Յարութ Սասունեան. Զգուշաւոր Լաւատես Եմ՝ Նախագահական Ընտրութիւններու Մէջ Պայտըն-Հարիս Զոյգի Յաջողութեան Գծով
• 20-08-2020 14:34:42   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
3 Նոյեմբեր 2020ին, ամերիկեան հասարակութիւնը, որուն շարքին՝ ամերիկահայերը, պիտի քուէարկեն Միացեալ Նահանգներու յաջորդ նախագահի օգտին։
Թէ զորո՞նք պէտք է ընտրենք 3 Նոյեմբերին՝ իբրեւ նախագահ եւ փոխ նախագահ, չափազանց վիճայարոյց թեմա է: Գոյութիւն ունին ուժեղ եւ բուռն զգացումներ՝ կողմ կամ դէմ Պայտընի եւ Թրամփի, որոնք յաճախ կ՛արտայայտուին կոպիտ եւ վիրաւորական խօսքերով:
Հաշուի առնելով նախագահ Թրամփի թրքամէտութիւնը, գոյութիւն չունեցող դիրքորոշումը հայկական հարցերու մէջ եւ իր անկայուն պահուածքը, ես որոշած եմ քուէարկել Պայտըն-Հարիս թեկնածուական զոյգի օգտին։ Այսպէս վարուելու դրդապատճառը ոչ միայն անոնց թեկնածութիւններուն արժանիքներն են, այլեւ առաւելաբար Թրամփ-Փենս զոյգի անյաջողութիւնները։ Հետեւաբար, յօգուտ Պայտըն-Հարիս զոյգին քուէարկելը, անշուշտ, քուէարկութիւն է ընդդէմ Թրամփի եւ Փենսի: Չորս տարի առաջ ես չէի քուէարկած Թրամփի, ոչ ալ Հիլըրի Քլինթընի օգտին՝ հաշուի առնելով իմ լիակատար հիասթափութիւնը երկու թեկնածուներէն: Այսուամենայնիւ, այս անգամ չեմ կրնար չէզոք մնալ, քանի որ Թրամփի կառավարման յաւելեալ չորս տարիները կ՛ըլլան Միացեալ Նահանգներու ժողովրդավարութեան եւ աշխարհի հետ ամերիկեան յարաբերութիւններու կործանումը։ Միացեալ Նահանգներ չի կրնար շարունակել պատանդ պահուիլ Ամերիկայի ծայրայեղ աջակողմեան փոքրամասնութեան կողմէ, որուն վրայ կը հիմնուի Թրամփ: 2016ին, ընտրողներու յատուկ մարմինը փրկեց Թրամփը՝ թէեւ ան 3 միլիոն ձայն պակաս հաւաքած էր Հիլիրի Քլինթընէն։
Ինչ կը վերաբերի հայկական հարցերուն, ապա հաշուի առնելով հայ համայնքի հիասթափութիւնը Միացեալ Նահանգներու նախկին նախագահներու նախընտրական շռայլ խոստումներէն, որոնք անտեսուած են անոնց ընտրուելէն ետք, ես լաւատես չեմ, որ ամէն ինչ որ խոստացած է Պայտըն-Հարիս զոյգը կ՛իրագործուի, զոյգի ընտրութեան պարագային։ Այսուամենայնիւ, մենք բազմիցս ականատես եղած ենք Թրամփի սիրալիր յարաբերութեան՝ Թուրքիոյ բռնապետ Ռեչեփ Թայիփ Էրտողանի հետ, ինչ որ մօտիկ ապագային պիտի չաւարտի:
Սակայն թուրք ղեկավարները բաւական խելացի են՝ ընտրութիւններէն ետք Պայտըն-Հարիս զոյգը իրենց կողմը թեքելու համար, ինչպէս այդ ըրած են Թրամփի եւ նախորդ շատ ուրիշ նախագահներու պարագային: Ասիկա կ՛ըլլայ վճռական ճակատամարտ թուրք եւ հայ լոպիիստներու միջեւ. ճակատամարտ մը, որ, ցաւօք, բազմաթիւ անգամներ Թուրքիան շահած է:
Նախագահական աթոռի թեկնածու Ճօ Պայտըն եւ փոխ նախագահութեան թեկնածու Քամալա Հարիս յստակօրէն արտայայտած են իրենց աջակցութիւնը Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման հարցին:
