2008 Թ.-Ի ՀՈՒՆՎԱՐԻՆ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՆՈՒՅՆ ԱՄՍՎԱ ՀԱՄԵՄԱՏ<br /> ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿՆԵՐԻ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԾԱՎԱԼՆ ԱՃԵԼ Է 85,9%-ՈՎ, ԻՍԿ<br /> ՆՊԱՍՏՆԵՐԻՆԸ` 37,1%-ՈՎ<br />
2008 Թ.-Ի ՀՈՒՆՎԱՐԻՆ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՆՈՒՅՆ ԱՄՍՎԱ ՀԱՄԵՄԱՏ
ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿՆԵՐԻ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԾԱՎԱԼՆ ԱՃԵԼ Է 85,9%-ՈՎ, ԻՍԿ
ՆՊԱՍՏՆԵՐԻՆԸ` 37,1%-ՈՎ
• 11-03-2008 19:30:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2008թ.-ի հունվարին ՀՀ պետբյուջեի ծախսերի 51,2%-ն ուղղվել է սոցիալական նպաստներին եւ կենսաթոշակներին, որոնք կազմել են 16,5 մլրդ դրամ (մոտ 53,8 մլն ԱՄՆ դոլար) կամ եռամսյակային ծրագրի 32%-ը: Մասնավորապես, 13,1 մլրդ դրամ է տրամադրվել կենսաթոշակներին, 3,4 մլրդ դրամ` նպաստներին: 2007թ.-ի հունվարի համեմատ կենսաթոշակների ֆինանսավորման ծավալն աճել է 85,9%-ով, իսկ նպաստներինը` 37,1%-ով: ՀՀ Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության լրատվական ծառայության տվյալներով, 2008թ.-ի հունվարին պետական բյուջեի ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունների ծախսերը կազմել են 886,6 մլն դրամ, որից 1,7 մլրդ դրամ կազմել են ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերը, իսկ 2,6 մլրդ դրամ` ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերը: 2007թ.-ի հունվարի համեմատ ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերը նվազել են 24,5%-ով, իսկ ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերը` 34,7%-ով: 2008թ.-ի հունվարի ընթացքում ՀՀ պետբյուջեն (առանց արտաքին աղբյուրներից ֆինանսավորվող վարկային ծրագրերի գծով միջոցների ներհոսքի) կատարվել է 15,2 մլրդ դրամ հավելուրդով: Ընդ որում, հավելուրդը ներքին աղբյուրներից ֆիանանսավորվել է 12,9 մլրդ դրամի, իսկ արտաքին աղբյուրներից` 2,3 մլրդ դրամի չափով: Նախորդ տարվա հունվարի համեմատ պետական բյուջեի հավելուրդը նվազել է 34%-ով, ընդ որում, ներքին աղբյուրներից ձեւավորված հավելուրդը նվազել է 39,7%-ով, արտաքին աղբյուրներից` ավելացել 44,7%-ով: Հավելուրդի ֆինանսավորման ներքին աղբյուրներում 4,2 մլրդ դրամ են կազմել փոխառու միջոցներից (արժեթղթերից) զուտ մուտքերը: Շուրջ 8,7 մլրդ դրամով ավելացել են ազատ բյուջետային միջոցները: 2008թ.-ի հունվարին ՀՀ պետբյուջեից վարկավորումը կազմել է 1,8 մլրդ դրամ, որը տրամադրվել է ԼՂՀ-ին: Այն 25,4%-ով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը: Արտաքին պարտավորությունների մարմանը 2008թ.-ի հունվարին ուղղվել է 474,8 մլն դրամ, որը հատկացվել է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի գծով պարտքի մարմանը:

FINANCING OF PENSIONS AND BENEFITS GROWS BY 85.9% AND 37.1%<br /> RESPECTIVELY IN JANUARY 2008 ON SAME MONTH OF LAST YEAR<br />
FINANCING OF PENSIONS AND BENEFITS GROWS BY 85.9% AND 37.1%
RESPECTIVELY IN JANUARY 2008 ON SAME MONTH OF LAST YEAR
• 11-03-2008 19:30:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 11, NOYAN TAPAN. In January 2008, 51.2% of the Armenian state budgetary expenditures was allocated for payment of pensions and social benefits, which amounted to 16.5 bln drams (about 53.8 mln USD) or 32% of the quarterly program. Particularly, 13.1 bln drams was allocated for pensions, 3.4 bln drams for benefits. Financing of pensions grew by 85.9%, that of benefits - by 37.1% as compared with January 2007. According to the press service of the RA ministry of finance and economy, expenditures on operations with nonfinancial assets made 886.6 mln drams. 1.7 bln drams were expenditures on nonfinancial assets, while 2.6 bln drams were revenues from the alienation of nonfinancial assets. Expenditures on nonfinancial assets declined by 24.5%, revenues from the alienation of nonfinancial assets declined by 34.7% as compared with Janaury 2007. In January 2008, the RA state budget (without the inflow of resources under the credit programs financed from foreign sources) was executed with a surplus of 15.2 bln drams. This surplus was financed in the amount of 12.9 bln drams from domestic sources and 2.3 bln drams from foreign sources. The surplus of the state budget declined by 34% on January 2007, with the surplus from domestic sources declining by 39.7%, while the surplus from foreign sources increasing by 44.7%. Net revenues from borrowing sources (securities) made up 4.2 bln drams of the domestic sources of financing the surplus. Available budgetary resources increased by 8.7 bln drams. The credits from the RA state budget amounted to 1.8 bln drams in January 2008. These credits were provided to the NKR. Their amount exceeded by 25.4% the respective index of last year. 474.8 mln drams was allocated for redemption of external liabilities in January 2008. This sum was spent on paying the debt on the programs implemented with the assistance of the World Bank.