Բնակարանամուտ՝ կիսակառույցում 10 ձմեռ անցկացնելուց հետո
Գեղարքունիքի մարզի Ծովինար գյուղում բնակարանամուտ են տոնել: Սկզբում նկուղում, ապա կիսակառույցում դժվար օրեր անցկացրած Տեր-Սահակյանները վերջապես տանտեր են դարձել: Բազմանդամ ընտանիքը երկար տարիներ զուրկ է եղել այդ հնարավորությունից: Տասնամյակների միակ առաջընթացը եղել է նկուղային հարկից կիսակառույց տեղափոխվելը, որի շինարարությունը նախաձեռնել է ընտանիքի պապը՝ Մհերը: Նրա սկսածը հնարավոր է եղել ավարտին հասցնել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցությամբ միայն:
Գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարներն ու թիմերն ամռանը կամավորական աշխատանքներ են իրականացրել Ծովինարում: Հերթական այցի նպատակն ավարտված շինարարության վերջնական արդյունքը տեսնելն ու կառուցված տան մեջ ուրախ առիթը նշելն է եղել: Տեր-Սահակյաններն անցյալում են թողել դժվար օրերի հիշողությունները: Այժմ փորձում են նոր կյանք կառուցել և վերականգնել իրենց առողջությունը, որը տուժել է տեղանքին բնորոշ խստաշունչ եղանակի հետևանքով՝ նկուղում և կիսակառույցում ապրած տարիներին:
«Այս երջանկությանը երկար ենք սպասել։ Անհնար է նկարագրել ուրախությունս, երբ տեսնում եմ՝ թոռներս վազվզում են լայն ու լուսավոր, տաք ու ապահով տան մեջ։ Ցանկանում եմ, որ բոլոր ընտանիքները վայելեն նման երջանիկ պահեր»,-ասել է Մհերը։
«Երկար տարիներ, այս ծրագրի իրականացման ընթացքում՝ կարևոր դիտարկումներ ենք արել: Մեր աչքի առաջ բազմաթիվ ընտանիքներ հաղթահարել են տարիների հուսահատությունն ու անզորության զգացումը: Դա ամենակարևոր ձեռքբերումն է: Ամռանն այս տարածքը շինհրապարակ էր ընտանիքի ու մեր կամավորների համար: Աշխատում էինք ոգևորությամբ. բոլորիս միավորում էր օգտակար լինելու նպատակը: Մեզ միացել էին անգամ տան փոքրերը, որոնց ներկայությունը մեծացնում էր պատասխանատվության զգացումը: Տեղի եղանակային  պայմանները մեղմ չեն, և մենք գիտակցում էինք, թե որքան կարևոր էր մինչև ձմեռ գործն ավարտին հասցնելը: Այսօր արդեն բնակարանամուտ ենք նշում և դա հրաշալի է: Ուրախ եմ հերթական ընտանիքի կյանքում արձանագրված դրական փոփոխության համար»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Բնակարանաշինության ծրագրի հաջողության գրավականն այն է, որ ընտանիքներն իրենք են դառնում իրենց տների կառուցողն ու պատասխանատուն: Այսպիսով, սեփական տանիք ունենալու ցանկությունը դառնում է իրական և տալիս է ցանկալի արդյունք: Հերթական բնակարանամուտն է այսօր, մեր աշխատանքում ամենասպասված պահը՝ արդյունքները տեսնելու ժամանակը»,-ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Տարիների համագործակցության շնորհիվ, Գեղարքունիքի մարզի 6 համայնքում կառուցվել կամ վերանորոգվել է 8 տուն։

Housewarming after 10 Years of Living in a Half-built House
In Tsovinar, a village in Gegharkunik region, the family of Ter-Sahakyans celebrates housewarming. After going through hardships of life in a basement and later in a semi-constructed building, the Ter-Sahakyans have finally become homeowners. The large family has been deprived of this opportunity for many years. The only progress for decades was moving from the basement to the half-built house, the construction of which was started by the family’s grandfather Mher. The works to complete the construction commenced only with the support of VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia.
In summer, the heads of partner organizations have volunteered in Tsovinar. The purpose of the visit was to see the final results of the completed construction and to celebrate the happy occasion in the finished house. The Ter-Sahakyans have left the memories of their difficult days behind. Now, they are trying to build a new life and recover health, which has been affected by the severe weather conditions during the years of life in the basement and the half-built house.
“We have been waiting so long for this happiness. It’s hard to describe my joy when I see my grandchildren running in the large, bright, warm and safe rooms,” said Mher.
“The long years of implementing this program have given us an opportunity to see many families overcome despair and helplessness. That’s an achievement we value the most. Last summer this place was a construction site for the family and our volunteers. There was so much enthusiasm in what we were doing. The young kids had joined us and their being there was a reason to feel even more responsibility. The climate here is harsh, and we knew we had to finish the work before winter. We are here today to celebrate housewarming and that is precious. I am happy to see yet another family having positive changes in life,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“The key to the success of this housing project is that families become the ones who build and who are responsible for their own homes. Thus, the wish to have own roof becomes real and gives the desired result. Today is another housewarming event, the most awaited moment in our work, the time to see the results,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
In the course of years of partnership, 8 houses have been built or renovated in 6 communities of Gegharkunik region.