավրորա» շարժումն անընդհատ մեծանում է, մենք մտադիր ենք շարունակել պատմել այս անհայտ հերոսների՝ մարդասերների անհավանական նվաճումների մասին, որպեսզի աշխարհը ճանաչի նրանց»:
Բոլոր առաջադրված թեկնածուներին այժմ կուսումնասիրի եւ կգնահատի մարդասիրության ոլորտում հայտնի փորձագետներից կազմված խորհուրդը: Նրանք կառանձնացնեն հավանական թեկնածուներին, որոնք, ըստ նրանց, ամենաարժանին են «Ավրորա» մրցանակին: Գնահատման գլխավոր չափանիշներն  են խիզախությունը, նվիրվածությունը եւ ազդեցությունը, որոնք դրսեւորել են առաջադրված թեկնածուները: Դրանից հետո «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը կընտրի 2020թ. «Ավրորայի» հերոսներին, որոնց անունները կհայտարարվեն 2020թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության նահատակների ոգեկոչման օրը:
Ընտրող հանձնաժողովը նախագահում է Լորդ Արա Դարզին՝ Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրենը: Հանձնաժողովի կազմում են Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիրեւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ եւ Enough նախագծի հիմնադիր տնօրեն Ջոն Փրենդերգասթը, Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական եւ գլխավոր տնօրեն, Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիեւը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը: Հանձնաժողովի պատվավոր համանախագահներն են խաղաղության եւ մարդու իրավունքների հայտնի ակտիվիստ Բենջամին Ֆերենցը եւ օսկարակիր դերասան ու մարդասեր Ջորջ Քլունին։
2020թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները կհայտարարվեն 2020թ. ապրիլի 24-ին, որին կհետևեն մի շարք միջոցառումներ՝ մեծարելու մարդասերներինեւ «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդներին: Միջոցառումները կեզրափակվեն 2020թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությամբ:

• 01-11-2019 15:05:17   | Армения  |  Пресс-релизы
1 ноября 2019 года – Ереван, Армения – Прием номинаций на премию «Аврора» – 2020 закрыт. Период номинаций официально начался 16 мая 2019 года, в Международный день мирного сосуществования, провозглашенный ООН для выражения приверженности мирового сообщества стремлению жить и действовать сообща в целях достижения устойчивого мира, солидарности и гармонии во всем мире. С тех пор были получены сотни заявок и номинированы 593 уникальных кандидата.
Комментируя процесс приема номинаций, лорд Ара Дарзи, директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона и председатель Отборочной комиссии премии «Аврора», отметил: «Заявки, которые мы получили, рассказывают о деятельности 593 уникальных кандидатов, каждый из которых по-своему замечателен. Можно с уверенностью сказать, что как членов Отборочной комиссии нас ожидает непростая работа. Каждый год мы узнаем все больше и больше поразительных историй об отважных и небезразличных людях, готовых рисковать всем ради помощи другим. Это весьма воодушевляет, и по мере того как будет расти глобальное движение «Аврора», мы намерены продолжать рассказывать миру о выдающихся достижениях этих достойных признания гуманитарных героев».
Полученные номинации будут проверены членами Экспертного совета, состоящего из ведущих гуманитарных деятелей. Они подготовят шорт-лист, куда войдут наиболее достойные премии кандидаты. Основные критерии – это мужество, решимость и воздействие, продемонстрированные номинантами. После этого Отборочная комиссия премии «Аврора» определит имена героев (финалистов) «Авроры» – 2020, которые будут объявлены 24 апреля 2020 года. Наконец, во время специальной церемонии будет назван лауреат премии «Аврора» – 2020.
Отборочную комиссию возглавляет директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона лорд Ара Дарзи. В нее также входят лауреаты Нобелевской премии мира Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, специалист по защите прав человека Хина Джилани, бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс, бывший президент Мексики Эрнесто Седильо, бывший постоянный представитель США при ООН Саманта Пауэр, художественный руководитель-директор Мариинского театра и главный дирижер Мюнхенского филармонического оркестра Валерий Гергиев, основатель проекта «Хватит!», правозащитник Джон Прендергаст, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян и основатель «Врачей без границ», бывший министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер.
Почетные сопредседатели комиссии – всемирно известный правозащитник и активист борьбы за мир Бенджамин Ференц и обладатель премии «Оскар», актер и филантроп Джордж Клуни.
Имена героев «Авроры» – 2020 будут объявлены 24 апреля 2020 года, после того как Отборочная комиссия вынесет свое решение. В том же году пройдет ряд мероприятий, в рамках которых будут чествовать представителей гуманитарного сообщества и номинантов на премию «Аврора». Кульминацией программы станет церемония вручения премии «Аврора» 2020 года.