«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունը միանում է ՀՀ Կառավարության ՝ տնկել 10 միլիոն ծառ նախաձեռնությանը
«ԳեոՊրոՄայնինգ» հանքարդյունաբերական ընկերությունների դիվերսիֆիկացված միջազգային խումբը միանում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հայտարարած ակցիային՝ մինչև 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ը տնկել 10 միլիոն ծառ։
Ընկերությունը մտադիր է լայնածավալ աշխատանքներ իրականացնել իր ներկայության համայնքներում կանաչ տարածքներ ստեղծելու համար։  Ակցիան մեկնարկել է Ագարակ քաղաքում, որտեղ «Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատի» աշխատակիցները, բնապահպանության և հանքային ռեսուրսների պետական տեսչության Սյունիքի բաժնի աշխատակիցների հետ միասին տնկել են կանադական բարդիների տասնյակ տնկիներ։ Կանաչ տարածքների ընդլայնման ուղղությամբ աշխատանքները կշարունակվեն հաջորդ գարնանը ։ Ընկերությունը տեղադրել է նաև ծառերը ջրելու ավտոմատ համակարգ։
«Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատի» գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Սինյակով․ «Բնապահպանության ոլորտի հարցերը մշտապես գտնվում են կոմբինատի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնությունը դարձավ բնապահպանական միջոցառումներն առավել արդիականացնելու ևս մեկ առիթ։ Մեղրի/Ագարակ համայնքների ցածրադիր վայրերը Հայաստանի չոր կլիմայական շրջաններից են, և մենք ուրախ ենք, որ մեր մասնակցությունը այս նախաձեռնությանը շոշափելի օգուտներ կբերի տարածաշրջանին, նրա բնակիչներին և հյուրերեին»։
Ներկայումս «ԳՊՄ գոլդ» ընկերությունը, որը «ԳեոՊրոմայնինգ» ընկերության հայաստանյան ակտիվներից մեկն է,  տեղական իշխանությունների հետ աշխատում է Սոթք և Արարատ գյուղերում մշակութային, մարզական և զվարճանքի այգիներ հիմնելու ուղղությամբ։ Նախագծային աշխատանքները կսկսվեն 2020 թվականի գարնանը՝ մի քանի հազար տնկիների տնկմամբ։
«ԳՊՄ գոլդ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Անատոլի Գոգոտին․ «Մենք մտադիր են մեր ներկայության համայնքներում ստեղծել հայ-ռուսական բարեկամության պուրակ՝ պլանավորումից մինչև ոռոգում և խնամք։ Ներկայումս դենդրոլոգները մեզ մասնագիտական աջակցություն են ցուցաբերում լանդշաֆտի ձևավորման համար անհրաժեշտ մշտադալար ծառերի, ծաղկող թփերի և ծաղիկների տեսակների ընտրության հարցում՝  նկատի ունենալով այս տարածքների եղանակային և կլիմայական պայմանները»։

GeoProMining присоединяется к акции правительства Армении по посадке 10 млн деревьев
GeoProMining – диверсифицированная международная группа горнодобывающих компаний, присоединяется к объявленной премьер-министром Армении акции по посадке 10 млн деревьев до 10 октября 2020 года.
Компания в общинах своего присутствия намерена провести масштабные работы по созданию зеленых зон. Акция стартовала в городе Агарак, где сотрудники Агаракского медно-молибденового комбината совместно с сотрудниками сюникского отдела Государственной инспекции по охране природы и недр посадили десятки саженцев канадского тополя. Весной будущего года работы оп расширению зеленых зон будут продолжены.
Компания также установила систему автоматического полива деревьев.
Гендиректор Агаракского медно-молибденового комбината Андрей Синяков: «Вопросы природоохранного плана всегда находятся в центре внимания руководства комбината, и инициатива премьер-министра Армении Никола Пашиняна стала очередным поводом для актуализации проблем экологии. Низинная часть общин Мегри и Агарак – один из самых засушливых климатических регионов Армении, и мы рады, что наше участие в данной инициативе принесет региону, его жителям и гостям ощутимую пользу».
В настоящее время компания GPM Gold, входящая в армянский портфель активов GeoProMining, также прорабатывает с органами местного самоуправления вопросы закладки культурно-спортивных и развлекательных парков в селе Сотк и в селе Арарат. Проектные работы стартуют с посадки несколько тысяч саженцев деревьев весной 2020 года.
Гендиректор GPM Gold Анатолий Гоготин: «Мы намерены основать Парк армяно-российской дружбы в общинах нашего присутствия, начиная от планирования до орошения и ухода. В настоящее время дендрологи оказывают нам профессиональную помощь в подборе сортов вечнозелёных деревьев, цветущих кустарников и цветов для ландшафтного дизайна, исходя из погодно-климатических условий данных местностей».