Հայ պաշտոնյաները հուսահատեցնում են սփյուռքահայերին`Հայաստան օգնություն ուղարկելուց
Երբ մտածում ես, որ Հայաստանում արդեն հանդիպել ես ամեն տեսակ տարօրինակության, քեզ զարմացնում են բոլորովին նոր դեպքով։ Զգուշացնենք, որ խնդիրը ներքին քաղաքականության հետ կապ չունի։ Այն կապված է ոչ հմուտ, անհոգ, երբեմն էլ կոռումպացված պաշտոնյաների հետ, որոնց անընդունելի վարքագիծը Հայաստանում շարունակվում է ավելի քան 30 տարի:
Անցյալ շաբաթ էլեկտրոնային նամակ ստացա Հայաստանից մտավորական և ակտիվիստ Գևորգ Յազիչյանից: Նա վերջերս զգացած իր հիասթափությունն ու զայրույթն էր  արտահայտել մի առարկելի դեպքի առնչությամբ։ Գևորգն էլեկտրոնային նամակով դիմել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահին և Հայաստանի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարին։ Նա իր էլեկտրոնային նամակի պատճեններն ուղարկել է նաև Հայաստանում և Հայաստանից դուրս գտնվող հարյուրավոր հայերի՝ ահազանգելու և նրանց միջամտությունը հայցելու համար:
Խնդիրը ծագեց հունիսի 27-ին, երբ Գևորգը քրոջ և նրա ամուսնու հետ գնաց Պետական եկամուտների կոմիտեի գրասենյակ՝ ստանալու ԱՄՆ-ից Վահագն Կուպելյանի ուղարկած հայերեն գրքերը․ նա առաքել էր իր մոր՝ Սիրան Սեզայի (1903-1973) երկու վեպերից 78 օրինակ։ Կուպելյանը Գևորգին խնդրել էր գրքերը նվիրաբերել Հայաստանի և Արցախի գրադարաններին։ Երբ պետական պաշտոնյա Սահակյանը տեսավ երկու գրքերի բազմաթիվ օրինակներ, կասկածեց, որ Գևորգը պատրաստվում է դրանք վաճառել։ Սահակյանը  գրություն ուղարկեց Երևանի օդանավակայանի մաքսավորներին՝ խնդրելով գնահատել այդ գրքերի արժեքը և Գևորգից գանձել համապատասխան ներմուծման տուրք։
Մաքսատանը Գևորգը ցնցվեց, երբ հինգ ծառայողներն իրար հետ խորհրդակցելուց հետո նրան ասացին, որ երկու վեպերի պատճենները ուղարկելու են Ազգային անվտանգության ծառայություն (ԱԱԾ)՝ ստուգելու դրանց բովանդակությունը․․․ Գևորգը հետաքրքրվեց, թե արդյոք գրքերի գրաքննությունը ԱԱԾ-ի պարտականությունների մաս է կազմում: Նա մտահոգված էր, որ մինչ ԱԱԾ աշխատակիցները կավարտեն երկու վեպերի ընթերցումը, իրենից կարող են պահանջել մեծ գումար վճարել պահեստավորման համար։ Զզվելով «ժողովրդավարական երկրում» խոսքի ազատության այս խախտումից՝ Գևորգը մաքսավորներին ասաց, որ գրքերը թողնում է նրանց։
Այն բանից հետո, երբ Գևորգը մի քանի բողոքի նամակ ուղարկեց տարբեր պաշտոնյաների, հունիսի 30-ին նա անսպասելի հեռախոսազանգ ստացավ Սահակյանից, որը խնդրեց գալ իր մոտ, որպեսզի գրքերը տան իրեն: Հաջորդ օրը, երբ նա հասավ գրասենյակ, Սահակյանը տեղում չէր, բայց նրա ղեկավարը շատ սիրալիր ընդունեց Գևորգին, ասելով, որ այս դեպքի առնչությամբ բազմաթիվ բողոքներ է ստացել, որոնք նրան խայտառակել են աշխարհով մեկ։ Գլխավոր մաքսավորը նաև հայտնեց, որ իր գրասենյակը վեպերի մի քանի էջեր ուղարկել է Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ խնդրելով շտապ նայել դրանք։ ԱԱԾ-ն իբր պատասխանել է, որ երկու վեպերում ազգային անվտանգության խնդիր չկա։ Առաջին գիրքը՝ «Խորտակված կյանքեր», լույս է տեսել 2015 թվականին, իսկ երկրորդը՝ «Գիրք Ծննդոց»՝ 2019 թվականին։