16 Սեպտեմբեր 2019ին Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբին ուղղած իր նամակին մէջ նախագահական թեկնածու Ճօ Պայտըն յայտարարեց․ «Միացեալ Նահանգներ պէտք է միանգամընդմիշտ հաստատէ մեր դիրքորոշումը Հայոց Ցեղասպանութեան վերաբերեալ։ Մենք երբեք պէտք չէ մոռանանք կամ լռենք ազգի մը ոչնչացման ուղղուած այս սարսափելի եւ համակարգուած գործողութիւններուն մասին, որոնք 1․5 միլիոն հայ տղամարդոց, կիներու եւ մանուկներու մահուան եւ իրենց տուներէն 2 միլիոն հայերու զանգուածային տեղահանման պատճառ դարձած են: Եթէ մենք լիովին չգիտակցինք, չոգեկոչենք զոհերու յիշատակը եւ մեր մանուկներուն չպատմենք Ցեղասպանութեան մասին, «Այլեւս երբեք» արտայայտութիւնը կը կորսնցնէ իր իմաստը: Փաստերը պէտք է ըլլան նոյնքան պարզ եւ համոզիչ ապագայ սերունդներու համար, ինչպէս նաեւ անոնց համար, որոնց յիշողութիւնը բթացած է ողբերգութենէն:  Ցեղասպանութեան փաստը չյիշելը կամ չճանչնալը միայն ճամբայ կը բանայ զանգուածային ապագայ վայրագութիւններու»։
Թէեւ այս մէկը շատ օգտակար յայտարարութիւն է, սակայն Պայտըն իր գրութենէն դուրս ձգած է Հայոց Ցեղասպանութեան ոճրագործի՝ Օսմանեան կայսրութեան կամ Թուրքիոյ անունը։
Իբրեւ ծերակուտական՝ Պայտըն վաղուց ի վեր կը սատարէ Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման վերաբերեալ տարբեր բանաձեւերու, սակայն երբ ան փոխ նախագահ էր, նախագահ Պարաք Օպաման խափանեց Գոնկրեսի մէջ Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման բոլոր ջանքերը՝ խախտելով քարոզչական իր բազմակի խոստումները: Ասոր փոխարէն, Հայոց Ցեղասպանութիւնը նկարագրելու համար Օպամա բազմիցս օգտագործած է «Մեծ Եղեռն» եզրոյթը, որ նոյնութեամբ պատճէնուած է նախագահ Թրամփի կողմէ վերջին չորս տարիներուն։ Ծիծաղելի է, որ երկու նախագահները տարակարծիք են գրեթէ բոլոր հարցերու շուրջ՝ բացառութեամբ Հայոց Ցեղասպանութիւն եզրոյթէն խուսափելու իրենց համաձայնութենէն:
Իբրեւ Միացեալ Նահանգներու ծերակուտական՝ փոխ նախագահի թեկնածու Քամալա Հարիս 16 Սեպտեմբեր 2019ին նամակ մը յղած է Ամերիկայի Հայկական Համագումարին՝ իր աջակցութիւնը յայտնելով Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման հարցին: Հարիս գրած է. «Ես հպարտ եմ, որ համահեղինակ եմ Ծերակոյտի թիւ 150 բանաձեւին, որով կ՛ապահովուի, որ ամերիկեան արտաքին քաղաքականութիւնը պատշաճ կերպով արտացոլէ եւ ընդունի Հայոց Ցեղասպանութեան սարսափները: Երբ խօսք կ՛ըլլայ մարդկութեան դէմ ուղղուած յանցագործութիւններու մասին, մենք երբեք չենք կրնար լռել․ մենք միշտ պէտք է խօսինք անցեալի տհաճ ճշմարտութիւններու մասին, որպէսզի չկրկնենք զանոնք»:
Հաշուի առնելով անցեալ տարի Միացեալ Նահանգներու Ներկայացուցիչներու Պալատի եւ ԱՄՆ Ծերակոյտի կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան մասին բանաձեւերու ընդունումը՝ հայկական հարցերը այլեւս չեն սահմանափակուիր Հայոց Ցեղասպանութեան վերահաստատմամբ: Կան նաեւ շարք մը այլ կարեւոր խնդիրներ, ինչպիսիք են` աւելի մեծ քանակութեամբ արտաքին օգնութեան տրամադրումը Հայաստանին ու Արցախին, ԱՄՆ-Հայաստան յարաբերութիւններու բարելաւումը, Արցախի Հանրապետութեան անկախութեան սատարումը, եւ Թուրքիոյ վրայ ճնշում գործադրելը` Հայաստանի շրջափակումը վերացնելու համար: Ասոնք հիմնախնդիրներուն քանի մը հատն են, որոնց վերաբերեալ ամերիկահայերը պետք է պահանջեն Պայտըն-Հարիս զոյգէն, որ ամուր դիրքորոշում որդեգրեն՝ նախքան անոնց սատարելը նախագահի եւ փոխ նախագահի պաշտօններուն համար։
«Թրքական Ժառանգութիւն» կազմակերպութեան նախագահ Ալի Չինար 12 Օգոստոս 2020ին հետեւեալը գրած է թրքական «Տէյլի Սապահ» թերթին մէջ՝ նկարագրելով Պայտընի բացասական տեսակէտները Թուրքիոյ վերաբերեալ.
