ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ՏԱՐԵԿԱՆ ՄԻՋԻՆ ՏԵՂՈՒՄՆԵՐԸ ՆՎԱԶԵԼ ԵՆ<br /> 5,8%-ՈՎ, ԻՍԿ ՋԵՐՄԱՍՏԻՃԱՆԸ ԲԱՐՁՐԱՑԵԼ Է 0,7 ԱՍՏԻՃԱՆՈՎ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ՏԱՐԵԿԱՆ ՄԻՋԻՆ ՏԵՂՈՒՄՆԵՐԸ ՆՎԱԶԵԼ ԵՆ
5,8%-ՈՎ, ԻՍԿ ՋԵՐՄԱՍՏԻՃԱՆԸ ԲԱՐՁՐԱՑԵԼ Է 0,7 ԱՍՏԻՃԱՆՈՎ
• 05-06-2007 16:55:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Հալչող սառույց` հրատապ թեմա». այսպիսին է շրջակա միջավայրի պահպանության համաշխարհային օրվա` Հունիսի 5-ի, այս տարվա կարգախոսը: Ինչպես նշված է օրվա առթիվ ՄԱԿ-Ի գլխավոր քարտուղարի ուղերձում, մարդկային գործունեության արգասիք ջերմոցային գազի արտանետումները երկրագնդի առավել տաքացման պատճառ են հանդիսանում: Մթնոլորտում ածխածնի երկօքսիդի խտացումը ավելի բարձր է, քան երբեւէ եղել է վերջին 600 հազ. տարվա ընթացքում, եւ այս գործընթացի տեմպերը գնալով մեծանում են: Հունիսի 5-ի օրվան նվիրված միջոցառմանը ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Ալեքսանդր Ավանեսովը նշեց, որ Հայաստանը չունի կլիմայական փոփոխման ադապտացման ռազմավարություն եւ գործողությունների ծրագիր: Մինչդեռ, ըստ նրա, 1930-1990թթ.-ին արված հետազոտությունների համաձայն, Հայաստանի տարածքում տարեկան միջին տեղումները նվազել են 5,8%-ով, իսկ ջերմաստիճանը բարձրացել է 0,7 աստիճանով: «ՄԱԶԾ-ն Գլոբալ էկոլոգիական ֆոնդի հետ մշակել է համատեղ ծրագիր, որն անդրադառնում է կլիմայի փոփոխության արդյունքում Հայաստանի վտանգված լեռնային անտառային էկոհամակարգերի խնդրին»,- նշեց Ա.Ավանեսովը: Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ Էկո-Հայաստան ՀԿ-ների կոալիցիայի «Թունավորում` հանուն շահի» տեսաֆիլմի շնորհանդեսը: Ըստ ֆիլմի սցենարի հեղինակ Ինգա Զարաֆյանի, Հայաստանի ընդերքում առկա են մետաղների գրեթե բոլոր խմբերը` սեւ, ազնիվ, ցրված, գունավոր եւ թանկարժեք: «Հանքարդյունաբերությունը նոր թափ է առնում հանրապետությունում, եւ հանքափորային ընկերությունների թիվը վերջին 3 տարվա ընթացքում աճել է 1,5 անգամ, ինչը շրջակա միջավայրին հսկայական վնաս է հասցնում»,- նշեց Ի.Զարաֆյանը:

AVERAGE ANNUAL PRECIPITATIONS IN ARMENIA DECREASE BY 5.8%<br /> WHILE TEMPERATURE RISES BY 0.7 DEGREES <br />
AVERAGE ANNUAL PRECIPITATIONS IN ARMENIA DECREASE BY 5.8%
WHILE TEMPERATURE RISES BY 0.7 DEGREES
• 05-06-2007 16:55:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, JUNE 5, NOYAN TAPAN. This year's slogan of June 5 - International Day of Environmental Protection is "Melting Ice: Vital Subject". According to the message of the UN Secretary-General on the occasion of this day, the result of human activities - greenhouse gas emissions have caused the global warming. Now the concentration of carbon dioxide in the atmosphere is higher than ever before in the past 600 thousand years, and the speed of this process is increasing. During the event dedicated to International Day of Environmental Protection, Deputy Resident Representative of the UNDP Armenia Office Alexander Avanesov said that Armenia has no strategy and action plan of climate change adaptation. Whereas, according to him, studies conducted in 1930-1990 show that the average annual amount of precipitations has decreased by 5.8% in Armenia, while the temperature has risen by 0.7 degrees. "We have developed a joint program in cooperation with the UNDP Global Ecological Fund. The program deals with the problem of Armenia's mountainous forest ecosystems endangered as a result of climate change," A. Avanesov said. The presentation of the film "Poisoning in the Name of Profit" made by the coalition of Eco-Armenia NGOs took place at the event. According to the script writer Inga Zarafian, the earth's depths in Armenia contain almost all groups of metals - ferrous, noble, non-ferrous, precious metals. "Mining industry is undergoing development in Armenia, in the past three years the number of mining companies has increased 1.5fold, which has caused huge damage to the environment," I. Zarafian stated.