• 24-01-2024 12:42:23   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Ի աջակցություն Արցախի՝ Եվրոպական տասնչորս երկրների ավելի քան հիսուն քաղաքներում տեղի կունենան տարբեր միջոցառումներ, մասնավորապես՝ Ավստրիայում, Բելգիայում, Բուլղարիայում, Կիպրոսում, Չեխիայում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Հունաստանում, Ռումինիայում, Իսպանիայում, Շվեդիայում, Շվեյցարիայում, Նիդեռլանդներում և Միացյալ Թագավորությունում:
Եվրոպայի հայությունը, ինչպես նաև տասնյակ եվրոպական կազմակերպություններ, հունվարի 27-28-ը հավաքների և զանազան այլ գործողությունների միջոցով, իրենց ազգային կառավարություններին, ինչպես նաև համաեվրոպական ղեկավար կառույցներին հորդորելու են.
1. Հստակորեն դատապարտել Արցախի հայության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից կիրառված էթնիկ զտումների և ցեղասպան քաղաքականությունը։
2. Անհատական պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ, որը պատասխանատու է Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակման, հրադադարի խախտումների, սեպտեմբերի 19-20-ի ագրեսիայի և Արցախում իրականացրած էթնիկ զտման համար։
3. Օգտագործել առկա բոլոր լծակները՝ ստիպելու Ադրբեջանին անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից ձերբակալված բոլոր հայ ռազմագերիներին, քաղաքացիական պատանդներին, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերից ի վեր առևանգված Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներին։
4. Նպաստել շոշափելի միջազգային անվտանգային երաշխիքների տրամադրմանը` արցախահայությանը հնարավորություն տալով օգտվելու հայրենիք վերադառնալու անքակտելի իրավունքից, Արցախին տրամադրել միջազգայնորեն երաշխավորված ինքնակառավարման կարգավիճակ։
5. Արդյունավետ ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ բացառելու Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ ագրեսիայի ցանկացած դրսևորում և Հայաստանի ինքնիշխանությունը վտանգող ցանկացած գործողություն։
6. Հայաստանին տրամադրել համապատասխան օգնություն՝ Արցախից բռնի տեղահանված բնակչության կարիքները պատշաճ կերպով հոգալու համար:
«Եվրոպացիները հանուն Արցախի» հարթակի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ հասանելի են հետևյալ հղումներով՝ europeansforartsakh.eu, https://www.facebook.com/people/Europeans-For-Artsakh/61550123050905/
«Եվրոպացիները հանուն Արցախի» շարժումը համաեվրոպական համագործակցային հարթակ է, որը միավորում է հայ համայնքի ներկայացուցչական մարմինները եվրոպական 15 երկրներում։ Հարթակի առաջին նախաձեռնությունը նամակ էր՝ ուղղված Եվրոպական միության, Եվրոպայի խորհրդի, ինչպես նաև ԵՄ անդամ պետությունների ղեկավար անձանց՝ արցախահայությանն աջակցելու հորդորով, որը ստորագրել էին ավելի քան 500 եվրոպական  կազմակերպություններ։ Հարթակի առաքելությունն է համախմբել եվրոպական երկրների քաղաքացիներին՝ աջակցելով արցախահայության հիմնարար իրավունքների իրացմանը, միաժամանակ բարձրացնել Եվրոպայի քաղաքական, սոցիալական և մշակութային ոլորտներում այս խնդրի վերաբերյալ իրազեկվածությունը:

• 24-01-2024 12:34:23   | Armenia  |  Press release
22 January 2024 – The movement "Europeans for Artsakh" organizes events in support of the indigenous Armenian population of Artsakh/ Nagorno-Karabakh in over fifty cities of fourteen European countries on 27 and 28 January, namely in Austria, Belgium, Bulgaria, Cyprus, Czech Republic, France, Germany, Greece, Romania, Spain, Sweden, Switzerland, the Netherlands, and the United Kingdom.
Citizens of European countries will join forces through diverse actions and gatherings to call on their national and the EU leadership to:
1. Clearly and unequivocally condemn Azerbaijan's ethnic cleansing and genocidal policy towards the indigenous Armenian population of Artsakh/Nagorno-Karabakh.
2. Impose individual targeted sanctions against the military-political leadership of Azerbaijan involved in the illegal blockade of the Lachin corridor, ceasefire violations, the attack on 19-20 September, and the ethnic cleansing of the indigenous Armenian population of Artsakh/Nagorno-Karabakh.
3. Utilize all available leverage to compel Azerbaijan to immediately and unconditionally release all Armenian captives, civilian hostages, prisoners of war since 27 September 2020, as well as the political and military leadership of Artsakh /Nagorno-Karabakh abducted since the end of September 2023.
4. Contribute to the establishment of tangible international security guarantees, enabling the indigenous Armenian population of Artsakh /Nagorno-Karabakh to exercise their inalienable right to return to their homeland, along with providing Artsakh /Nagorno-Karabakh an internationally guaranteed status of self-governance supporting this right.
5. Apply effective pressure on Azerbaijan to exclude any form of aggression towards the Republic of Armenia and any action endangering Armenia's sovereignty.
6. Provide Armenia with adequate assistance to manage the influx of forcibly displaced Armenian population from Artsakh /Nagorno-Karabakh.
For more information on the platform “Europeans for Artsakh” consult the following links: europeansforartsakh.eu
The ‘Europeans for Artsakh’ is a pan-European collaborative platform/movement bringing together representative bodies of the Armenian community in 15 European countries. The first initiative of the ‘Europeans for Artsakh’ was a letter addressed to the leadership of the European Council, the European Commission and the European Parliament as well as to the leaders of the
Member states of the Council of Europe in support of the Armenian population of Nagorno-Karabakh/Artsakh, which was co-signed by over 500 European associations.
The mission of the platform is to mobilize citizens, fostering support for the fundamental rights of the indigenous Armenian population of Artsakh/Nagorno Karabakh while raising awareness on this issue across political, social, and cultural spheres in Europe.