« – Ան դէմ է Թուրքիոյ «Ինճիրլիք»ի ռազմակայանին մէջ միջուկային զէնք պահելուն:
– Ան դէմ է Թուրքիոյ ռազմական գործողութիւններուն Սուրիոյ մէջ եւ յայտարարած է, որ Միացեալ Նահանգներ դաւաճանած է YPG/PKKին («Ժողովրդական Ինքնապաշտպանութեան Ջոկատներ»/«Քրտական Բանուորական Կուսակցութիւն»)։
– Ան յայտարարութիւններ ըրած է Թուրքիոյ մամուլի ազատութեան եւ մարդկային իրաւունքներու մասին մտահոգութիւններու վերաբերեալ:
– Ան կը շեշտէ, որ Թուրքիա պէտք է մեկուսացուի արեւելեան Միջերկրական ծովուն մէջ իր դաշնակիցներու հետ համագործակցութենէն:
– Ան կը պաշտպանէ Թուրքիոյ կողմէ ռուսական S-400 հրթիռներու դուրս բերուիլը, հակառակ պարագային պատժամիջոցներ կը պահանջէ:
– Ան ոչ մէկ յայտարարութիւն ըրած է «Կիւլենի ահաբեկչական խմբաւորման» (FETÖ), կամ անոր անդամները Թուրքիոյ յանձնելու մասին, իսկ անոր փոխ նախագահութեան շրջանին բան չէ կատարուած այս հարցի ուղղութեամբ:
– Ան քննադատած է Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու որոշումը:
– Ան ըսած է, որ պիտի ճանչնայ այսպէս կոչուած Հայոց Ցեղասպանութիւնը»:
Այս պահէն սկսեալ մինչեւ 3 Նոյեմբեր 2020 թուականի նախագահական ընտրութիւններ, մեր հետագայ յօդուածներուն մէջ շատ աւելի ըսելիք կայ Պայտընի եւ Թրամփի եւ անոնց դիրքորոշումներուն մասին հայկական եւ թրքական հարցերու վերաբերեալ։

Harut Sassounian. Cautiously Optimistic about Success of Biden/Harris in Presidential Elections
On November 3, 2020, the American public, including Armenian-Americans, will vote for the next President of the United States.
As to whom should we elect on Nov. 3 to be President and Vice President is a highly controversial subject. There are strong and passionate feelings for and against Biden or Trump, often expressed in rude and offensive terms.
Given Pres. Trump’s pro-Turkishness, non-existent position on Armenian issues, and his erratic behavior, I decided to vote for the Biden/Harris ticket. In doing so, I am motivated not just by the merits of their candidacies, but even more so by the failings of the Trump/Pence duo. Therefore a vote for Biden/Harris is necessarily a vote against Trump/Pence. Four years ago, I did not vote for either Trump or Hillary Clinton, given my total disappointment with both candidates. However, I cannot remain neutral this time around because four more years of Trump would be the death knell of democracy in the United States and American relations with the world. The United States cannot continue to be held hostage by the minority of radical right-wing U.S. citizens who form Trump’s base. Trump was saved in 2016 by the Electoral College, despite getting three million less votes than Hillary Clinton.