Նկատի ունենալով այս հիասթափեցնող փորձառությունը և հայ գրականության նկատմամբ իր լուրջ հետաքրքրությունը՝ Գևորգը հանդես է եկել նոր առաջարկով՝ խնդրելով կառավարությանը նպաստել արտասահմանում Հայաստանի դեսպանությունների և հյուպատոսությունների կողմից հայերեն գրքերի և պարբերականների տեղափոխմանը Հայաստան դիվանագիտական փոստի միջոցով:
Առկա է հայ պաշտոնյաների կոպիտ անփութության երկրորդ ավելի ցնցող օրինակը, որը լուրջ բժշկական և դիվանագիտական հետևանքներ ունեցավ։
2020 թվականի Արցախյան պատերազմից հետո՝ 2020 թ․ դեկտեմբերի 12-ին և 2021 թ․ հունվարի 9-ին, Հունաստանի Հայ օգնության միությունը (ՀՕՄ) շտապ հավաքեց անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն, որը հունական երկու ռազմական ինքնաթիռներով հասցվեց Հայաստան։ Բեռի մի փոքր մասը բաց թողնվեց ժամանելուց անմիջապես հետո և բաշխվեց ՀՕՄ-ի կողմից։ Սակայն, ավելի քան մեկ տարի անց պարզվեց, որ օգնության հիմնական մասը դեռ գտնվում է Երևանի օդանավակայանի մաքսային պահեստում։ Մի քանի բողոք-նամակներից հետո, որոնք մնացել էին անպատասխան, Հունաստանում Հայաստանի նորանշանակ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը 2022թ․ հունիսի 28-ին արձագանքեց մտահոգիչ լուրով․ մինչ ՀՕՄ-ի մարդասիրական օգնությունը վերջապես մաքսազերծվեց  մաքսատնից,  բեռի մի մասը ստիպված պետք է ոչնչացվեր՝ «ապրանքների [դեղերի] ժամկետը լրանալու պատճառով»։
Դեսպան Մկրտչյանը պատասխանում էր հունահայ համայնքի՝ 2020 թ․ դեկտեմբերի 14-ին և 2022 թ․ փետրվարի 7-ին վարչապետ Փաշինյանին և այլ պաշտոնյաներին ուղղված նամակներին։
Շտապ ուղարկված դեղամիջոցները պետք է փրկեին 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ վիրավորված հայ զինվորների կյանքը։ Ո՞վ է պատասխանատվություն կրելու այս դեղամիջոցներից զրկված զինվորների կյանքի կորստի համար։ Ավելին, արդյոք Հայաստանի կառավարությունը ուղարկե՞լ է ներողություն հայցող նամակ Հունաստանի կառավարությանը՝ Հայաստան շտապ ուղարկված դեղամիջոցների բաց թողնման երկարատև ձգձգման և մի մասի ոչնչացման համար։ Հաջորդ անգամ Հունաստանը կարող է այդքան էլ  պատրաստակամ չլինել, երբ Հայաստանում շտապ բուժօգնության կարիք լինի։ Բեռի  մաքսազերծման հարցում Հայաստանի կողմից բացարձակ անփութությունից զատ, ՀՕՄ-ը նույնիսկ 18 ամիս անց չէր ստացել իր երկու նամակների պատասխանները․․․
Սա կոպիտ անփութության վառ օրինակ է։ Ցավոք, այս խայտառակ պահվածքի համար ոչ մի հայ պաշտոնյա պատասխանատվության չենթարկվեց և չհեռացվեց աշխատանքից․․․

• 05-07-2022 15:48:07   | Armenia  |  Politics
Just when you think you have come across every oddity in Armenia, someone will surprise you with a brand new one. Let we warn you that this problem has nothing to do with internal politics. It has to do with incompetent, careless, and sometimes, corrupt officials whose unacceptable conduct has been going on for over 30 years in Armenia.
