2009 Թ.-ին ՔԱՂԱՔԱՇԻՆՈՒԹՅԱՆԸ ՀԱՏԿԱՑՎԵԼԻՔ ԲՅՈՒՋԵՏԱՅԻՆ<br /> ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԳԵՐԱԿՇԻՌ ՄԱՍԸ ԿՈՒՂՂՎԻ ԿՐԹԱԿԱՆ ՕԲՅԵԿՏՆԵՐԻ ՎԵՐԱՆՈՐՈԳՄԱՆԸ<br />
2009 Թ.-ին ՔԱՂԱՔԱՇԻՆՈՒԹՅԱՆԸ ՀԱՏԿԱՑՎԵԼԻՔ ԲՅՈՒՋԵՏԱՅԻՆ
ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԳԵՐԱԿՇԻՌ ՄԱՍԸ ԿՈՒՂՂՎԻ ԿՐԹԱԿԱՆ ՕԲՅԵԿՏՆԵՐԻ ՎԵՐԱՆՈՐՈԳՄԱՆԸ
• 31-10-2008 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ 2009թ.-ի պետբյուջեի նախագծով քաղաքաշինության ոլորտին հատկացվելու է 30 մլրդ դրամ, որի գերակշռող մասը` 83%-ը, ուղղվելու է կրթական ոլորտի օբյեկտների հիմնանորոգմանն ու շինարարությանը: Ինչպես լրագրողներին տեղեկացրեց քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը, 2008թ.-ի համեմատ մոտ 50%-ով ավելի գումար է հատկացված միայն կրթական օբյեկտների հիմնանորոգման եւ շինարարության աշխատանքներին, ինչի շնորհիվ 2009թ.-ին կվերանորոգվեն եւ կհիմնանորոգվեն 286 կրթական օբյեկտներ: Նախարարը նշեց, որ մինչեւ 2013թ.-ը երկրաշարժից տուժած մոտ 7 հազար անօթեւան ընտանիքներ կապահովվեն բնակարաններով: Վերջերս սկսվել են բնակարանային շինարարական աշխատանքները Գյումրիի Անի թաղամասում: Զուգահեր կշարունակվի բնակարանների գնման վկայագրերի ծրագիրը, որի շրջանակներում 2008թ.-ին հատկացվել է 2,6 մլրդ դրամ, եւ 4 մարզերում մոտ 500 ընտանիքներ բարելավել են իրենց բնակարանային պայմանները: Աղետի գոտու վերականգնմանը 2009թ.-ի բյուջեով նախատեսված 4 մլրդ դրամից 1,7 մլրդ դրամը կուղղվի բնակշինարարությանը, մնացածը` բնակարանների գնման վկայագրերի ծրագրին, որի շրջանակներում 2009թ.-ին 570-600 ընտանիքներ կբարելավեն իրենց բնակարանային պայմանները:

MOST OF BUDGETARY ALLOCATIONS FOR URBAN DEVELOPMENT IN 2009<br /> TO BE SPENT ON REPAIRS OF EDUCATIONAL FACILITIES<br />
MOST OF BUDGETARY ALLOCATIONS FOR URBAN DEVELOPMENT IN 2009
TO BE SPENT ON REPAIRS OF EDUCATIONAL FACILITIES
• 31-10-2008 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, OCTOBER 31, NOYAN TAPAN. By the 2009 draft state budget, 30 bln drams will be allocated to the urban development sector, with most of the allocations (83%) being spent on major repairs and construction of educational facilities. The minister of urban development Vardan Vardanian told reporters that the funding of major repairs and construction of educational facilities will grow by about 50% as compared with 2008, thanks to which 286 educational facilities will undergo repairs or major repairs in 2009. The minister said that about 7 thousand families made homeless by the earthquake will be provided with apartments by 2013. In parallel with that, the program on apartment purchase certificates will continue, under which 2.6 bln drams was allocated and nearly 500 families in 4 marzes improved their housing condutions in 2008. Out of the 2009 state budget-envisaged 4 bln drams for restoration of the earthquake zone, 1.7 bln drams will be allocated for apartment construction, while the remaining sum - to the program on apartment purchase certificates, under which 570-600 families will improve their housing conditions in 2009.