ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ՏԱՐԵԿԱՆ ՄԻՋԻՆ ՏԵՂՈՒՄՆԵՐԸ ՆՎԱԶԵԼ ԵՆ<br /> 5,8%-ՈՎ, ԻՍԿ ՋԵՐՄԱՍՏԻՃԱՆԸ ԲԱՐՁՐԱՑԵԼ Է 0,7 ԱՍՏԻՃԱՆՈՎ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ՏԱՐԵԿԱՆ ՄԻՋԻՆ ՏԵՂՈՒՄՆԵՐԸ ՆՎԱԶԵԼ ԵՆ
5,8%-ՈՎ, ԻՍԿ ՋԵՐՄԱՍՏԻՃԱՆԸ ԲԱՐՁՐԱՑԵԼ Է 0,7 ԱՍՏԻՃԱՆՈՎ
• 05-06-2007 16:55:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Հալչող սառույց` հրատապ թեմա». այսպիսին է շրջակա միջավայրի պահպանության համաշխարհային օրվա` Հունիսի 5-ի, այս տարվա կարգախոսը: Ինչպես նշված է օրվա առթիվ ՄԱԿ-Ի գլխավոր քարտուղարի ուղերձում, մարդկային գործունեության արգասիք ջերմոցային գազի արտանետումները երկրագնդի առավել տաքացման պատճառ են հանդիսանում: Մթնոլորտում ածխածնի երկօքսիդի խտացումը ավելի բարձր է, քան երբեւէ եղել է վերջին 600 հազ. տարվա ընթացքում, եւ այս գործընթացի տեմպերը գնալով մեծանում են: Հունիսի 5-ի օրվան նվիրված միջոցառմանը ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Ալեքսանդր Ավանեսովը նշեց, որ Հայաստանը չունի կլիմայական փոփոխման ադապտացման ռազմավարություն եւ գործողությունների ծրագիր: Մինչդեռ, ըստ նրա, 1930-1990թթ.-ին արված հետազոտությունների համաձայն, Հայաստանի տարածքում տարեկան միջին տեղումները նվազել են 5,8%-ով, իսկ ջերմաստիճանը բարձրացել է 0,7 աստիճանով: «ՄԱԶԾ-ն Գլոբալ էկոլոգիական ֆոնդի հետ մշակել է համատեղ ծրագիր, որն անդրադառնում է կլիմայի փոփոխության արդյունքում Հայաստանի վտանգված լեռնային անտառային էկոհամակարգերի խնդրին»,- նշեց Ա.Ավանեսովը: Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ Էկո-Հայաստան ՀԿ-ների կոալիցիայի «Թունավորում` հանուն շահի» տեսաֆիլմի շնորհանդեսը: Ըստ ֆիլմի սցենարի հեղինակ Ինգա Զարաֆյանի, Հայաստանի ընդերքում առկա են մետաղների գրեթե բոլոր խմբերը` սեւ, ազնիվ, ցրված, գունավոր եւ թանկարժեք: «Հանքարդյունաբերությունը նոր թափ է առնում հանրապետությունում, եւ հանքափորային ընկերությունների թիվը վերջին 3 տարվա ընթացքում աճել է 1,5 անգամ, ինչը շրջակա միջավայրին հսկայական վնաս է հասցնում»,- նշեց Ի.Զարաֆյանը:

СРЕДНЕГОДОВЫЕ ОСАДКИ НА ТЕРРИТОРИИ АРМЕНИИ СОКРАТИЛИСЬ НА<br /> 5,8%, А ТЕМПЕРАТУРА ВОЗДУХА ПОВЫСИЛАСЬ НА 0,7 ГРАДУСОВ<br />
СРЕДНЕГОДОВЫЕ ОСАДКИ НА ТЕРРИТОРИИ АРМЕНИИ СОКРАТИЛИСЬ НА
5,8%, А ТЕМПЕРАТУРА ВОЗДУХА ПОВЫСИЛАСЬ НА 0,7 ГРАДУСОВ
• 05-06-2007 16:55:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 5 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. Девиз Всемирного дня охраны окружающей среды, который отмечается ежегодно 5 июня, в этом году следующий - "Тающий лед актуальная тема". Как отмечается в послании Генерального секретаря ООН, выбросы продукта человеческой деятельности - парникового газа, являются причиной потепления на земле. Концентрация двуокиси углерода в атмосфере выше, чем когда-либо за последние 600 тысяч лет, и темпы этого процесса ускоряются. На мероприятии, посвященном Дню 5 июня, заместитель постоянного представителя армянского офиса Программы развития ООН Александр Аванесов отметил, что Армения не имеет стратегии адаптации к климатическим изменениям и программы действий. Межу тем, по его словам, согласно проведенным в 1930 - 1990 годы исследования, на территории Армении среднегодовые осадки в Армении сократились на 5,8%, а температура воздуха повысилась на 0,7 градусов. "ПР ООН вместе с Глобальным экологическим фондом разработала совместную программу, которая касается проблемы находящихся по угрозой горных, лесных экосистем в Армении", - от метил А.Аванесов. В ходе мероприятия состоялась презентация фильма, снятого коалицией общественных организаций Эко-Армения "Отравление - во имя выгоды". По мнению автора сценария фильма - Инги Зарафян в недрах Армении имеются все группы металлов - черных, благородных, рассеянных, цветных и драгоценных. "Горноперерабатывающая промышленность набирает новые обороты в республике, и число горнодобывающих компаний в последние 3 года выросло в 1,5 раза, что наносит колоссальный урон окружающей среде",- отметила Инга Зарафян.