I received last week an email from Kevork Yazedjian, a scholar and activist in Armenia. He described his frustration and anger at an objectionable incident that he had just experienced. He addressed his email to Prime Minister Nikol Pashinyan, the Head of the State Income Committee, and the High Commissioner of Diaspora Affairs of Armenia. Kevork sent copies of his email to hundreds of Armenians in and out of Armenia to alert them and seek their intervention.
The problem started on June 27 when Kevork along with his sister and her husband went to the State Income Committee’s office to pick up Armenian books sent from the United States by Vahakn Kupelian who had shipped 78 copies of his mother’s, Siran Seza’s (1903-1973), two novels. Kupelian had asked Kevork to donate the books to libraries throughout Armenia and Artsakh. When the government official, Mr. Sahakyan, saw multiple copies of the two books, he became suspicious that Kevork was going to sell them. Sahakyan wrote a memo to the Customs Officers at the Yerevan airport, asking them to evaluate the price of these books and charge Kevork the corresponding import duty.
Once at the Customs Office, Kevork was shocked when five officials, after consulting with each other, told him that copies of the two novels will be sent to the National Security Service (NSS) to inspect their contents! Kevork wondered if censorship of books was part of NSS duties. He was concerned that by the time NSS employees finished reading the two novels, he could be asked to pay a large amount for storage fees. Disgusted by this violation of free speech in a “democratic country,” Kevork told the Customs officials that they can have the books.
After he sent several letters of protest to various officials, Kevork received on June 30 an unexpected phone call from Sahakyan, who asked him to come over so he can give him the books. When he arrived at the office the next day, Sahakyan was not there, but his boss received Kevork with utmost courtesy, saying that he had gotten many complaints about this case which had embarrassed him in front of the whole world. The Chief Customs Officer also claimed that his office had sent several pages of the novels to the National Security Service, asking them to review them urgently. The NSS had supposedly replied that there are no national security issues in the two novels. The first book, “Shattered Lives,” was published in 2015 and the second one, “Book of Genesis,” in 2019.
Given this frustrating experience and his serious interest in Armenian literature, Kevork has come up with a new proposal, asking the government to facilitate the transfer of Armenian books and periodicals to Armenia through diplomatic pouch by Armenia’s Embassies and Consulates overseas.
There is a second more shocking example of Armenian officials’ gross negligence which had serious medical and diplomatic repercussions.
After the Artsakh War of 2020, on Dec. 12, 2020 and January 9, 2021, the Armenian Relief Society (ARS) of Greece collected urgently needed humanitarian aid which was flown to Armenia by two Greek military planes. A small part of the cargo was released shortly after its arrival and distributed by the ARS. More than a year later, however, it was discovered that the bulk of the aid was still at the Customs’ warehouse at the Yerevan Airport. After several letters of complaints which had remained unanswered, Armenia’s recently-appointed Ambassador to Greece, Tigran Mkrtchyan, responded on June 28, 2022, with troubling news: While the ARS humanitarian aid was finally cleared from Customs, “due to the expiration of the items [medicines], part of the cargo had to be destroyed.”
Amb. Mkrtchyan was answering the Greek Armenian community’s letters sent to Prime Minister Pashinyan and other officials on Dec. 14, 2020 and February 7, 2022.
The urgently dispatched medicines were supposed to save the lives of Armenian soldiers wounded during the 2020 war. Who will be held responsible for the loss of the lives of the soldiers who were deprived of these medicines? Furthermore, has the Armenian government sent a letter of apology to the Greek government for the lengthy delay in releasing and destroying a part of the urgently flown medicines to Armenia? Greece may not be as responsive next time there is a medical emergency in Armenia. Besides Armenia’s utter negligence in clearing the cargo, the ARS did not even get a reply to its two letters until 18 months later!
This is a prime example of gross negligence. Regrettably, no Armenian official was held responsible for this scandalous behavior and no one was fired!