2006 Թ.-Ի ՀՈՒԼԻՍ-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՎԱՐԿԱՅԻՆ<br /> ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՇՎԵԿՇՌԱՅԻՆ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԿԱՊԻՏԱԼԸ 15,4%-ՈՎ<br /> ԱՃԵԼ Է<br />
2006 Թ.-Ի ՀՈՒԼԻՍ-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՎԱՐԿԱՅԻՆ
ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՇՎԵԿՇՌԱՅԻՆ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԿԱՊԻՏԱԼԸ 15,4%-ՈՎ
ԱՃԵԼ Է
• 25-10-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2007թ.-ի սեպտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանում գործել են 20 վարկային կազմակերպություններ` 35 մասնաճյուղերով: ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալներով, վարկային կազմակերպությունների փաստացի լրացված կանոնադրական հիմնադրամը նշված ժամկետին կազմել է 9 մլրդ 874 մլն 952 հազար դրամ (շուրջ 29 մլն 924 հազար ԱՄՆ դոլար) եւ հուլիս-սեպտեմբերին աճել 10,3%-ով: Վարկային կազմակերպությունների հաշվեկշռային ընդհանուր կապիտալը 2007թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել է 10 մլրդ 974 մլն 438 հազար դրամ` երրորդ եռամսյակում աճելով 15,4%-ով: Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր պարտավորությունների ծավալը 2007թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել է 27 մլրդ 668 մլն 20 հազար դրամ` երրորդ եռամսյակում աճելով 21,5%-ով. ընդհանուր ակտիվների ցուցանիշները կազմել են, համապատասխանաբար, 38 մլրդ 642 մլն 548 հազար դրամ եւ 19,7%: 2007թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ, վարկային կազմակերպությունների 37 մլրդ 835 մլն 205 հազար դրամ ընդհանուր վարկերի եւ դեբիտորական պարտքերի պորտֆելի 97,4%-ը կազմել են ստանդարտ վարկերը եւ պարտքերը: Վարկային կազմակերպությունների կողմից ռեզիդենտներին տրված վարկերի, ավանդների, ֆակտորինգով եւ լիզինգով տրամադրված գումարների ընդհանուր ծավալը 2007թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել է 35 մլրդ 66 մլն 134 հազար դրամ (աճը` 20,1%): Արդյունաբերության ճյուղին տրամադրվել է 4 մլրդ 330 մլն 207 հազար դրամ (աճը` 22,9%), գյուղատնտեսության ճյուղին` 3 մլրդ 128 մլն 463 հազար դրամ (աճը` 22%), շինարարության ճյուղին` 1 մլրդ 800 մլն 405 հազար դրամ (աճը` 43,8%), տրանսպորտի եւ կապի ճյուղին` 1 մլրդ 373 մլն 447 հազար դրամ (աճը` 12,6%): Առեւտրի ճյուղին Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրված գումարների ծավալը կազմել է 8 մլրդ 171 մլն 918 հազար դրամ (աճը` 14,9%), տնտեսության ֆինանսական հատվածին տրամադրվել է 682 մլն 369 հազար դրամ գումար (աճը` 49,8%): Տրամադրված սպառողական վարկերի ծավալը կազմել է 5 մլրդ 875 մլն 903 հազար դրամ (աճը` 15,3%), հիփոթեքային վարկավորմանը` 4 մլրդ 18 մլն 850 հազար դրամ (աճը` 31%), այլ ճյուղերինը` 5 մլրդ 684 մլն 572 հազար դրամ (աճը` 41,9%): 2007թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ վարկային կազմակերպությունների համախառն եկամուտները կազմել են 6 մլրդ 21 մլն 419 հազար դրամ, համախառն ծախսերը` 4 մլրդ 570 մլն 484 հազար դրամ, զուտ եւ չբաշխված շահույթների ծավալը` 1 մլրդ 346 մլն 602 հազար դրամ:

OVERALL BALANCE CAPITAL OF ARMENIAN CREDIT ORGANIZATIONS<br /> GROWS BY 15.4% IN JULY-SEPTEMBER 2007 <br />
OVERALL BALANCE CAPITAL OF ARMENIAN CREDIT ORGANIZATIONS
GROWS BY 15.4% IN JULY-SEPTEMBER 2007
• 25-10-2007 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, OCTOBER 25, NOYAN TAPAN. As of September 30, 2007, 20 credit organizations with 35 branches operated in Armenia. According to data of the Central Bank of Armenia (CBA), the actual authorized fund of these credit organizations made 9 bln 874 mln 952 thousand drams (about 29 mln 924 thousand USD), growing by 10.3% in July-September. The overall balance capital of credit organizations made 10 bln 974 mln 438 thousand drams as of September 30, 2007, growing by 15.4% in the third quarter. The overall liabilities of Armenian credit organizations amounted to 27 bln 668 mln 20 thousand drams as of September 30, 2007, growing by 21.5% in the third quarter. The respective indices of overall assets made 38 bln 642 mln 548 thousand drams and 19.7%. As of September 30, 2007, standard loans and debts made up 97.4% of the credit organizations' overall portfolio of loans and bills receivable of a total of 37 bln 835 mln 205 thousand drams. The total amount of loans given by credit organizations to residents, as well as deposits, sums provided as factoring and leasing made 35 bln 66 mln 134 thousand drams as of September 30, 2007 (20.1% growth). 4 bln 330 mln 207 thousand drams was provided to industry (22.9% growth), 3 bln 128 mln 463 thousand drams - to agriculture (22% growth), 1 bln 800 mln 405 thousand drams - to construction (43.8% growth), and 1 bln 373 mln 447 thousand drams - to transport and communication (12.6% growth). 8 bln 171 mln 918 thousand drams was given by credit organizations to Armenia's trade sector (14.9% growth), 682 mln 369 thousand drams - to the financial sector (49.8% growth). The consumer credits provided made 5 bln 875 mln 903 thousand drams (15.3% growth), mortgage crediting - 4 bln 18 mln 850 thousand drams (31% growth), and sums provided to other sectors made 5 bln 684 mln 572 thousand drams (41.9% growth). The gross revenues of credit organizatons made 6 bln 21 mln 419 thousand drams as of September 30, 2007, gross expenditures - 4 bln 570 mln 484 thousand drams, and their net and undistributed profits - 1 bln 346 mln 602 thousand drams.