As far as Armenian issues are concerned, given the Armenian community’s disappointment with previous U.S. Presidents’ lavish pre-election promises which they ignored afterwards, I am not optimistic that what Biden/Harris are promising now will be fulfilled, should they be elected. Nevertheless, we have repeatedly witnessed Trump’s love affair with Turkey’s dictator Recep Tayyip Erdogan which is not about to end any time soon.
However, Turkish leaders are clever enough to woo Biden/Harris to their side after the election as they have done to Trump and many other previous presidents. This will be a critical battle between Turkish and Armenian lobbyists which regrettably has been won repeatedly by Turkey.
Presidential candidate Joe Biden and Vice Presidential candidate Kamala Harris have clearly expressed their strong support for the recognition of the Armenian Genocide.
In a letter to the Armenian National Committee of America on Sept. 16, 2019, Presidential candidate Biden stated: “The United States must reaffirm, once and for all, our record on the Armenian Genocide. We must never forget or remain silent about this horrific and systematic campaign of extermination that resulted in the deaths of 1.5 million Armenian men, women, and children and the mass deportation of 2 million Armenians from their homes. If we do not fully acknowledge, commemorate, and teach our children about genocide, the words ‘never again’ lose their meaning. The facts must be as clear and as powerful for future generations as for those whose memories are seared by tragedy. Failing to remember or acknowledge the fact of a genocide only paves the way for future mass atrocities.”
While this is a very supportive statement, Biden has left out from his text the name of the perpetrator of the Armenian Genocide: Ottoman Empire or Turkey.
Biden has a long record of supporting various Armenian genocide resolutions as a U.S. Senator, but when he was Vice President, President Barack Obama thwarted all efforts in Congress to recognize the Armenian Genocide, breaking his multiple campaign promises. Instead, Pres. Obama repeatedly used the term “Meds Yeghern” (Great Crime) to describe the Armenian Genocide, which was copied by Pres. Trump in the past four years. It is ironic that the two Presidents disagree on almost everything, except for their agreement to avoid the term Armenian Genocide.
Vice Presidential candidate Kamala Harris, as a U.S. Senator, sent a letter to the Armenian Assembly on Sept. 16, 2019, expressing her support for the recognition of the Armenian Genocide. Harris wrote: “I am proud to be an original cosponsor of Senate Resolution 150, which ensures that American foreign policy appropriately reflects and acknowledges the horrors of the Armenian genocide. When it comes to crimes against humanity, we can never be silent -- we must always speak uncomfortable truths about the past, lest we repeat it.”
Given the adoption of Armenian Genocide resolutions by the U.S. House of Representatives and the U.S. Senate last year, Armenian issues are no longer limited to the reaffirmation of the Armenian Genocide. There are several other important issues such as providing a larger amount of foreign aid to Armenia and Artsakh, improving U.S.-Armenia relations, supporting the independence of the Republic of Artsakh, and pressuring Turkey to remove the blockade of Armenia. These are some of the key issues that Armenian-Americans should demand that Biden/Harris take a strong position on before they are endorsed for President/Vice President.
Ali Chinar, President of Turkish Heritage Organization, wrote in the Turkish newspaper Daily Sabah on August 12, 2020, describing Biden’s negative views about Turkey:
“– He is against storing nuclear weapons at the Incirlik Air Base [in Turkey].
– He is against Turkey’s military operations in Syria and stated that YPG/PKK was betrayed by the U.S.
– He made statements relating to concerns about freedom of the press and human rights in Turkey.
– He emphasizes that, in collaboration with its allies in the Eastern Mediterranean, Turkey must be isolated.
– He sides with Turkey’s withdrawal of Russian S-400 missiles; otherwise, he demands sanctions.
– He has not made any statements about the Gülenist Terror Group (FETÖ) or the extradition of its members to Turkey, and nothing was done on the issue during his vice presidency.
– He criticized the decision to turn Hagia Sophia into a mosque.
– He said that he would recognize the so-called Armenian genocide.”
Between now and the Nov. 3, 2020 Presidential election, there is much more to be said in future articles about Biden and Trump and their positions on Armenian and Turkish issues.